Yeni doğan bebeğe isim koyma hakkı

Başlatan Balböceği, 10 Ekim , 2009, 14:20:28

« önceki - sonraki »

Balböceği

arkdslar sizce esinizmi koymali sizmi
mesela benimki deseki sen koy ben koyarim ama baktim ben koycam diyor yada abilerim valla oda ayri bi konu kafam karisti :icon_scratch: :icon_scratch:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

valla bız esımle kararı verdık ısımler hazırda bebısler yok yıne benım dedım oluyo :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:
                                »-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

Balböceği

Alıntı yapılan: ღ♥ღ [AskMeleqi]ღ ♥ღ - 10 Ekim , 2009, 14:27:10
valla bız esımle kararı verdık ısımler hazırda bebısler yok yıne benım dedım oluyo :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:
:ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: bu konuda kafam karisik

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

»-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

DER!N

Çocuğa verilen isimden anne ve babasının mes'ul olduğu unutulmamalı, bu sebeple büyüklerimizin diretmesi söz konusu olsa da manası hoş olan isimlerin tercih edilmesi gerekiyor ters düşseniz bile.

İslam'da çocuğa isim koyma hakkı babaya ait kabul edilmiş. Fakat baba ölmüş veya hakkından feragat etmişse bu hak önce annesine geçer.

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Alıntı yapılan: DER!N - 10 Ekim , 2009, 14:40:52
Çocuğa verilen isimden anne ve babasının mes'ul olduğu unutulmamalı, bu sebeple büyüklerimizin diretmesi söz konusu olsa da manası hoş olan isimlerin tercih edilmesi gerekiyor ters düşseniz bile.

İslam'da çocuğa isim koyma hakkı babaya ait kabul edilmiş. Fakat baba ölmüş veya hakkından feragat etmişse bu hak önce annesine geçer.

derıncım gusel bı konuya parmak basdın ben özellıkle anllamlarına bakarak secdım ve esımde onayladı oyuzden sorun olmuyo bısde :love9:

GüzeLCe

Alıntı yapılan: DER!N - 10 Ekim , 2009, 14:40:52

bu baya bi derin acıklama oldu :ehi: canım eskiler hala annesinin,babasının isimlerini koyuyorlar ama artık kalmadı sanmıyorum isim için eşlerden hariç büyüklerin tartıştıklarını  :dontknow:

GüzeLCe

selcan sen hangi isimleri düşünüyorsun  ???

DER!N

affedersiniz, soruyu farklı yönde algılamışım islami açıdan durum yazdığım gibi büyükler tartışmıyorlar artık evet ama önerileri mutlaka oluyor

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Alıntı yapılan: güzelce - 10 Ekim , 2009, 14:45:14
selcan sen hangi isimleri düşünüyorsun  ???
canım benım soy adım degısmedıgı ıcın  erkek kardesımde olmadıgı ıcın   talha yuksel oglum olursa kızım olursada belinay allahım ıns nasıp eder bebıs bana :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin:

GüzeLCe

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

ıns canım olmuyanlarada bızede hayırlı saglıklı bebısler :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin:

βαlκιz

bizden önce herkze isim söylemişti özellikle kaynanam daha çocuklar dogmadan hasan hüseyin diyodu beni delirtiyodu isimleri ne olcak diyenlere hasan hüseyin diyodu bende ona inat oğlumun birine mehmet (babamın adı)nı koydum yanına uğur ekledim sonra bide haktan ismini duydum onuda ben koydum onun yanına eşimde umut olsun dedi umutuda ekledik  mehmet uğur & umut haktan  oldu daha çok isim vardıda kimlikte yer yok yazıcak :ehi: :ehi: ama göbek adları da polat ile alemdar eşim öyle diyo :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

DİLVİN

Alıntı yapılan: bàLboc£qi - 10 Ekim , 2009, 14:20:28
mesela benimki deseki sen koy ben koyarim ama baktim ben koycam diyor yada abilerim valla oda ayri bi konu kafam karisti :icon_scratch: :icon_scratch:

CANIMCIMM BU İSİM KONUSU KAYNANA GELİN ARASINDA ÇIKAN TARTIŞMLARDAN BİTANESİDİR BENCE

EN AZINDAN BENIMKI ÖLE

DAHA BEBEK KARNIMA DÜŞTÜĞÜ ANDA

BENIM FİKRİM SORULMADAN

BEBEĞİN CİNSİYETİ BELLİ OLMADAN İSMI KONULDU

İKİ İSMİ PEK TAVSİYEYE ETMEME RAĞMEN İKİ İSİMLİ OLCAK

TALAT ÇAĞAN  :suclu: :suclu: :suclu:

BEBE BÜYÜYÜNCE KESİN BANA ÇOKK TEŞEKKÜR EDECEKTİR  :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

Balböceği

Alıntı yapılan: ((selCan)) - 11 Ekim , 2009, 11:33:21
Alıntı yapılan: bàLboc£qi - 10 Ekim , 2009, 14:20:28

CANIMCIMM BU İSİM KONUSU KAYNANA GELİN ARASINDA ÇIKAN TARTIŞMLARDAN BİTANESİDİR BENCE

EN AZINDAN BENIMKI ÖLE

DAHA BEBEK KARNIMA DÜŞTÜĞÜ ANDA

BENIM FİKRİM SORULMADAN

BEBEĞİN CİNSİYETİ BELLİ OLMADAN İSMI KONULDU

İKİ İSMİ PEK TAVSİYEYE ETMEME RAĞMEN İKİ İSİMLİ OLCAK

TALAT ÇAĞAN  :suclu: :suclu: :suclu:

BEBE BÜYÜYÜNCE KESİN BANA ÇOKK TEŞEKKÜR EDECEKTİR  :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
iyide biz koyacaz diye diretirlerse valla kotu olur gerci ben o zman planlar duzenlerim ama kiz olursa kesin ben koyarim kiz diye koymazlar arkadslar benim esim sulalesin butun cocuk isimlerini abim koymus onun icin tedbirimi almam lazim :toothy10: :toothy10: :toothy10: