Hormon sorunları

Başlatan gezegen, 07 Mart , 2009, 16:17:47

« önceki - sonraki »

gezegen

Arkadaşlar ben 17 gün boyunca regl olmadım gebelik testi yaptım negatif çıktı zaten gebelik beklemiyordum doktora gittik muayene etti smear aldı ultrasonla baktı ultrasonda yumurtalıklarda rahimde bir sorun çıkmadı iltihabik birşeyde yokmuş sadece rahmim dışa dönükmüş bunu zaten daha önce ürolojiye gittiğimde ultasonda öğrenmiştim ama bir sorun teşkil etmiyormuş. Kan testide aldılar.

Bugünde test sonuçlarını öğrenmeye gittik smear temiz çıkmış. Ancak süt hormonları ve yumurtalık hormonlarında sorun varmış. Ne zaman gebelik düşünüyosunuz dedi bende seneye dedim. Regl olabilmem için bir ilaç verdi. Yasmin adında bir doğum kontrol hapı verdi hormonların düzene girmedi için bir de Dostınex isminde bir ilaç daha verdi. Yasmini normal doğum kontrol hapı gibi ilk reg gününde başlayıp 21 gün içecekmişim bir hafta ara verip yine devam edecekmişim başka kutudan. Öbür ilacı da haftada iki gün içecekmiş. İkisinide 4 ay süreyle kullan 1 ay ara ver sonrada bana gel yine bakalım dedi. Ben eve gelince regl olduğumu gördüm böylece regl olmam için verilen ilacı almama gerek kalmadı. Sadece bu iki ilacı kullanacağım. Benim bu sorunlar ve ilaçlar hakkında bilgim yok. Çok yan etkisi var mıdır. En önemlisi doktorun sözettiği sorunlar ciddi sorunlar mı hamile kalmaya karar verdiğimde seneye sorun olur mu bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim.

**yeliz**

mrhaba ben kevser 5 yıllık evli 1 aylık bi kızım var ben dostinex kullandım anladığıma göre prolaktin yüksek çıkmş ilacı kullandığım zaman düzelmşti ama sonra yine yükseldi anlayacağn okadar önemli değil önemli olan fsh dir sennki kac

gezegen

canım valla doktor tam bişi demedi süt hormonu ve diğer hormonlardan sözetti ama değerlerin olduğu kağıt bende oaradan yazayım değerlerimi sana ben...

Prolaktin: 49.3

FSH: 2.4

Lüteinize edici hormon (LH) : 9.9

değerler bu şekilde Kevserciğim.. FSH yüksek olabilir. Hamile kalmakta bir sorun yaratmıyor sanırım anladığı kadarıyla yan etkilerinden korkuyorum ama kullanmak zorundayım. Hayırlı olsun bebeğin. Alah analı babalı büyütsün canımm..İlgin için çok teşekkür ederim

gezegen

Kızlar değerlerimi yazdım prolaktinim yüksek 4 ay ilaç kullanacağım doğum kontrol hağı yasmin ve Dostınex verdi doktor hamşle kalmaya engelmidir ben seneye düşünüyorum zaten ama prolaktin yüksek olunca hamilelik zor oluyormuş ya da düşük oluyormuş sanırım. İlaçlarla düşecek ama ben çocuk yapmaya karar verdiğimde yine yükselirse çocuk sahibi olamazmıyım yine tedavi mi görmem lazım çok merak ediyorum lütfen beni bilgilendirin...  :'(

pinar79

geçmiş olsun canım. prolaktin çok yüksek normal değeri 3.34- 26.72 arası olmalı, fsh ve LH normal değerlerini bilmiyorum ama benim fsh: 4.91 LH: 3.37 prolaktin: 11.70 çıkmıştı. doktorumda değerlerin gayet normal demişti.bende 6 aydır denememize rağmen bebeğim olmuyo diye gitmiştim ancak adetlerim hep düzenliydi. bu tahliller 3 ocakta adetimin 3. günü yapıldı. ve o adetten sonra hamile kaldım . Yani tedavine devam et düzelir. ilaçların yan etkisi falan düşünme doktorun sana ne verdiyse düzenli olarak kullan canım.

gezegen

Evet canım bende araştırdım netten doktordan gelince prolaktin baya yüksek zaten doktorumda öle söyledi ama çok yüksek felan demedi süt hormonunda sorun var dedi sadece o da prolaktin oluyor sanırım. Ama hani çok çokta yüksek değil daha yüksek olanlarda varmış baktım hemen ilaç alınca düşmüş benimkide düşer eminim ki ama işte canım ilk defa beklemeden böyle birşey ile karşılaşınca hamilelikte sorun olacak diye korktum yan etkisini düşünmüyorum zaten her ilacın yan etkisi olyor yeterki normal hale döneyim. Biliyorum stresten de oldu böyle benim 1-2 gün gecikirdi ama hiç böyle 17 gün regl olmadığım olamıştı hele son bikaç ay hep düzenliydi..Biz kadınlar stresten uzak durmalıyız sanırım...  :dontknow:
Teşekkürler Pınarcığım seninde gözün aydın inşallah hayırlısıyla bebeğini kucağına alırsın tatlımm  :flowers: :love9:

office

öncelikle geçmiş olsun. ben 2 sene yasmin kullandım. hiç endişe etmeyin hiçbir yan etkisini görmedim. piyasadaki en hafif doğum kontrol hapı diye geçiyor. inşallah bir an önce etkisini gösterir.
Hadsize haddini bildirmek, fukaraya don giydirmek gibidir!!

