Kırklanmak, Kırk Uçurmak ya da Kırk Çıkarmak

Başlatan yeliz&osman, 18 Eylül , 2007, 21:31:09

« önceki - sonraki »

fıstık

TUBİŞİM nasılsın canım ecenaz nasıl  :nazar: :nazar: :nazar:

O Kadar oldumu ya sanki dün gibi  :k06:

Ben hiç duymadım yarı kırkda noluyo bilmiyorum.

Ama kırk'ı çıkınca bizde büyükleri akrabaları dolaşıyosun onlarda hediye veriyolar o kadar biliyorum

bide mevlüt okutuluyo sanırım.

Angel

tubacim  yari kirkiniz hayirli olsun canim bende ilk kez duyuyorum boyle birsey.bizim burda sadece bir mevlut okurlar okadar   :opucuk:

sesedo-98

benım kızında kırkı çıkalı 4 gun oldu ama benım kimsem yok evde birbirimze bakıyoruz  :-\ :sad1: 18 nisanda ama annemlerin yanına gidecem kısmetse kız kardeşim evleniyor  :hello2: :hello2: şimdiden biletimi aldım antepe uçuyoruz sanırım biz 40 değilde 72 sini uçuracazzz :D  :toothy10: :toothy10:

hayat_ecrin

bizim de 3 gün sonra kırkımız çıkıyor tam olarak nasıl kırk cıkarılır bilen varmı bu çok da önemli mi sadece banyo yapıp temzilensek olmazmı  :k06:şaka bir tarafa gercekten merak ediyorum bilen varmı  :binkybaby: :dontknow:

tubis

kırkınız hayırlı olsun meylişcim. Allah hayırlı uzun ömürler versin inş. yavruna

valla 40 çıkarma olayını bende pek anlamıyorum ama adetlerimizden olmuş işte. önemli olan dua edip hayırlı  bir evlat olmasını dilemek Allahdan.

fıstıkım valla bende anlamadım canım. bu yarı kırkı  zaten izim evde olay oldu. :BangHead:

bizde de 40 çıktıktan sonra mevlüt okutulur. bende okutucam inş. çok istiyorum.

tülincim sağol canım benim :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk:

:nazar: :nazar: :nazar:

fıstık

İnşallah canım bende mevlüt okutmayı istiyorum bi doğsun hayırlısıyla sadece çok yakınlarımıza akşam yemeği ve mevlüt.

Allahım o günleri göstersin bana hayırlısıyla inşallah.

Senin eriştiğin bu güzel günlere mutluluklara bizide eriştirsin rabbim  :amin:

neslihan

Bizde bebek doğduktan sonra yüzüne kırmızı yağlık örtülür sanırım heryerde de böyle.Yastığının yanına da sarı yağlık koyarlarki sarılık olmasın diye.Kırkı çıkana kadar da 7 çeşit baharatdan yapılan kaynar adlı bir içeçek dağıtılır misafirlere.Üstüne de dövülmüş ceviz atarız.40 ı çıkarken de mevlüt okutulur.Yıkandığı suya küçük çakıl taşları atılıyor.Bide güzel kokulu yapraklar atılır yavrunun suyunun içine.

Rabbim hepimize o güzel günleri göstersin inşallah :amin:

handan

Alıntı yapılan: tubis - 20 Mart , 2009, 19:20:18
tşklr arkadaşlar

handancım bizim bugün yarı kırkımız. 20 günlük oldu kızım.

yarı 40 ını dökmediniz mi siz ?

ya herkes farklı  bişey yapıyo. önemli olanda zaten hayırlı şeyler istemek aslında  :icon_thumright:

yok canım yarı kırkı diye bişi bilmiyorum ben.
sanırım bu evde çok sıkılan annelerin dışarı çıkma bahanesi  :k06: yarı kırk  :k06:
ha bi de yazmayı unutmuşum evet bende mevlüt okuttum evde 40 ından sonra ki hafta sonu  ::)
eşimin arkadaşının yemek şirketi var.
sağolsun tavuk pilav tatlı ayran pilastik tabak fln. yolladı. bende burdan hoca buldum mevlüt okucak.
mevlüt yaptık. 40 kişi falandı.
:opucuk:

sevege

cnm yarı kırk yapanlarda var tan kırkta.ben yarı kırkta tam kırkta yaptım.yarı kırkta oğlumu ev gezmesine götürdüm un sürdüler yzüne şeker ve yumurta koydular bide yanına.tam kırkta ise mevlit okuttum.yemekli. bu kadar ha bide her iki kırkta da bebişimi banyo yaptırdım.suyuna küçük taşları yıkayıp attı annem.bu kadar

ayşgl

OYY BENİM PRENSES KIZIM BÜYÜMÜŞTE 40 GÜNLÜK OLMUUUUŞŞŞ
:basardim: :nazar: :nazar:
HADİ BAKALIM TEYZELERİ ANLATIN BİZE 40 ÇIKINCA NE YAPILIR ADETLER NEDİR  :flowers: :flowers:

Demet_dk

25 Ekim , 2009, 19:33:40 #40 Son düzenlenme: 25 Ekim , 2009, 19:35:11 Demet_dk
öncelikle prensese maşallah  :nazar:

biz şöyle yapmıştık 40 işlemini
banyo suyunu kırk maşrafa olacak şekilde hazırladık
banyo suyunun içine alyansımı koyduk bide tarak koyduk
bebişi yıkadıktan sonra kalan suyu süzgeçten geçirerek döktük dua ile  
az bişey artırdım suyu banyo yaparken kendi başımdan döktüm
sonrada bebeğe yeni kıyafetler giydirip kullanılmış eşyalarını yıkadık temiz olanların da üstüne su serptik
sonrada gezmeye çıktık

βαlκιz

valla benim yakın bi akrabam geldi yıkadı bebeklerimi okudu bişler yaptı 40 tane fasulye okunmuş tesbih  yüzük koydukk suya sonra  artan suyla bende legenin içinde yıkandımm o legendeki suyudaaa el ayak degmeyen biyere dökdükk tuvalete banyoya dökmedik sonra yeni kıyafetlerimizi giydik ve dışarı çıktık bukadarr  :D :D sizinde 40.ınız  hayırlı olsun :opucuk:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

ஐƸ̵̡Ӝ̵̨̄ƷeFSuNLuƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஐ

kızmın kırkını annem 40. günü kızıma banyo yaptırdı dau falan okudu kullandıgı bütün kıyafetleri temiz bile olsa makinaya tekrar atıldı kızmın banyo yaptıgı suyla bende tekrar banyo yaptım sonra o suyu arka bahçeye döktük ögleden sonrada yasin okuttuk beşik yaptık akrabaları çagırdım komşular falan yemekli geçdi bizim kırkımız

Uploaded with ImageShack.us

ayşgl

ÇOK SAĞOLUN KIZLAR BENDE ŞÖYLE BİŞEY DUYDUM 40 TANE ZEYTİN YAPRAĞINA 3 İHLAS Bİ FATİHA OKUYUP YIKAMA SUYUNA ATILACAKMIŞ BEBEK O SUYLA YIKANACAKMIŞ 40 KEZ SU DÖKÜLECEKMİŞ
BEBEĞİMİN HERŞEYİ ÇOK DÜZENSİZ İNŞ.. ARTIK Bİ DÜZENEDE GİRER UYKUSU FLN YANİ

βαlκιz

herkez farlı yapıyoo her yörede farkı olabiliyoo fasuye koyan var prinç koyan varr valla bizimkilerde 40 çıktıgı günn birden degişti gerçektenn ama sonraa azdılar birdenn senin bebegin de 40 dan sonra düzelir herşeyi inş.allahım uzun ömürler versinn :amin: :amin: :nazar: :nazar:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3: