28 Mart , 2024, 21:49:32

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

İkiz Çocuk Büyütmek

Başlatan Balböceği, 30 Ekim , 2009, 21:36:45

« önceki - sonraki »

Balböceği

İkizler diğer kardeşlerden farksızdır, fiziksel olarak ayrı beden ve beyne sahiptir. Bireyselleşme ebeveynlerin ikizlere sonradan kazandırabileceği bir olgu olmayıp zaten var olan bir durumdur.

İkizlerin yetenekleri ve gelişimleri de birbirinden çok farklı olabilir. Fakat aile bireyleri ve çevre benzer gelişim beklediğinden, özellikle gelişimi daha geriden olan yada bazı yetenekleri daha kısıtlı olan ikizi diğeri ile karşılaştırılarak onun psikolojik olarak kötü etkilenmesine neden olabilirler. İkizlerden birinin hissettiğini diğerinin de hissedeceği inancıda yanlıştır.

İkizlerin birbirini kıskanması
Tüm kardeşlerde görülen kıskanma ikizlerde de görülür. Anne-baba başta olmak üzere, erişkinlerin sevgi ve ilgisini paylaşma, daha fazla pay alma endişesi kıskançlığın temelini oluşturur. İkizler arasında görülen gelişim farklılıkları da kıskançlığı arttırabilir. Daha becerikli ve gelişmiş olan ön plana çıkarak veya daha zayıf olana fazla ilgi gösterilmesi diğerinin kıskanmasına neden olabilir.

Sınıflar ve kıyafetler ayrılmalı mı?
İkizlere aynı kıyafetler ve eşyalar alınması anne-babanın bir çeşit eşitlik sağlamaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Kişilikleri, gelişimleri birbirinden farklı olan çocukların seçimlerinin de farklı olması çok doğaldır. Aynı giysiyi giymek ikisinin karıştırılmasına, ayırt edilememelerine neden olur.

Kıyafetlerin ayrılması, kendi kıyafetleri olmasını sağlamak, aynı giyimleri engellemek, aynı şeylere sahipseler ayrı günlerde giymelerini sağlamak gereklidir. Aynı okul ve sınıfa gönderilmeleri gelişimleri açısından sakıncalıdır. Sınıf içinde kıyaslama ikizlerden zayıf olanın kendini yetersiz görmesine, özgüveninin düşmesine neden olur. Koşullar uygunsa ayrı okula, değilse ayrı sınıfa verilmeleri birey olmalarının desteklenmesi açısından gereklidir.

Bireysel gelişimin desteklenmesi
İkizlerin bireysel gelişimi desteklenmeli, her ikisi de kendi yeteneği doğrultusunda desteklenmelidir. Doğumun ilk aylarından itibaren onlarla ayrı ayrı konuşmak, tek tek beslemek ve bireysel ilgi göstermek faydalı olur. Birbirlerinden ayrı aktivitelere katılmaları rekabet ve yardım olmadan diğer insanlarla etkileşim fırsatı yaratır.

Özellikle birinin daha konuşkan, etkileyici ve daima diğeri adına konuştuğu eşlerde ayrılık diğeri için 'kendi adına konuşmayı öğrenme fırsatı yaratır. İkizlerin aynı hobileri, sporu ve dersleri takip etmek istemeleri de engellenmemelidir, bazı konularda diğer insanlar gibi benzer şeyden de hoşlanabilirler. Her birinin kendi istediği alana (aynı yada farklı) yönelmesi desteklenmelidir.

Bireyselleştirmeyi destekleyici öneriler
• Onlara 'ikizler' demektense isimleri ile hitap edilmesini sağlayın
• Kendi oyuncakları olmasını sağlayın.
• Eşyalarını ayrı dolaplara yerleştirin
• Doğum günleri için pastaları ayrı hazırlayın
• Doğum günü şarkısını iki kez ayrı söyleyin.
• Onlara ayrı hediyeler verilmesini sağlayın.
• Çocukları baba-anne paylaşmayın.
• Evde ilginizi ve zamanınızı her ikisine eşit olarak bölmeye çalışın.
• İşiniz olduğunda onları ayrı yerlere bırakın.
• Ayrı zamanlarda ayrı gezmeye yada alışverişe götürün.
• Birine kızdıysanız diğerine de kızmayın.
• İkisine ayrı albüm hazırlayarak verdiğiniz "özel" önemi pekiştirin.

ஐƸ̵̡Ӝ̵̨̄ƷeFSuNLuƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஐ

çok güzel bi konuya deyinmişsin ikize olsalar ayrı birer bireyler  :hello2: :hello2: :hello2:

Uploaded with ImageShack.us

Balböceği

insallah bende cok istiyorum ama insallah olur bu ay umidim varr :amin: :amin:

ஐƸ̵̡Ӝ̵̨̄ƷeFSuNLuƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஐ

Uploaded with ImageShack.us

Balböceği

βαlκιz

bak ya bu konuya ilk benim yorum yapmam gerekiyodu görmedim konuyu :k06:
bende bebeklerimle ayrı ayrı ilgileniyorum yada babası biriyle ben biriyle sonra degiş tokuş oluyoo  :D aynı kıyafetleri giydirmemeye çalışıyorum eşim çok seviyo aynı giyinmelerini ama ben kıyafetler aynı olsada renkleri ayrı olmasına dikkat ediyorum ikizler herşeyi aynı anda yapar hisseder olayıda yanlış birini güldürürken digeri aglıyo bizimkilerin :k06: aynı anda uyumuyolar aynı anda uyanıyolar ama oda kardeşinin sesine uyanıyo tabiki yoksa hissettiginden yada ikiz oldugundan dolayı değil :ehi: ikizler denmesinden bende memnun degilim çünkü onların isimleri var ama bazen bende diyorum  :ehi: ikizlerim iyii ikizlerim var falan :ehi: :ehi: kıskançlık olayı başladı umut kucagımdaysa uğur hemen yapışıyo bana oda kucak istiyo almassam çıglık atıyoo :k06: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

βαlκιz

yok valla hiç karıştırmıyorum alakalarııııı yok benceee benzemiyolarr bana göree ama herkez benzetiyoo  ???
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

hmmm anladim kiz ama guzeldirr  :D

βαlκιz

ya güzel de bazen diyorum bunlar hastanede karıştımı acaba  :k06: :k06: benzemiyolar uğur daha ufak tefek :k06: :k06: ugurun gözler  hafif çekik  :k06: :k06: doktora bile dedim bunlar tıpa tıp olcaktı hani benzemiyolar doktor öyle dersen sana sorarlar diyo niye benzemiyolar diye töbee töbeee  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: ikizlerin kan gurubu aynı olur diye biliyodum bunların aynı degil  ??? ???

Balböceği

Alıntı yapılan: balkız - 01 Kasım , 2009, 02:46:51
ya güzel de bazen diyorum bunlar hastanede karıştımı acaba  :k06: :k06: benzemiyolar uğur daha ufak tefek :k06: :k06: ugurun gözler  hafif çekik  :k06: :k06: doktora bile dedim bunlar tıpa tıp olcaktı hani benzemiyolar doktor öyle dersen sana sorarlar diyo niye benzemiyolar diye töbee töbeee  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: ikizlerin kan gurubu aynı olur diye biliyodum bunların aynı degil  ??? ???
yok kiz sende ne alakaaa

Demet_dk

balkız bence benziyolar senin çocuklar birbirine
bende ikizlerden biri diğerine göre daha önde olurmuş diye duymuştum gelişim bakımından yada biri daha aktif diğeri daha kendi halinde

bizim bi tanıdığın bebekleri öyle biri sakin diğeri yaramaz
halalarımda ikiz çok benziyolar ayırt edemeyecek kadar ama huyları çok farklı  :dontknow:

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

bugunlerde bende cok ikiz olsun istiyorum hos tekini tutturamadıkki ikiz olsun rabbim herkese isteyen herkese nasip eylesin :amin: ya kızlar bişi sorcam size
halamda aynı benim gibi gec hamile kalmıs ilkini benim gibi oda düşürmüş sonrasında ikizleri oldu acaba genetik olarak benimde ikiz olma ihtimali olur mu  :icon_scratch:
ALLAH IM BANA VERMİŞ OLDUGUN EMANETlerini BANA BAGISLA YA RABBİM

βαlκιz

anne baba ayırt eder derler dogru bana göre benzemiyolar eşim karıştırıyo ama :D :D
evet biri daha aktif digeri sakin bizimkilerin umutda boy ve kilo açısından da hep öndee ve daha hareketli olanda umutt  ;D ;D

βαlκιz

Alıntı yapılan: sibel_89 - 01 Kasım , 2009, 15:54:54
bugunlerde bende cok ikiz olsun istiyorum hos tekini tutturamadıkki ikiz olsun rabbim herkese isteyen herkese nasip eylesin :amin: ya kızlar bişi sorcam size
halamda aynı benim gibi gec hamile kalmıs ilkini benim gibi oda düşürmüş sonrasında ikizleri oldu acaba genetik olarak benimde ikiz olma ihtimali olur mu  :icon_scratch:
ikizin olabilir yani benim halamında var işte doktorum dedenizin bile ikizi olsa sizi etkiler demiştii  :D inş seninde olurr :amin: :amin: