Biberondan bardağa geçişi nasıl yapmalısınız?

Başlatan βαlκιz, 01 Mart , 2010, 04:50:48

« önceki - sonraki »

βαlκιz

Bebeğiniz ne zaman içeceklerini biberon yerine bardaktan içecek? Bebeğinizi bardağa nasıl alıştırabilirsiniz? Biberonu bıraktırırken nelere dikkat etmelisiniz?

BİBERONU BIRAKMAK İÇİN EN UYGUN DÖNEM
Biberonu bırakma zamanı bebeğin emme ihtiyacına ve bardaktan içebilme kabiliyetine bağlıdır.

Genellikle 9-18 ay arası biberonu bırakmak için uygun bir dönemdir. Bebek altı aylık olduğunda bardakla tanıştırabilirsiniz, ancak biberonu tamamen bıraktırmak için en az 9 ayın dolmasını beklemelisiniz.

BARDAKLA HANGİ İÇECEĞİ VERMELİSİNİZ?
Pompa ile sağdığınız anne sütünü bardağa koyabilirsiniz. Ayrıca formül mamayı da bardakla verebilirsiniz. Demir eksikliği anemisini önlemek için en az 1 yaşına kadar demir katkılı formül mama kullanmaya özen göstermelisiniz. 1 yaşından sonra tam yağlı inek sütüne de geçebilirsiniz.

BİBERONU NASIL BIRAKTIRIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
Bebeğiniz biberondan bardağa sorunsuz bir geçiş yapması için bazı noktalara dikkat etmelisiniz...

Acele etmeyin
Bebeğinize bardak fikrine alışması için zaman verin.

6 ay civarında, içeceklerin başka kaplarla da gelebileceği fikrini anlaması için, arada sırada anne sütü, formül mama ya da meyve suyunu bardakla sunmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğin öğrenmesi için en rahat ve uygun bardak iki kulplu alıştırma bardağı olacaktır.

Bardağa geçişi uzun zaman önceden planlayın ve bebeğinize bol bol zaman tanıyın.

Aşamalı bir geçiş bebeğin uyum sağlaması için ihtiyacı olan zamanı verecektir.

Sütü az miktarlarla başlayın ve yavaş yavaş miktarı artırın
Biberonu bırakmaya hazır olduğunuzda her öğünde bebeğinize alıştırma bardağı ile 15-20 cc. Süt veya formül mama vermeye başlayın (meyve suyu normal öğünlerdeki sütün yerini almamalıdır) ve öğünü bir biberon süt ya da mama ile bitirin.

Yavaş yavaş bardaktaki süt ya da mama miktarını artırın.

Biberonu bırakmaya karar verdikten sonra her öğün önce bardakla başlamayı ihmal etmemelisiniz.

Bebeğiniz en az 120 cc süt ya da mamayı bardaktan almaya başlayınca biberon vermeyi bırakın.

Biberonu ilk olarak, en az tercih ettiği öğünde bırakın. Genellikle akşam beslenmeleri bebeklerin en sevdiği öğündür ve biberonu bırakma isteğinin en az olduğu öğün de bu olacaktır.

Bebeğiniz 3 öğün katı gıdaya ilave olarak günlük toplam 450-600 cc. süt alıyorsa ve biberonu özlemiş gibi gözükmüyorsa, başarıyla biberonu bırakmış sayılır.

BİBERONU BIRAKMADA SORUNLAR YAŞARSANIZ
Biberonu bırakmada geri dönüşler stres, yemek veya uyku saatlerinde belirgin değişiklikler veya hastalık gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Bu gibi geri dönüşlerin olması halinde, durum iyileşene kadar veya hastalık geçene kadar bekleyin ve biberonu bırakma sürecini tamamlayın.

Herhangi bir soru ya da endişeniz olursa, doktorunuza danışın.

Bebeğinize yatarken biberon vermeyin. Bu sadece diş çürümeleri ve kulak ağrılarına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizin biberonu güven ve rahatlıkla özdeşleştirmesine ve dolayısıyla da bırakmakta zorlanmasına neden olabilir.

:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

çağınım

benim oğlum 7.aya kadar biberon aldı sonra almamaya başladı 8.ayımızı doldurduk biberon veremiyorum suyu bile biberondan içmek istemiyo bardağı işaret ediyo bana orda bardak varsa ben bardakla veriyorum ama biberon bazı yerlerde kolaylık oluyo  :'(

Demet_dk

doruk her ikisinide kullanmaya çalışıyo
biberonuda tam ememiyo zaten damağını kaşımak için kullanıyo ısırıyo  :k06:

βαlκιz

bende her ikisiyle veriyorum..ama bardagı tutup içemiyolar ben içiriyorum
ben tutmazsam bardakla içmek yerine başına döküyolar  :k06:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Demet_dk

doruk ta elini sokuyo bardağın içine ellerini yıkıyo
sonra ben o suyu afiyetle içiyorum oğlumun elinin lezzeti  :ehi:

βαlκιz

çağınım

Demet_dk

azra35

valla benimkine bardak tutuyorum içmeye çalışıyo biberondanda az emiyor kaşıklada zor oluyo yani pek su veremiyorum 9. aydan sonra alışır su içmeye heralde :honk:

βαlκιz

azra35

hep döküyo bardakla kaşıklada zor oluyo biberondan ağzına damlatıyorum bazende emiyo suyu yani günde 1o ml içiyodur

βαlκιz

azra35

canım zaten enne sütüde alıyo ya yeter heralde anne sütündede su var ya yine de ağzına biberonu tutuyorum özellikle şekerli şeyler yiyince içiyor valla biberonla şu an çığlık atıyo deli oğlummmm :k06:

βαlκιz

çağınım

azracım ek gıdaya geçtiğiniz için su ver canım çünkü yemek yiyo ve susuyo anne sütü alsa bile onun içindeki su yeterli olmayabilir

çağında bibieronu ısırıyo önceden ne güzel içerdi hiç onuda bıraktı bardağı kendi tutuyo suyu öyle içiyo beyfendi ben alttan destek oluyorum sadece  :tongue3: