Bebekler İçin Değişik Çorba Tarifleri Biliyor musunuz?

Başlatan ♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥, 17 Ocak , 2010, 17:52:40

« önceki - sonraki »

< ESLAL >

ilknurcum verdiğin kestane balımı yoksa bildiğimiz arı balımı kestane balıysa bişey olmaz tatlım

ben reçel veriyorum ev yapı annem hilal'e melek için yapmıştı çok az şekerli sevdiği için veriyorum ve ben bi sakıncada görmüyorum bunda,yedikleri herşey faydalımı öyle olsun die uğraşıyoruz ama ben okadarda kuralcı değilim onu verme bunu verme sonra hiçbirşeyi beğenmeyen biri olup çıkacak ki bununda çok örnekleri var etrafımda özellikle benim eşim 7 aylık doğduğu için kayınvaldem vitaminli olsun die pek sağlıklı beslemiş şimdi ona yemek beğendirmek işgence delirtiyor beni  :cildir:

pekmezde veriyorum tabiki dönüşümlü olarak pekmezi çok isteyerek yemiyor hergün verip tiksindirmek istemiyorum

gülom sağol tatlım bilgiler için sana katılıyorum virgülüne kadar  :k06:  :opucuk: :opucuk:

< ESLAL >

22 Temmuz , 2010, 07:52:29 #121 Son düzenlenme: 22 Temmuz , 2010, 11:55:40 < ESLAL >
Alıntı yapılan: madmazel - 21 Temmuz , 2010, 19:27:30
sevdikleri $eyide yiycekler tabide
hrseyin bi sirasi var ne biliyim
mesela sade yogurt yemiosa reçelle yedirirsek bi i$e yarami$ olur
ama tek ba$ina 6 -7 aylik bi bebege bo$una $eker yuklemesi bence
benim du$uncem tabi bu , siz ne istiosanuz verin çocugunuza
ben merakdan sordum sadece

zaten tek başına kaşık kaşık reçel yedirmiyorum çocuğuma ve beslenme konusunda en az sizin kadar bilgiye ve tecrübeye sahip olduğumu düşünüyorum

sabah kahvaltısını ayrı ayrı değil karışım olarak seviyor benim kızım tad vermesi için şekersiz ev yapımı reçel koyuyorum  :icon_thumright:

vee aynen dediğiniz gibi uygun gördüğüm herşeyi veriyorum ÇOCUĞUMA  ;)

UMARIM MERAĞINIZI GİDEREBİLMİŞİMDİR  ::)

DİLVİN

günaydın kızlar
bilgiler için tşk ederim :opucuk:
bundan sonra ayrı ayrı verırım  ;)

ha bu arada dün ilk düşme vakamızı yaşadık  :sad1: :sad1: :sad1:
kazasız belasız
gece yataktan düştü oğlum  :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2:
uyurken hemde
emzırıyordum uyuya kalmışım sonra küt diye bi ses duydum
biraz ağladı hemen uyutmadım evde dolaştırdım
Allahtan eşim yatak odasında değildi
ağlamasına geldı ne oldu dedı
bende acıkmış ondan ağlıyor dedım
yoksa bide onun lafını yiyecektım
ama suratım bembeyaz oldu
sana ne oldu dedı rengın atmış
bende bıraz yorgunum dedım  :'( :'( :'(
sonra emzırdım felan uyudu yarım saat sonra
artık daha dıkkatlı olmamız lazımmm :( :( :( :(
***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

DİLVİN

***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

DER!N

DİLVİN

Alıntı yapılan: egginin ınneeesi :) - 22 Temmuz , 2010, 08:32:16
Günaydın canım,
geçmiş olsun.  :(

sağol gülfercım

nasıl düştü anlamadım yaa

uyurken 4 dönüyor yatağın içinde

artık kendı yatağından başka yerde yatırmamak gerek  :-[

мiŁenα.

