Kırklanmak, Kırk Uçurmak ya da Kırk Çıkarmak

Başlatan yeliz&osman, 18 Eylül , 2007, 21:31:09

« önceki - sonraki »

°o.O євяυ O.o°

bzmde önümüzdekii cumartesi çıkcz kırkımz banyo yapıp ananesine gtcez kızımla :muzz:

:love9:  :love9:   :love9:  :love9:

gülay t.

Arkadaşların da belirttiği gibi bu 40 uçurma adetlerinin dini bir kökeni yok. Tamamen geleneksel ve yöreye göre değişen çeşitli davranışlar bunlar. Ama kırk çıkınca muhakkak yapılması gereken elbetteki annenin gusül abdesti alması. Gerçi 40 günden önce biterse kanaması ve herşey normale dönerse kırkının  çıkmasını beklemesine de gerek yok tabi.

Evden çıkmamak da pratik olarak mümkün değil zaten doğumdan yaklaşık 1 hafta sonra bebekleri zaten çağırıyorlar hastaneye muayene ve topuk kanı için mecburen çıkıyoruz zaten. Ve bence annenin en çok dışarı çıkması gereken dönem lohusalık dönemi çünkü yepyeni ve zorluklarla dolu bir dönem başlıyor zaten hormonlar tavan yapmış sinirler alt üst, böyle bir durumda bir de eve kapanınca insan iyice bunalır bana kalırsa.

мiŁenα.

Alıntı yapılan: gülay t. - 01 Kasım , 2010, 18:28:12
Arkadaşların da belirttiği gibi bu 40 uçurma adetlerinin dini bir kökeni yok. Tamamen geleneksel ve yöreye göre değişen çeşitli davranışlar bunlar. Ama kırk çıkınca muhakkak yapılması gereken elbetteki annenin gusül abdesti alması. Gerçi 40 günden önce biterse kanaması ve herşey normale dönerse kırkının  çıkmasını beklemesine de gerek yok tabi.

Evden çıkmamak da pratik olarak mümkün değil zaten doğumdan yaklaşık 1 hafta sonra bebekleri zaten çağırıyorlar hastaneye muayene ve topuk kanı için mecburen çıkıyoruz zaten. Ve bence annenin en çok dışarı çıkması gereken dönem lohusalık dönemi çünkü yepyeni ve zorluklarla dolu bir dönem başlıyor zaten hormonlar tavan yapmış sinirler alt üst, böyle bir durumda bir de eve kapanınca insan iyice bunalır bana kalırsa.
:icon_thumright:

:love9: :love7: :love9:

Pınar86

Bu kadar yorumun üzerine benimkide biraz klasik olacak ama evet eşimin bir asker arkadaşı hoca ve kırk çıkarma diye birşey yokmuş bu kırk olayı sadece Allah'ın anneye bir kolaylık olması gibi, 40 gün anneye izin verilmiş yatıp dinlenip bebeğiyle rahat ilgilenmesi falan filan yani :)

bende sadece 40 gün olduğunda bebeğim ve ben banyo yapmayı düşündüm annem dedi kırkını ne yapıcaksın diye hiiç dedim ne demek dedi ben gelip kırkını çıkarcam diye hık mık yaptım ama sonra kıramadım onu tamam gel dedim 40 adet taş 40 çeşit çiçek getirip oğlumun suyuna attık ve kalan suylada aynı şekilde ben banyo yaptım ama sormayın bütün gece kaşındım :D

bu yani dert etmeyin kırk çıkarma diye bişey yok :) ama en azından o kırk gün sonunda bebeğinize parka bakkala fırına bile olsa dışarı bir çıkartın farklı bir hava alsın :)

inanırmısınız benim oğlan 40 sessizdi 41ci gün delirdi sürekli ağlıyordu bende aldım eşimi oğlumu parka yürüyüşe çıktık oğlum sakinleşti ortam sıktı demek hep aynı odada demek :)

:love9:''AŞK'' :love9:
Adın ile upuzun yıllar hep senin olsun,
Ömür'üm göz nurum mutluluk seni bulsun,
Yaradan yüce Rabbim daima seninle olsun...

CeRoXiMo

Biz kuzuyu tuzladık, yağladık, bebek yağı, saf zeytin yagı karınca yum.yağı karıştırıp. Banyosunu yaptırdık hemen ki kaşınmasın tuzdan diye, aklanıp paklanıp gezecektik ki yağmur bastırdı:)

Tuz : kokmasın diyeymiş:)
Zeytinyağı: Cildi pürüzsüz olsun,
Karınca y.y: Kılsız tüysüz olsun diyeymiş :P

Onlar işe yarasaydı bende yarardı :)

gülay t.

02 Kasım , 2010, 18:29:22 #95 Son düzenlenme: 02 Kasım , 2010, 18:43:54 gülay t.
Biz ilk kez kızımla gezmeye 1 aylıktı çıktığımızda mevsim kıştı ve mecburen alışveriş merkezine gittik. Gören herkes şaşırıyordu bebeğin  1 aylık olduğunu duyunca. Benden başka böyle yapan yokmuş demek ki :k06: Evde çok sıkılmıştım, iyi de geldi vallahi.

Lă_Tăhzen!

bENİM ZATEN BANYO YAPMAM GEREKIYODU 40 MIZ CIKTIGI İÇİN KENDIM YIKANDIM ZATEN KIZIMIDA YAZ GUNU OLDUGU İÇİN HER GUN YIKIYODUM VE BIZ HER GUN DISARI CIKIYODUK O GUNDE COKTIK  :D

❤ հმzεlἶო ❤

tecrubeli anneler size danismam gereken bir konu daha var  :k06:
yarin bebisim kirk gunluk olcak
belki bilirsiniz yurt disindayim ve oyle pek tanidigim falan yok bu konuda yardimci olacak
40 i cikarirken ne yapmam gerekir?
bebege gusul abdesti diyor bazi kisiler sadece yikiycazmi?
birde mevlut nedir yasin okunmasimi?
kimsem olmadigi icin esimle kendim okusak olurmu?
kafam cok karisik  :dontknow:
tum bu islemleri yarinmi yapcam 41. gunmu  ???
  :nazar: :nazar: :love9: :love9:

°o.O євяυ O.o°

cnmm biz 40ında betülü yıkadık kevgirden su döktük kafasından aşağı
maksat 40 delkten su geçmiş olması nese snra da ben yıkandım gusül aldım
bunlaarı yarın yapmalısın 40. gün bz mevlütte yasin faln okuduk yemk verdk
kmsen yoksa kendinz okuyanlrsinz cnmm :opucuk:

:love9:  :love9:   :love9:  :love9:

❤ հმzεlἶო ❤

gülay t.

Alıntı yapılan: ❤✿ƈἶցძεო & հმzεl✿❤ - 03 Ocak , 2011, 09:02:50
tecrubeli anneler size danismam gereken bir konu daha var  :k06:
yarin bebisim kirk gunluk olcak
belki bilirsiniz yurt disindayim ve oyle pek tanidigim falan yok bu konuda yardimci olacak
40 i cikarirken ne yapmam gerekir?
bebege gusul abdesti diyor bazi kisiler sadece yikiycazmi?
birde mevlut nedir yasin okunmasimi?
kimsem olmadigi icin esimle kendim okusak olurmu?
kafam cok karisik  :dontknow:
tum bu islemleri yarinmi yapcam 41. gunmu  ???

Canım olayın dini boyutunu soruyorsan 40 gün dolunca yalnızca anne boy abdesti alır. Bebeğin yıkanmasına gerek yok. 40 gün dolar ve 41. gün eğer daha önce kanaması bitip gusül abdesti almamışsa anne banyo yapar. Kanaması daha önce bitmişse 40 çıkmasını beklemesine gerek yok  gusül abdesti için. Dilerse bebeği de yıkar ama  bu şart değildir.

Geleneksel olarak soruyorsan her yöreye göre değişiyor uygulamalar. Mevlüt ukutmak da dinen şart değil. Okutabilirsen güzel olur tabi ama olmazsa günaha girmezsin. Bahsettiğin gibi eşin ve sen genelde mevlütlerde okunan sureleri okuyup şükredirsiniz evladınızı bağışladığı için. Mevlüdü illa 41. gün okutucaksın diye de bir şart yok uygun bir zamnında okutursun veya okursunuz.

Mine'l Aşk

Bizim 40. günümüzün dolmasına da az kaldı...Bu hafta içi çıkacak inşallah..

Cumartesi günüde mevlütümüz olacak inşallah...

Nice nice günlere aylara yıllara bebeğimizle... :amin:

Canım Oğlum Rabbim Yüzünden Gülücükleri, Kalbinden Sevgi ve Merhameti, Bedeninden Sağlık Sıhhati Eksik Etmesin İnşAllah

❤ հმzεlἶო ❤

gulaycim bilgiler icin cok saol
yani 40 imiz bugun bitiyor yarin kirkbirinci gunmu bu islemleri yapmamiz gerek?
25 kasimda dogdu kizim
yoresel deilde dini olarak merak ediyordum zaten bu gorevi yerine getirmek istiyorum
birde sukur namazi kilmam gerekiyormus 2 rekat onu ne zaman kilmaliyim?

mine'l ask cim sizinde kirklariniz hayirli olsun insallah  :amin:

Mine'l Aşk

04 Ocak , 2011, 16:36:38 #103 Son düzenlenme: 04 Ocak , 2011, 16:39:05 Mine'l Aşk
Alıntı yapılan: ❤✿ƈἶցძεო & հმzεl✿❤ - 04 Ocak , 2011, 08:41:03
gulaycim bilgiler icin cok saol
yani 40 imiz bugun bitiyor yarin kirkbirinci gunmu bu islemleri yapmamiz gerek?
25 kasimda dogdu kizim
yoresel deilde dini olarak merak ediyordum zaten bu gorevi yerine getirmek istiyorum
birde sukur namazi kilmam gerekiyormus 2 rekat onu ne zaman kilmaliyim?

mine'l ask cim sizinde kirklariniz hayirli olsun insallah  :amin:

Canım benim oğlumda 26 kasımda doğdu...Siz bizden bir gün öncesiniz...Bugün kırkınız çıkıyor sizin..Bizimde yarın inşallah...

Bugün bebeğini banyo yaptırıp gusul abdesti alabilirsiniz...

Şükür namazınıda bugün abdest aldıktan sonra istediğin zaman kılabilirsin...
Teşekkür ederim canım... :flowers:

Sizinde hayırlı olsun inşallah  :amin:

Canım Oğlum Rabbim Yüzünden Gülücükleri, Kalbinden Sevgi ve Merhameti, Bedeninden Sağlık Sıhhati Eksik Etmesin İnşAllah

❤ հმzεlἶო ❤

cnm abdest falan aldik ama sukur namazini henuz kilmadim
halen pembe akintim var
bu lohusalik halinin devam ettigi anlamina mi geliyor?
aceba bittimi sayiliyor bilmiyorum ki  :icon_scratch: