Kırklanmak, Kırk Uçurmak ya da Kırk Çıkarmak

Başlatan yeliz&osman, 18 Eylül , 2007, 21:31:09

« önceki - sonraki »

unicornn

adetten dir işte amaa ne çok adet varmış hangi birinii yapcas??

DER!N

Bizimki çok saçma oldu :)

20 günlükken yarı kırkını çıkarttılar 20şer tane fındık hem ona hem bana her birine ihlas suresi okundu yıkanma suyumuza atıldı  ::) altın atıldı suya, soğan kabuğu ve birde süpürge otu, ısırgan tohumu birsürü şey işte  :k06: temizlendik mi pislendik mi anlamadım.

40 günlükken de 40ar tane fındık yine okundu vs. aynı malz. atıldı ilave haşhaş tohumu :)

sonra gezmeler başlıyor normalde 40.gün 7 kapı gezdirilirmiş biz gezemedik kış diye

her gidilen yerden yumurta, soğan ve ekmek verilir yüzüne de un sürülürmüş.

bakliyatta verseler kışlığımızı çıkartacaktık yani  :ehi: :ehi: :ehi:

βαlκιz

Alıntı yapılan: __Eciş'in Anniş'i__ - 05 Şubat , 2010, 09:52:46

20 günlükken yarı kırkını çıkarttılar 20şer tane fındık hem ona hem bana her birine ihlas suresi okundu yıkanma suyumuza atıldı  ::) altın atıldı suya, soğan kabuğu ve birde süpürge otu, ısırgan tohumu birsürü şey işte  :k06: temizlendik mi pislendik mi anlamadım.

40 günlükken de 40ar tane fındık yine okundu vs. aynı malz. atıldı ilave haşhaş tohumu :)

sonra gezmeler başlıyor normalde 40.gün 7 kapı gezdirilirmiş biz gezemedik kış diye

:k06: :k06: :k06: biz 40.çıkamdan önce misafirlige gitmiştik ..kadın anaaa erkenden geldiniz evimi fareler basıcak dedi ne alakaysa  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: 40 dan önce dışarı çıktık diye  :k06: :k06:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

ırmak184

Alıntı yapılan: __Eciş'in Anniş'i__ - 05 Şubat , 2010, 09:52:46

maşallah maşallah daha neler duyucaz  :icon_scratch:  :icon_scratch: bizde bir tek 40.gün mevlüt okutulur birde dısarı cıkılır okadar  :laughing7:  :laughing7:

Balböceği

мiŁenα.

birde bize yumurta verdiler hep ya :ehi: :ehi: :ehi:
1 -2 ay eşim yumurta almasa yeridir yani :ehi: :ehi:

:love9: :love7: :love9:

sugarwoman

arkadaşlar 27.günlük olduk bugün.kısmetse kırkımıza az kaldı.benim bildiğim kadarıyla 40.günde önce bebek,sonra anne yıkanıyor.ve gezmeye gidliyor..peki ben birde 40 ad.taş.40ad.delikli sudan bebek geçecek diye duydum.özellikle soruyorum.yapılması gereken neler........

♥ღ♥ JADE ♥ღ♥

canım biz sadece yıkandık kırk tas falanda yapmadık benim görümcem hoca ona sorduk öle bişi yok dedi dinimizde dedi bizde yapmadık......
ALLAH IM BANA VERMİŞ OLDUGUN EMANETlerini BANA BAGISLA YA RABBİM

sugarwoman

тнє ρяιη¢є σƒ му нєαят

yok efendım 40 ı cıkana kadar dısarı cıkarılmazmış falan fılan gıbı hurafeler alakası yok yahu..guzelcene temız pak olursunuz buyuklerınız dualarını eder olur bıter ruzgar 20 gunluk bıle degıldı dısarda gezmelere gıtmeye baslamıştık o kdr fazla uzerıne dusmek ıyı degıl bence bıraz rahat olmak gerek dr lar bıle mıkropla tanıssınkı vucudu dırencı artsın dıo o yuzden gezmelere devammmm  :toothy10:

SiRiNe

01 Kasım , 2010, 12:21:36 #85 Son düzenlenme: 01 Kasım , 2010, 12:23:11 ★ikiz AnneSi★
sizlere cok garip gelecek biliyorum ama bu 40 cikarma isi bana hurafei bir eylem gibime geliyor aslinda kulturel bir seyde olabilir  bilemiyorum ama

ben yapmadim öyle seyler''

kizlarimlada disari ciktik 40 gun önce cunki rutin kontrolleri vardi  :D

sibelcim dinde basli basina 40 cikarma gibi bisi yok zaten sonradan icad edilen bir sey olsa gerek

isteyen uygular saygim var

Demet_dk

KÜLTÜREL DEMEK DAHA DOĞRU OLUR  :icon_thumright:

BİZDEN 40 INDAN ÖNCE DIŞARI ÇIKTIK
HEM KONTROLLERİ VARDI HEMDE BENİM EVDE CANIM SIKILIYODU
ARABAYLA GEZİYODUK

40 ÇIKARMA İŞLEMİNİ BİZ ŞÖYLE YAPTIK
ÖNCE BEBEĞİ YIKADIK SUYUN İÇİNEDE ALYANSIMI VE TARAK KOYDUK

DAHA SONRA O SUYLA BENDE BANYO YAPTIM

KULLANDIĞI BÜTÜN KIYAFETLERİ ÇARŞAFLARI VS YIKADIK
TEMİZ KULLANILMAMIŞ GİYSİLER GİYDİRDİK DIŞARI ÇIKTIK

мiŁenα.

Arkadaşlar böle bir konu bende açmıştım bulursam linkini eklim orda geniş kpsamlı yazılmıştı ::)

:love9: :love7: :love9:

тнє ρяιη¢є σƒ му нєαят

Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 01 Kasım , 2010, 12:21:36
sizlere cok garip gelecek biliyorum ama bu 40 cikarma isi bana hurafei bir eylem gibime geliyor aslinda kulturel bir seyde olabilir  bilemiyorum ama

sibelcim dinde basli basina 40 cikarma gibi bisi yok zaten sonradan icad edilen bir sey olsa gerek

:icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:  :love9: :love7: :opucuk: :flowers:

derbeder

Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 01 Kasım , 2010, 12:21:36

yanehhh..

bende inanmiyorum. bebek gormeye gidecektik birine annem kirki cikmadan gitmeyin, sonra bebek ya da annesi hastalanirsa sizden oldugunu zannederler filan dedi  :laughing7:
yaneh ben anlamiyorum boyle seyleri, ilerdede tinlayacagimida sanmiyorum, ama baskalarina rahatsizlik vermek istemem.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!