Tuvalet Eğitimi

Başlatan Almiş'inAnniş'i, 24 Haziran , 2007, 12:53:02

« önceki - sonraki »

Balböceği

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 28 Mayıs , 2010, 20:30:36
öyle ama poşete koy götür nolcak  :k06: :k06:
dışarda bile yanına taşıyan anneler var  :k06:
:-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ cok kotusun oldu cantama aliyim koca lazimligi

hatta parka falan gittigimzde koyalim gel oglum cis cisss  :ehi: :ehi: :ehi:

azra35

onlar için mecburuz bende yemek taşıcam yazın memelekette :ehi:

βαlκιz

Alıntı yapılan: ღвαℓвσ¢єgιмღ - 28 Mayıs , 2010, 20:32:23
Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 28 Mayıs , 2010, 20:30:36
öyle ama poşete koy götür nolcak  :k06: :k06:
dışarda bile yanına taşıyan anneler var  :k06:
:-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ cok kotusun oldu cantama aliyim koca lazimligi

hatta parka falan gittigimzde koyalim gel oglum cis cisss  :ehi: :ehi: :ehi:
kız var öyle tanıdıklarım
mesela ablamın görümcesinin oğlu başka yerde yapmıyo klozete oturmuyo başka yerde mecbur lazımlık taşıyolar
tabi öylede alıştırmamak lazım
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

serra_emine

yavaş yavaş artık bızımde fatma serra yı alıştırmamız gerekıyor valla bu yaz bıraktırabılırsem ogretebılırsem yanı ıyı olur bakalım ugraşmak lazım daha başlamadık.ama bazen ee dıyor falan ama inşallah kolay ogrenır bakalım.bı lazımlık lazım tabı once. :k06:
O MİNİCİK ELLER O MINICIK BEDEN GÜN BEGÜN BÜYÜYOR BEBEGİM BENİM..AMA SEN HEP BIZIM MİNİCİK BEBEGIMIZSIN TATLIM..

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

KIZLAR KOMSUNUN OGLU VAR DAHA YAŞINI DOLDURMADAN BEZDEN KESILMIŞ
KADIN HER TUVALETI GELDIGINDE VCYE GOTURUYORMUŞ 6 AYLIKKENDEN ALIŞTIRMİŞ  BOYLE ÇOK ŞAŞIRDIM
BEN 5 YAŞINA KADAR ÇİŞ YAPMIŞIM ANNEM HEP SOYELR  :ehi: :ehi: :ehi

Balböceği

Alıntı yapılan: ●●●PARİS SİBEL●●● - 29 Mayıs , 2010, 00:23:32
KADIN HER TUVALETI GELDIGINDE VCYE GOTURUYORMUŞ 6 AYLIKKENDEN ALIŞTIRMİŞ  BOYLE ÇOK ŞAŞIRDIM
Benim elti 8 aylikken alistirdi kizi klozete tutuyor kizin cisi geldiginde kiz ole alisti

serra_emine

5 yaşmı  :ehi: :ehi: allah nasıp ederde senınde bebişin oldugu zaman sana çekerse yandın kız o zaman sıbel sen
şimdıden bez parası hazırla barı :ehi: :ehi:
O MİNİCİK ELLER O MINICIK BEDEN GÜN BEGÜN BÜYÜYOR BEBEGİM BENİM..AMA SEN HEP BIZIM MİNİCİK BEBEGIMIZSIN TATLIM..

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: ღвαℓвσ¢єgιмღ - 29 Mayıs , 2010, 00:27:38
Benim elti 8 aylikken alistirdi kizi klozete tutuyor kizin cisi geldiginde kiz ole alisti
AYNEN OYLE YAPMİŞ KLOZETTE OTURTUYORMUŞ .... :ehi: :ehi:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: serra_emine - 29 Mayıs , 2010, 00:27:57

5 yaşmı  :ehi: :ehi: allah nasıp ederde senınde bebişin oldugu zaman sana çekerse yandın kız o zaman sıbel sen
şimdıden bez parası hazırla barı :ehi: :ehi:
HOSUMA GIDIYORDU NE BILEYIM
OZELLIKLE AMCALARIN TEYZELERIN KUCAGINA ÇOK İŞEMİŞİM
GALIBA BENIMKISININ VANALARI GEVSEKMIŞ  :toothy10: :toothy10:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

EMINE ALLAH KORUSUN BANA ÇEKMESIN KIZ BEN FENAYMIŞIM  :k06:

Balböceği

ertl

ben 2yaşındayken kardeşim doğmuş

o doğmadan çişe alışmışım ama kardeşime baka baka bende tekrar altıma yapmaya başlamışım

annem en sonunda beni dövmüş

bende BEBEĞİN ALTINI TEMİZLİYOSUN BENİMKİNİ NEDEN DEĞİŞMİYOSUN diye ağlamışım

:toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:

βαlκιz

Çocuğunuzun lazımlığını tuvalette kolaylıkla ulaşabileceği bir yere koyun. Ama lazımlığı evin her yerine götürmesine de izin vermeyin.

Bezini gündüzleri ne zaman kirlettiğine dikkat edin. Bu zamanlarda lazımlığa oturtmaya çalışın. Eğer bu zamanı tespit    etmekte    zorlanıyorsanız, kendiniz belli saatlerde onu lazımlığına oturtun. Yemekten sonra uygun bir zamandır. Beslenmeden sonra çocuklar daha kolay kaka yaparlar.Buna gastro-kolik reflex denir.

Lazımlığa oturmaktan çekiniyorsa ona rahatlatıcı şeyler söyleyin. Onu yalnız bırakmayın. Konuşarak, sevdiği bir oyuncakla beraber oynayarak onu rahatlatmaya çalışın. Tuvalet alışkanlığı kazandırmak ilgi ve zaman gerektirdiği için, anne ve babanın sabırlı olmaları çok önemlidir

Kimi çocuklar lazımlığı sevmezler. Israrla lazımlığı kullanmaya çalışmayın. Çocuklar için özel üretilen, tuvalet adaptörlerinden deneyin.

Çocuğunuz inatla lazımlığı da tuvaleti de kullanmayı reddediyorsa zorlamayın.  Sonra oturursun diyerek onu zorlamadığınızı ama bu işten de vazgeçmediğinizi belirtin.

Çocuğunuzun kakasından iğrenir ya da burnunuzu tıkayarak rahatsız olduğunuzu belirtir davranışlarda bulunursanız, çocuğunuz bu   normal  yaşamsal  ihtiyacının ayıp, kötü bir şey olduğunu düşünecektir. Ona, mutlaka bunun çok normal ve herkes tarafından yapılan bir şey olduğunu anlatmanız gerekir.

Çocuk, çişi geldiğinde oturağı kullanması konusunda cesaretlendirilmelidir,

Çocuk, düzenli olarak yatağa girmeden önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatağın yanına veya yakınına konularak, çocuğun oturağa kolay ulaşması sağlanmalıdır.

Çocuğunuza bezini yavaş yavaş bıraktırabilirsiniz. Başlarda, gündüz  belli  saatlerde  çıkarılan bezler, daha sonra daha uzun saatler takılmayabilir. Bu dönemde alıştırma külotları size yardımcı olacaktır. Uyuduğu anlarda altını bezlemeye devam edebilirsiniz. Çocuk gündüz düzenli olarak kuru kalıyorsa, evin içinde bezsiz alt çamaşırlarıyla dolaşmasına izin verilmelidir.

Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızılmamalı, ayıplanmamalı, cezalandırılmamalıdır. Kaslarını kullanmayı öğrenirken kaçırmalar olağandır ve biraz zaman alabilir,

Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocukla konuşularak, çocuğu cesaretlendirmek gerekir,

Gece kuruluğu nadiren gündüz kuruluğu ile aynı anda başlayabilse de, çoğunlukla gerçekleşmesi aylar, yıllar alabilir.

Tuvalet eğitiminin tamamlanması çocuktan çocuğa değişmekle birlikte çocuğun 5 yaşına kadar altını ıslatmamayı, 4 yaşına kadar da altını kirletmemeyi öğrenmesi beklenir.

Tuvalet eğitimi sürecinde geri dönüşler yaşanabilir. Geri dönüşlerde eğitime bir süre ara verilmelidir. Başarısızlık hissine kapılıp, panik olunmamalıdır.

Çevrenizdekileri bu dönem hakkında uyarın. Çocuğunuzu olumsuz etkileyecek şeyler söylemelerine engel olun. Onları da ne yapılıp, ne yapılmaması gerektiği konusunda bilgilendirin.
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

azra35

tuvalet eğitimi zor ama bir kazanırsa ömür boyu öyle gider geç olsun güç olmasın :amin: