Karistirtirma yemeyi

Başlatan Sarah, 28 Ocak , 2010, 12:55:39

« önceki - sonraki »

Balböceği

unicornn

deneyen olursa bu tarifi yazsın
ben pek bi anlamlandıramadım ortaya çıkçak tadı  ???
:ehi:     :ehi:

< ESLAL >

Alıntı yapılan: tuğba rana - 09 Mayıs , 2010, 02:23:28
kızlar netten buldum ama bu mu bilmiyorum
Karıştırma, Gürçeşme Köyü'ne has bir yemek olup hala devam eden nadir kültür öğelerimizden biridir.
Köyümüzün meşhur, en iyi sütlü yemeğidir. Karıştırma köye yeni gelen gelinlerin kahvaltıda öncelikli yapması gereken yemektir. O kadar geleneksel bir yemektir ki bugün sadece yeni gelinlerin yaptığı bir yemek değil, köy sakinlerinin de kahvaltı sofralarından eksik etmediği lezzetli bir nimet durumundadır. Gürçeşmeli olup da Gürçeşme'de yaşamayan bayanlar da bu geleneği belki kasıtlı belki de farkında olmayarak yaşatıyorlar. Ayrıca hazırlanışının pratiklik olması, malzemelerinin basit olması ve lezzetli olması da karıştırma geleneğinin hala sürdürülmesine katkıda bulunuyor. Karıştırmanın bir özelliği de lezzetinin yanında oldukça da doyurucu olmasıdır. Özellikle kalabalık olan kahvaltı sofralarında karıştırmanın bereketi daha fazla hissedilir. Karıştırmanın esas özelliği ise kaşıkla değil de ekmek bandırılarak yenmesidir. Çünkü karıştırma ekmek bandırılarak yenince kendi lezzetini artırıyor
.

MALZEMESİ
1- Yarım lire süt
2- İki kaşık un
3- Yeterince tuz
4- Bir çorba kaşığı tereyağı
5- Bir çay kaşığı Kırmızı toz biber

Uploaded with ImageShack.us

YAPILIŞI
Yarım litre süte iki çorba kaşığı un konularak yeterince tuz eklenir. kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Orta kıvamda koyulaşınca tabağa boşaltılır.tavada kızartılmış tereyağı kırmızı toz biber eklenerek, üzerine yayılarak dökülür.

bu tarifi bizde yaparız macır aş, un bulamasdır güzel oluyor  ;)

βαlκιz

hmm nasıl bişey oluyo acaba yaparım belki
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

< ESLAL >

güzel oluyor gülşahcım ben seviyorum tuzlu muhallebi :) çocuklarada yapabilirsin bunu sossuz ;)

Dilara Ebrar

Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...