çok acil bebeğimin ateşi var, 38,5 derece ölçtüm, ne yapacağım

Başlatan inci bhr, 16 Eylül , 2007, 13:03:10

« önceki - sonraki »

inci bhr

kızlar bu sabah kzıımın ateşi olduğunu farkettim, askılı bodye kadar soydum hemen. ateşini 38 ve 38,5 gibi ölçtüm. neşesi fena değil ama dün akşam ve bu sabah hiçbirşey yemedi, yediremedim, iştahı yok sanırım. yalnızca emiyor. ne yapmalıyım sizce??????????

kızım 8 aylık ve hiç dişimiz yok henüz. dişten olabilir mi?

doktora götürsem mi?
ateş düşürücü ilaç versem mi

nagihan

bence ilk etapta dr götürme dişten olabilir. çünkü diş hem ateş hemde iştahsızlık yapar. ateş düşürücü ağrı kesici şurup yada fitil ver. ben böyle durumlarda fitil veriyorum. alnına koltuk altına ıslak havlu yada bez koy. ve sürekli ateş takibi yap. eğer 39 olursa hemen dr ara derim ben yinede tercih senin geçmiş olsun

Almiş'inAnniş'i

bence de sık sık kontrol et ateşini ve 39 olursa mutlaka dr.unuzu ara.

nagihan

inci senden haber bekliyoruz. umarım bebeğinin teşi düşmüştür.  :amin: :nazar:

puysal

size bir püf noktası:) bende yeni öğrendim.. Kızım ateşlenince acile götürmüştük.. orada hemşirelerden öğrendim.

Ateşi 38 i geçtiğinde (makattan veya kulaktan) soğuğa yakın duş aldırmanız lazım.. ama nasıl duş. bir iki dakika suyun altnda tutacaksınız bir iki dakika su dökmeyeceksiniz bu işlemi en az iki kere yapacaksınız ve 1 duş alma bitecek. bu işlem vucut ısısının buharlaşmasına yardımcı oluyormuş. ben denedim gerçektende çok etkili.. Sonrasında bir askılı badi ile bırakacaksınız bebeği.. uyurken bile üstünü örtmememiz lazımmış. ateşlenen bebeğin vücut koruması olarak elleri ve ayaklarındaki kan dolaşımı azalırmış bu nednele eller ve ayaklar buz gibi olurmuş. eğer derece ölçümde ateş varsa ve bebeğin elleri ayakları soğuksa bu üşüyor anlamına gelmezmiş. Sakın bu yanılgıya düşmeyin dediler..

Eğer ateş bu işlemlerden sonra 39 u geçmeye başladıysa hemen bebeği çırılçıplak olarak ıslak bir çarşafa sarmanız  gerekiyor. Kızıma bu işlemi tam 3 kere yaptılar.. çığlıkları hala kulağımda ama yapacak bir şey yoktu. Islak çarşafa sarın ve kucağınıza alarak onu sakinleştirmeye çalışın.. merak etmeyin acı çekmiyor.. korkuyor..ve yalnızca annesine ihtiyacı var.

bu işlemlere başlamadan ateş düşürücü vermenizde gerekiyor tabi..

ateş gerçektende çok sinsi.. Tam düştü dediğiniz anda bir bakmışsınız çıkmış.. Size tecrübelerimden söylüyorum ateş tamamiyle yok oluncaya kadar sürekli kontrol edin. Ben saatimi 1 saate kurup sürekli kontrol ediyorum.. son 3-4 ölçümüm hala aynıysa ateşin düştüğüne kanaat getiriyorum.

Allah bebeklerimizi korusun.. Onlara sağlık versin..

Hepinize iyi akşamlarrr..

Almiş'inAnniş'i

utku sahan

canım öncelıkle gecmıs olsun benım oglumunda ole olmustu acıle goturduk ve sadece soguk dus uygulması yaptılar bence yuregını ferah tut bebeklerın bunyelerı bızden daha dayanıklı benım oglumun atesı 39.5 oldu ve ben soguk tampon yaparakdusurdum soguk kanlı ol ve ıyı dusun tekrar gecmıs olsun cnm  :nazar:

inci bhr

ilgilendiğiniz için teşekkürler kızlar, şimdi daha soğukkanlıyım sanırım. akşam hastanemizi aradım. bugün calpol vermiştim, ateşi azalmadı 38,5 olarak devam ediyordu. 6 saatte bir devam etmemi ve ateş devam ederse doktora götürmemi söylediler. 2. doz calpolü verdim, ateşi yeni yeni azalmaya başladı. sabah doktora götüreceğim. eller ve ayakları, sonra da bacakları buz gibi olmuştu. ben de çorap falan giydirmiştim, aşağıda arkadaşın anlattığı gibi ateştenmiş, giydirme dediler.

yemiyor ve uyumuyor şimdilik. takipte tutacağım.

hepinize tekrar teşekkürler..

ben bahar, kızım ise inci  ;)

irem eren

baharcığımateşli hastaya hastanedede aynı şeyi yapıyorlar suyla düşürmeye çalışıyorlar malesef sen evde aynı şeyi yapabilirsin.tabi ilerlerse mutlaka götür dr.geçmiş olsun canım :wave:

Almiş'inAnniş'i

GEÇMİŞ OLSUN BAHARCIM
GELİŞMELERDEN HABERDAR ET LÜTFEN
İNCİ KIZINI DA  :opucuk:

şerife Berat

inci geçmiş olsun canım nasıl oldu bebeğin son durumuda yazarsan içimiz rahatlıycak.rabbim tüm hastalara şifa versin bu müübarek günlerde :amin:

inci bhr

bugün doktora götürdüm kızımı, kan tahlili yapıldı, CRP pozitif çıktı, değer 12, bu nedenle antibiyotik vermek zorundayız dedi doktorumuz. sorunun nereden olduğunu anlamak için idrar tahlili de istedi ama tüm gün orada bekledik ve uğraştık ama almayı başaramadığımız için genel bir antibiyotik verdi. aslında antibiyotik kullanmak istemiyordum kızıma, biraz beklesek, birkaç gün vücudu direnç kazanmayı başarır belki diye sordum doktorumuza am bu crp değeri ile riske atamam, başlayacağız dedi. ateşi pek düşmüyor, ateş düşürücüyü biraz geciktirsek 39'a dayandı hatta. yemiyor, emmeye çalışıyor, zaten normalde de iştahsızdır.

takipte tutuyorum. her 4 saatte bir ateş düşürücü devam edeceğim, çünkü kontrol altına alamadık hâlâ.

ilginiz ve sıcak yaklaşımlarınız için tekrar teşekkürler. bu forum ortamının bu kadar samimi olduğunu bilmiyordum, goncanın nedne davet ettiğini şimdi daha iyi anlıyorum..

biz şimdilik iyiyiz diyebilirim, sorunun nedeni genel olarak anlaşıldığı için çözüm de üretilebildi. inşallah olumlu sonuçlarına kısa sürede ulaşırız.

hayırlı geceler

Almiş'inAnniş'i

hayırlısıyla iyi haberlerini alırız inşaallah  :amin:
en iyi antibiyotik anne sütü hayatım mümkün olduğunca emzirmeye çalış  :icon_thumright:

burcu-emir

canım çok geçmiş olsun.bebeğin narin bir bebek galiba (iştahsız dediğin için böyle bir yorum yaptım) dualarım sizinle  :amin: tez zamanda sağlığına kuvuşsun minik meleğin  :amin:

nagihan

Alıntı yapılan: inci bhr - 17 Eylül , 2007, 23:05:24
bugün doktora götürdüm kızımı, kan tahlili yapıldı, CRP pozitif çıktı, değer 12, bu nedenle antibiyotik vermek zorundayız dedi doktorumuz. sorunun nereden olduğunu anlamak için idrar tahlili de istedi ama tüm gün orada bekledik ve uğraştık ama almayı başaramadığımız için genel bir antibiyotik verdi. aslında antibiyotik kullanmak istemiyordum kızıma, biraz beklesek, birkaç gün vücudu direnç kazanmayı başarır belki diye sordum doktorumuza am bu crp değeri ile riske atamam, başlayacağız dedi. ateşi pek düşmüyor, ateş düşürücüyü biraz geciktirsek 39'a dayandı hatta. yemiyor, emmeye çalışıyor, zaten normalde de iştahsızdır.

takipte tutuyorum. her 4 saatte bir ateş düşürücü devam edeceğim, çünkü kontrol altına alamadık hâlâ.

ilginiz ve sıcak yaklaşımlarınız için tekrar teşekkürler. bu forum ortamının bu kadar samimi olduğunu bilmiyordum, goncanın nedne davet ettiğini şimdi daha iyi anlıyorum..

biz şimdilik iyiyiz diyebilirim, sorunun nedeni genel olarak anlaşıldığı için çözüm de üretilebildi. inşallah olumlu sonuçlarına kısa sürede ulaşırız.

hayırlı geceler
inci idrar tahlili sonuçlarınız hakkında birşey yazmamışsın. benim kızımdada aynı belirtiler vardı. idrar yolu enfeksiyonu çıktı.
bu konuda dikkatli olun. inşallah bebbişin en kısa zamanda iyileşir.
geçmiş olsun tekrardan