gezegen

office siz ne nedenle kullandınız sadece doğum kontrolü için mi yoksa hormon düzenlenmesi için mi..

o kadar uzun sürüyor mu tedavi etmek ... ben 4 ay reglimin düzene girmesi için kullanacağım...
sevindim yan etkisi olmamasıan teşekkür ederim.. Ancak sanırım prolaktinin düşmesi için verilen ilacın okuduğuma göre baya yan etkisi varmış... 

office

bende doğumdan sonra bir adet düzensizliği olmuştu. hem d.kontrol hem düzensizlik için kullandım.  :)
Hadsize haddini bildirmek, fukaraya don giydirmek gibidir!!

gezegen

office anladım canım bana da düzene girmesi için verdi zaten aslında çok fazla bir düzensizlik yok ama bu ay çok geç oldu işte. Prolaktin hormonu hakkında bilgin var mı

sibel28

hoşgeldin sedacım..benim arkadaşımında prolaktını 90lardaydı ve bu süt hormonu oluyor..eger bu hormonda sorun varsa hamile kalmayı engeliyor..dogum kontrol hapını vermesinin amacı Dostınex ilacını kullanırken hamile kalmaman ..bu ilacı düzenli kullanırsan proklaktın hormonunu düşürüyor..arkadaşım 6 ay içinde hamile kaldı..6 ay ilacı kullandı ve doktora gitti ..tahlillerde proklatının düşmüş oldugunu gördü ve doktor hemen korunmayı bırak hamile kal dedi.çünkü hamile kalınca bu hormon artık yükselmiyormuş..kendi kendini düzenliyormuş..ve arkadaşım hamile kaldı 7 aylık hamile oglu olcak..

gezegen

Aysuncuğum çok teşekkürler. Arkadaşının gerekten çok yüksekmiş 100 sınırına yaklaşmış ama düşmüş neyseki benimki daha düşük 49.3 çıktı. Benim dün almam lazımdı dostınexi ama içmedim. Doğum kontrolü kullanıyorum ama sonuçları başka bir doktora daha göstermek istedik ondan sonra başlayayım o ilaca dedim. Bir arkadaşta hamile onunda prolaktini 30 civarlarındaymış bir ara 40 küsürlere de çıkmış ilaçla felan inmemiş doktorsa bir süre sonra inmediğine göre metabolizman bu demiş senin yapacak birşey yok demiş. Bir oğlu vardı zaten şimdi ikinciye hamile. Gittiğimiz doktor tam açıklama yapmadı ben araştırdım hep. Prolaktin zaten süt hormonu olduğundan ve hamşleyken süt üretileceğinden artıyormuş ama hamila kalmada sorun oluyor. Sen ne diyorsun ilaca başlayayımmı yoksa bir doktoa daha mı görüneyim. Regimi oldum belki o anlık birşeydir bir tahlil daha yaptırayım o souçlara göre kullanayım diyorum ne diyorsun

sibel28

canım benim;arkadaşım 2 yıl devlet hastanesinde ugraştı hiçbir sonuç alamadı..üniversite hastanesinden hocadan randevu altı 6 ay içinde üniversite hastanesi sorunu çözdü..devlet hastanesindeki gıcık doktor arkadaşıma senin çocugun olmaz diyordu..ama bak oldu...bence iyi bir doktorada tanış...öyle ilaçlara başla...

gezegen

Aysuncuğum bende özel doktora gittim çok hastası olan bir doktor ilk kez de muayene olacaktım evlendikten sonra bayan olsun istedim ama beni bilgilendirmedi tam olarak yani bu gormon nedir neye zararı vardır çocuk sahibi olabilirmiyim oluyorsa ne zamam hiçbirşey demedi sadece çocuk düşünüyormusunuz dedi bizde seneye deyince tamam o zaman dedi. 4 ay kullan bir ay ara ver 6. ayda yine kontrole gel dedi. Ben başka bir doktora daha götüreceğim. İçim rahatlasın kafamdaki tüm soruları sorup yanıt almak istiyorum. Bu da en doğal hakkım zaten. Hangisinden memnun kalırsam ona devam edeceğim. Belki bu seferde bir kan tahlili yapıp bakarlar bilemyorum. Ama yüksek olduğu ve bu ilacı el mahkum kullanacağım kesin. Ben sonrasını merak ediyorum haliyle.. Teşekkürler arkadaşımm