Geçmiş olsun ilknur geçmiş olsun selmacım.. :-*

Reçel kayınvalidem yaptı hem çilek hem vişne özellikle az şekersiz yaptı ekşimsi oldu ama sağlıklı oldu ..eymen ek gıdaya başlama dönemi yaklaşıyor hem zaten bzim evde tuzda şekerde çok az kullanılır..herkez diyette gibidir herzaman. ;D

onun için tadımlık veririm oğluma herşeyin tadına alışşsın.. ::)

buarada hepiniziin dediklerini aklıma  ve pc ye kaydediyorum  :icon_thumright:..Sağolun kızlar bilgiler için.. :opucuk:

bilmemek değil öğrenmemek ayıp :k06: :k06: :k06:

:love9: :love7: :love9:

) SaMiRa (

SELAM KZLAR
BENDE OĞLUMA ÇORBA YAPIYORUM ŞİMDİ PATATES HAVUÇ  Bİ ÇAY KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI BİRAZDA PİRİNÇ KOYDUM KIRIK PİRİNÇ AMA BİŞEY FRKEDERMİ ACABA?
ŞİMDİ UYUYOR UYANINCA VERİCEM İNŞ.YER

KIZLAE PEKMEZ BENDE VEREBİLİRMİYİM ACABA HEM NE PEKMEZİ VERİYORSUNUZ BEBİŞLERE

Demet_dk

SELMACIM GEÇMİŞ OLSUN
MALESEF DÜŞE KALKA BÜYÜYOLAR
DORUK TA BU HAFTA ÇOK DÜŞTÜ
1 DEFA BANYODA DÜŞTÜ AKLIM ÇIKTI ALLAHTAN ÖNCE OTURUP SONRA DÜŞTÜ
2 DEFADA YATAKTA YANIMDAN DÜŞTÜ AMA İNMEK İSTEMİŞ İNMİŞ ÖYLE DÜŞMÜŞ
HİÇ BİŞEY OLMADI ÇOK ŞÜKÜR

< ESLAL >

selmacım geçmiş olsun canım geçenlerde bizde yaşadık aynı şeyi ama ben yere battaniye seriyorum hilal yerde sürekli die halıda kalın o yüzden bişey olmadı şüür ağlamadı bile  :nazar: yerde oyuncağı kalmış hemen onu aldı oyuna başladı  :ehi: :ehi:

DİLVİN

bızımkıde az ağladı

ama yınede uyku halıyle hem o korktu hemde ben

AککORTįє

sağolun kızlar  :-* çok şükür bi sorunumuz olmadı

ay canım ya nasıl korkmuştur tabi çok geçmiş olsun selmacım

evt düşe kalka büyüyecekler ne kadar korunup gözetilsede hareketleri çoğalıyor

bugün ilk defa ek birşeyler almak için markete gittim. insan ihtiyacı olmayan birşeyi görmemzmiş ya

ohoooooooo neler varmış ballı sı muzlusu tatlısı tuzlusu

valla hepsinden aldım bi tane  ::)

bnim kayınvalidemde reçel yapar çok bizde onudan yiyoruz sölimde bu sefer şekerini az koysun

Lă_Tăhzen!

bal alerji yapıyor bebklerde  gecen  benım bır arkadas vermıs süt ile birlikte hertarafı kıpkırmızı olmus hastanede sabahlamıslar dı

AککORTįє

22 Temmuz , 2010, 18:54:41 #133 Son düzenlenme: 22 Temmuz , 2010, 18:58:50 __iLkNu®__
Ay Allah korusun çok şükür bizde birşey olmadı

ki ben yani zararlı olduğunu çok iyi biliyorum işte kafa kalmyınca reçel diye bal verivermişim

ve ayrıca bugün ki sebze çorbası seansı daha başarılı geçti  ;D :nazar:

мiŁenα.

Buda emine hanımın bir paylaşımı lazım olur belki alıntı yaptım :suclu:

Benim kızım Ceylin 2 yaşlında 6 aylık olana kadar sadece anne sütü verdim 6 aylıktan itibaren uyguladığım planı paylaşayım.6 aylık civarıyken meyve sularına alıştıktan sonra uyguladığım plan bu
7:30 anne sütü
9-10 anne sütü
12-13 1/2 elma+1/2 muz püre veya mandalina suyu+su veya 1/2 elma+1/2 armut püre(Ceylin 6 aylıkken mart ayıydı meyveleri mevsimlik meyvelere göre düzenleyebilirsin)
15 anne sütü
18 yoğurt
20 anne sütü
22 milupa aptamil 2 ile yapılacak pirinç unlu mama (bunun yerine anne sütü ver ama gece 2 den fazla uyanırsa bunu ver demişti doktor)
Pirinçunlu mama tarifi
1 çay bardağı suyu 1 tatlı kaşığı pirinç unu ile ocakta pişir kaynadıktan sonra ılıyınca içine 2,5-3 kaşık mama ve 1-2 çay kaşığı şeker konur(Ben şekersiz yaptım hiç şeker vermedim Ceyline doktor şekersiz yiyebiliyorsa daha iyi dedi)İstersen şeker yerine mevye ezerek tatlandırabilirsin.

Bunları oturttuktan sonra 3 hafta sonra sebze çorbasına geçersin sebzelerden önce kabak,havuç,patates karışımı da olabilir ama ben patlıcan , bakla ,soğan hariç tüm sebzelerden yapıyordum.Doktorumuzun verdiği çorba tarifini yazıyorum ilk bir ay günde 1 çay bardağı 1 aydan sonra günde 1.5-2 çay bardağı verilebilir.Ben yaptığım çorbayı 2-3 gün veriyordum kalanı kendiniz içersiniz
Sebze Çorbası
Malzemeler:
1 orta boy Patates
1 Havuç
1 Dolmalık Biber
1 tatlı Kırmızı Biber
2 baş Brokoli
5 yaprak Ispanak
½ baş Kereviz
1 Domates
1 Kabak
Bol Maydanoz
2 adet Yeşil Fasulye veya Börülce

1 çorba kaşığı pirinç (etli veya balıklı günlerde)
1 çorba kaşığı kırmızı mercimek (tavuklu günlerde)
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Üstünü örtecek kadar su

Yapılışı:
Bunlar düdüklü tencerede 20 dk kaynar.(Benim düdüklü tencerem olmadığından normal tencerede yarım saat pişirdim) Püre yapılır.(Ben ilk başlarda süzgeçten geçirdim 1 ay kadar sonraları blenderda püre yaptım etlere geçince)
Haftanın 2 günü çift çekilmiş yağsız kıyma , haftanın 2 günü taze balık (benim konserve ton balığı da kullandığım oldu doktor olabilir dedi), haftanın 2 günü tavuk ilave edilip sebzelere öyle pişirilir.

8. ayı bitirip 9. aya geçtiğimizde kahvaltıya başladık.İlk
kahvaltımız şöyleydi
1/4 yumurta sarısı, 40 gr labne beyniri (20 gr lık paketlerde satılıyor ben onlardan alıyordum), 1 tatlı kaşığı pekmez,1 tatlı kaşığı ezilmiş ceviz..Doktor pekmez olarak mutlaka Tariş marka verin dedi.Hepsini karıştırıp verebilirsiniz dedi ayrı ayrı yerse tabiki daha iyi olur dedi.Bir hafta sonra yumurta ve pekmez miktarı arttırılıyor yarım yumurta sarısı ve 2 tatlı kaşığı pekmez olarak.1 ay sonra da yumurtayı tam yumurta sarısı olarak arttırabilirsin.1 yaşına kadar beyazını yemesi yasak.

Bunların dışında 9 aylık olana kadar çilek ve kivi yasak meyvelerden.Sebzelerden de patlıcan ve bakla hiç verilmese daha iyi olur.Ceylin 2 yaşında daha hiç vermedik.Bunun dışında şeker ve tuz çocuklara alıştırılmaması gereken şeyler

İlk saat saat yazdığım programda sadece anne sütü olan yerlere yavaş yavaş ek gıdalar yerleştiriliyor örneğin saat 15 anne sütü öğününe çorba çorbasını içince üzerine tatlı olarak anne sütü gibi.Kahvaltı öğünü örneğin saat 9 a yerleştirilirse kahvaltı üzerine emzirirsin böylece göğüslerin sertleşmemiş olur çocukta anne sütünden kopmadan ek gıdalara alışır.Sütün azaldıkça öğün miktarını arttırarak çocuğun ek gıdalarla doymasını ve anne sütüne gereksiniminin azalmasını sağlıyorsun.

:love9: :love7: :love9: