25 Nisan , 2024, 14:35:11

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

İlac gibi tavuk suyu çorbası!

Başlatan Balböceği, 05 Mart , 2010, 23:07:50

« önceki - sonraki »

Balböceği

Tavuk suyu nasıl elde edilir?

Farklı lezzetlerin ustası Ayfer Ünsal, birçok yemeğe tat kattığını düşündüğümüz tavuk suyu hazırlamadaki özel yöntemini sizlere sunuyor. Peki, bu kadar sıradan olan ve uzmanlar tarafından gribe çare olarak gösterilen tavuk suyu nasıl hazırlanıyor?

Malzemeler: 1 litre su, 2 tane tavuk but,1 tane havuç, tepesi kalın bırakılmış ve dört parçaya kesilmiş bir adet soğan, 1 çubuk tarçın, 2 adet defne yaprağı.

Yapılışı: Bir litre suya derisi soyulmuş iki tavuk budu, 2-3 santim kalınlığında kesilmiş havuç parçalarını, soğanı, tarçını ve defne yaprağını ilave edin. Bir-bir buçuk saat civarında kaynatın. Bu sürenin sonunda tencerenin içine katılan malzemeler ve tavuk butlarını alın. Ve elde ettiğiniz tavuk suyunu buzlukta saklayabilir, soğuk havalarda sofranızı ısıtacak bir tavuk suyu çorbası yapabilirsiniz.

Tavuk suyuna çorba iyi gelir

Malzemeler: 1 adet tavu göğsü, 1 adet tavuk but, 2 baş kuru soğan, 2 yemek kaşığı un, 3 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı tereyağı, tuz, karabiber.

Yapılışı: Tavuk butlarını derisinden ayırıp göğüs ve 2 baş kuru soğan ile birlikte haşlayın. Haşlanmış etleri suyun içinden alıp minik minik doğrayın. 2 yemek kaşığı unu 2 yemek kaşığı tereyağı ile ayrı bir çorba tenceresinde 3-4 dakika kavurun. Hazırladığınız un kavurmasının üzerine tavuğun suyunu azar azar katın. Daha sonra dövülmüş sarımsakları, doğranmış tavukla birlikte tencereye ilave edin. 15-20 dakika pişirdiğiniz çorbayı üzerine karabiber ekleyerek servis edebilirsiniz.

Tavuk suyu çorbasının faydaları

Sinüslerimizin açılmasını sağlar.

Gripli iken zorlaşan nefes alıp vermemizi kolaylaştırır.

Öksürüğü hafifletir.

İçindeki mineraller bakımından eklem ağrılarını hafifletiyor ve vücut kırgınlığının geçmesini sağlıyor.
:hungry: :hungry: :hungry: :hungry: :hungry:

βαlκιz

:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

bende bayiliyorumm bu corbaya ilerlerde yapmistimmm
yani tarifini bilmiyordum annemin nasil yaptigi geldi aklima
valla aynisin tipkisi olmus tosun gorunce dedikiii bu corbayi biliyon niye yapmiyon harika olmus dedii

:basardim: :basardim: :basardim: :basardim:

gökkusağı

Nakşediyor yüreğime ilahi bir kudret.!
..diyor ki;
Eyy kul'um.!
imtihan'ın RABBiN.!...için,
Sabret.! ♥

DER!N

eşim içse de değişik değişik çorba yapsam her gün kırmızı mercmek pişirmekten sıkıldım
::)
bu çorba şifa niyetine güzel olur

ponçik

Alıntı yapılan: DER!N - 10 Ağustos , 2010, 15:34:09
eşim içse de değişik değişik çorba yapsam her gün kırmızı mercmek pişirmekten sıkıldım
::)
bu çorba şifa niyetine güzel olur

aynı dert bende de var  :ehi: dert demiyeyim de yeni tadları deneme alışkanlığı yok eşimde

derbeder

sade tavuk suyuna salca ve su katsan dahi super oluyor. bu tavuk suyu muthis birsey  :hungry:
ama ben mercimek corbasinada bayilirim  :hungry:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

°º•✿gülümse01✿•º°

BEBEĞİM, BİLİYORUM HAYALLERİMDE KALMAYACAKSIN. BEN SENİ HASRETLE BEKLERKEN HAYAL OLMAMALISIN. GEL DE  GÖZYAŞLARIMI SİL. BU HASRETİ BİTİR ANNECİĞİM...