28 Mart , 2024, 20:55:13

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Tuvalet Eğitimi

Başlatan Almiş'inAnniş'i, 24 Haziran , 2007, 12:53:02

« önceki - sonraki »

Almiş'inAnniş'i

24 Haziran , 2007, 12:53:02 Son düzenlenme: 04 Mayıs , 2010, 17:30:34 g10ca
Tuvalet Eğitimi: Ne zaman ve Nasıl?

Tuvalet eğitimiyle ilgili çok çeşitli uygulamalar mevcut. ELELE Çocuk ve Aile Psikolojik Danışmanlık Gelişim ve Eğitim Merkezi Psikolog ve Özel Eğitim Uzmanı Bihter Mutlu Gencer "Bunlardan en doğrusu ve günümüzde kabul göreni çocuğun bireysel gelişimini ve hazır olmasıyla ilgili ipuçlarını baz alarak uygulanacak "çocuk merkezli" bir eğitimdir." diyor.

Tuvalet eğitimiyle ilgili iki anahtar soru sorulabilir: Ne kadar erken başlanmalı ve nereye kadar zorlayıcı olunmalı? Ne zaman başlanması gerektiğiyle ilgili göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler var. Bihter Mutlu Gencer şöyle diyor: "Çocuğun bu işin tuvalete yapılması gerektiğiyle ilgili sosyal bir farkındalığı varsa; tuvaleti geldiğinde farkına varabiliyor ve bunu konuşmasa bile işaretle anlatabiliyorsa; tuvalette (veya oturakta) güvenli bir şekilde oturabiliyorsa; ve bezi 2 saat boyunca kuru kalabiliyorsa artık tuvalet eğitimi için hazır demektir. Bu farkındalık da genel olarak çocuklarda 18-24 ay arasında oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemde çocuklar yavaş yavaş tuvaletle tanıştırılmaya başlanabilir."

Sizin tavırlarınız önemli

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta takınılan tavır ve tutumlardır. Bu eğitimle ilgili olarak tamamen olumlu, yapıcı bir tutum içinde olmak, çocuğu asla zorlamamak, kızmamak gerekiyor. Bihter Gencer şunları söylüyor: "Çocuklar büyümek isterler fakat öte yandan aynılık ihtiyaçları da bezden tuvalete geçmek gibi büyük bir değişikliğe tepki göstermelerine neden olabilir. Bazı çocuklar tuvalete oturmakla ilgili korku yaşayabilirler. Bunun nedeni içine düşme korkusu olabilir, sifonla birlikte kendilerinin de içeri çekileceği korkusu olabilir, ya da kendilerinden bir parçayı tuvalete bırakmakla ilgili bir korku yaşayabilirler. Bütün bu tepkilerin normal olduğunu anlamak ve yeni öğrenilen bu büyük beceri için sabır göstermekte, kazaların mutlaka yaşanacağıyla ilgili hazırlıklı olmakta yarar vardır. Büyümekle bebek kalmak arasında gidip geldiği bu dönemde çocuğun kişiliğine saygı göstermelidir. "Sen daha küçüksün" diye eline yardımla kesme denemesi yapmak için bile bıçak vermediğimiz çocuğumuza bir saat sonra "e artık büyüdün çişini tuvalete yap" demek çocuğun kafasını karıştırır."

Zor dönemde zor eğitim!

Tuvalet eğitimine başlama zamanı olan 2 yaş civarı çocukların negativist dönem denilen aslında çocuğun bireyselliğini ve bağımsızlığını ortaya koyma dönemi olarak açıklanabilen olumsuzluk dönemine rastlıyor. "Bu dönemde dikkat edilmesi gereken nokta olumlu iletişim platformunu kesinlikle elden kaçırmamak olmalıdır." Diyen Bihter Gencer şöyle devam ediyor: "İnatlaşma, zorlayıcı ve baskıcı tutumlar çocukta intikam duygularının oluşmasına ve tamamen kendi kontrolünde olan bu beceriyi öğrenmemesine neden olabilir. Olumlu iletişim sayesinde çocuğumuzun yeni kazanacağı bütün becerilere ve kişilik gelişimine yardımcı olabiliriz. Tuvalet eğitimi de elbette ki bu olumlu tablodan nasibini alır."

Başarı İçin Öneriler

• Uyku, yemek gibi alışkanlıklarda olduğu gibi tuvalet için de bir rutin oluşturmak yararlıdır. Sabah kalkınca, yemeklerden sonra ve akşam yatarken tuvalete gitmek bir rutin haline getirilebilir.
 • Tuvalet uygun şekilde kullanıldığında başlarda şeker vermek gibi ufak ödüllendirmeler işe yarayabilir. Aşırı bir ödüllendirmeden kaçınmak, mesela büyük sevinç gösterileri yerine takdir ettiğinizi gösteren bir gülümsemeye çocuğunuzun ihtiyacı olacaktır.
 • Eğitime çok erken ve çok geç başlamanın bazı psikolojik etkileri olabilir. Çok erken başlamak ileride çocukta uygunsuz dışkılama problemlerine; çok geç başlamak da özgüven ve bağımsızlık becerilerinin gelişimine ket vurulmasına neden olabilir.
 • Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalı, eğer çocuk eğitime tepkili yaklaşıyorsa ısrarcı olunmamalı, tekrar başlanmadan önce bir- bir buçuk ay kadar beklenmelidir.

Almiş'inAnniş'i

http://www.doktoramcam.com/haber_oku.asp?haber=13

Bu zaman zaman ebeveynler için oldukça korkutucu ve zor bir geçiş dönemi halini albilmektedir. İsterseniz önce çok kısa maddeler altında bu konuyu bir özeytleyelim.

ANNELERE ÖĞÜTLER

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunun belirtileri

• Refleks kas kontrolü gelişir (en erken 9ay)

• Sinirsel uyarı yollarının gelişimi tamamlanır(12-18 ay arası)

• Çiş, kaka, tuvalet, kirli, ıslak gibi kelimelerin anlamını bilir.

• Çocuk tuvaletin veya oturağın anlamını bilir.

• Bezinin kuru olmasını ister.

• Bezinin değiştirilmesine memnun olur.Bezi kirlendiğinde haber verir.

• Tuvalet ile kuru kalmak arasında ilişki olduğunu bilir.

• Mesanesinin ya da barsaklarının dolu olduğunu anlayabilir.

• Kısa bir süre için kakasını ya da çişini erteleyebilir.

• Anne ve babasını memnun etmek, bağımsız olmak ister.

• Çoğu çocuk 18-30 aylık iken tuvalet eğitimi almaya hazırdır.

Tuvalet eğitimine ilk adım

• Oturağı çekici kılın.

• Denemeler yapın.

• Ödüllendirin.

• Bezini kirletirse hemen değiştirin.

• Bezini kirlettiğinde haber vermesini öğretin.

• Oturağı çocuğun en çok zaman geçirdiği odada tutun.

• Çocuk tuvalet ihtiyacı olduğunu belirtmedikçe tuvalet ve oturaktan bahsetmeyin
• Destekleyici olun, dayatıcı değil.

• Çocuğa aktif rol verin.

• İşi sıkıntı haline getirmeyin,espiri anlayışınızı koruyun(Hadi çiçek sulayalım gibi, v.s).

Yapılmaması gerekenler

• Çocuk inatçı ve negatif dönemler geçirirken eğitmeye çalışmayın.

• Asla ceza ve baskı uygulamayın.

• Oturağa oturması için zorlamayın.

• Çocuk tuvalette otururken sifonu çekmeyin.

• Sürekli olarak tuvalet eğitimini hatırlatmayın.

• Sürtüşmeye girmeyin.

• Tuvalet eğitimine çok önem veriyor izlenimi vermeyin, tüm olayın çok doğal olduğu izlenimini verin.

• Tuvalet eğitimi alan çocuktan mükemmellik beklemeyin, zaman zaman kazalar olması normaldir. ASLA              CEZALANDIRMAYIN

Tuvalet eğitimine direnç

Bu çocuklar ya çiş veya kakalarını söylemez, ya da kakalarını tutarlar(kabızlık)

• Sorumluluğu çocuğa verin.

• Tuvaleti hatırlatacak herşeyi bir yana bırakın.

• Tuvaleti kullanması için çocuğunuza insiyatif verin.

• Ödüllendirin.

• Henüz hiç tuvalete oturmadıysa bu davranışını değiştirmeye çalışın.

• Çamaşırını kirletirse temizlenmesini hatırlatın.

• Kazalar için çocuğu azarlamayın ve cezalandırmayın.

• Bakıcı varsa aynı yöntemi uygulamasını isteyin.

Bu kısa özet bilgilerden sonra konuyu biraz daha detaylı olarak incelemkte de fayda görüyorum.

Öncelikle çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Bebeğiniz tuvalet eğitimi için henüz hazır değilse, tuvalet eğitimi gerçekten cesaret kırıcı olabilir. Aşağıda size bebeğin tuvalet eğitimi için hazır olduğunu gösterecek birkaç işaret yer almaktadır:

• Bebeğinizin bazı basit yönlendirmeleri anlayabilecek durumda olması.

• Bebeğinizin anlama kabiliyetini göz önüne alın. "Kuru" ve "ıslak" terimlerini biliyor ve anlıyor mu? Bu ikisini ayırt edebilir mi?

• Bazı tuvaletle ilgili terimleri anlamakta bebeğinizin yeterli olup olmadığını belirleyin. Örnek olarak "çiş, kaka, tuvalet, lazımlık". Çocuğunuz kendisine sorduğunuzda lazımlık veya tuvaletin nerede olduğunu gösterebilir mi?

• Çocuğunuz sizi memnun etmeye istekli olduğunu gösteriyor mu? Bunu fark ettiğinizde ona tuvalet ya da lazımlığı tanıtmanın zamanı gelmiştir.

• Bez değişimleri sırasında çocuğun altının ne kadar süreler kuru kaldığına dikkat edin. Bu çocuğunuzun kaslarının güçlenmekte olduğuna ve tuvaletini kontrol etmeye başladığını gösterir.

• Çocuğunuzun kalın bağırsak hareketlerinin devamlı olmaya başladığı zamana dikkat edin. Bu kalın bağırsak faaliyetlerini sağlayan kasların güçlendiğine işarettir.

• Diğer bir önemli ipucu da çocuğun bazı şeyleri bağımsız olarak yapma isteğidir.

• Çocuğunuz tuvaleti kullanma konusunda isteklidir. Bu durumda çocuğunuza kendi lazımlığını kullanmaya başlaması için izin verme zamanı gelmiştir.

• Çocuğunuz tuvalet ihtiyacını gidermek için gerekli hareketleri yapabilecek durumda mı? Kendi başına pantolonunu indirip daha sonra tekrar giyebilir mi? Bunu belirlemelisiniz.

Ne zaman başlamalı?

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamanız gereken belli bir yaş yoktur. Küçük çocukların çoğu tuvalet ya da lazımlıklarını kullanmaya 1-2 yaşları arasında başlarlar, hatta bazıları daha sonra. Bu çocuğunuz için yepyeni bir tecrübedir, bu yüzden soğukkanlı olun. Sonunda siz kazanacaksınız. Aşağıda size yardımcı olacak bazı işaretler bulacaksınız.

Erkek bebekler kızlara göre daha uzun süreler bez kullanma eğilimindedirler. Fakat çocukların çoğu 2 veya 3. doğum günleri arasında lazımlık kullanmaya hazırdır. Bazı çocuklar 4. yaş günlerinden sonra bile ilgi göstermezken pek çoğu yaklaşık 18 aylık olduklarında tuvalet alışkanlığı konusunda eğitime hazırdırlar.

Nasıl Başlamalı?

• Çocuğunuzun giysilerini, giymesi ve çıkarması kolay giysiler olmasına özen gösterin.

• Eğitim sürecinde ortaya çıkabilecek kazalardan dolayı çocuğunuza hiçbir zaman kızgın davranmayın ve ona ceza vermeyin.

• Eğer çocuğunuz 3-4 dakikalık bir çaba sonrasında hala tuvaletini yapamıyorsa daha sonra denemeniz gerekir.

• Çocuğunuzu lazımlığı kullandıktan sonra ellerini yıkaması konusunda eğitin.

• Çocuğunuzu lazımlığı kullanması için zorlamayın. Onu ne kadar fazla zorlarsanız size o kadar fazla direnç gösterecektir!

• Çocuğunuzu lazımlığı kullanması gerektiğini, sadece tuvalet ihtiyacı olduğunu anladığınızda hatırlatın.

• Tuvalet eğitimi konusunda günlük bakım merkezinizin yada dadının da sizinle aynı yaklaşıma sahip olduğundan ve aynı metodu uyguladığından emin olun.

• Çocuğunuzu tuvalet terimlerine erken alıştırın. Altını değiştirirken yönlendirmeler yaparak ve kullandığı terimleri onunla birlikte teyit ederek bunu yapabilirsiniz.

• Altını kirlettiği zaman mümkün olan en kısa zamanda bezini değiştirin bu sayede altı kirli vaziyette rahat etmesini, hatta bu durumdan hoşlanmasını engellemiş olursunuz.

• Tuvalet eğitimine,cocuğunuzun günlük normal alışkanlıklarının devam ettiği, henüz önemli bir değişiklikle karşılaşmadığı bir zamanı seçin.

• Çocuğunuza lazımlığın kendisine ait olduğunu göstererek, onunla rahat olmasını sağlayın. Lazımlığın üstüne birlikte ismini yazabilirsiniz ya da stikerlarla süsleyebilirsiniz. Lazımlığı çocuğun görebileceği bir yere bırakın ve onun ne için kullanıldığını anlamasını sağlayın. Giysileri üzerinde ve popusu çıplak iken lazımlığa oturmasını teşvik edin ki böylece bu düşünceye alışmasını sağlamış olursunuz.

• Bazı tuvaletle ilgili terimleri anlamakta bebeğinizin yeterli olup olmadığını belirleyin. Örnek olarak "çiş, kaka, tuvalet, lazımlık" gibi. Çocuğunuz kendisine sorduğunuzda lazımlık veya tuvaletin nerede olduğunu gösterebilir mi?

• Çocuğunuzun banyoya sizinle birlikte girmesine izin verin. Ona banyoda ne yaptığınızdan bahsedin. Tuvaletin onun için eğlenceli bir yer olmasını sağlayın, siz klozeti kullanırken ona bir hikaye okuyun ve bunun tabi bir olay olduğunu kavramasına katkı sağlayın.

• Eğer çocuğunuz büyük tuvaletini her gün aynı zamanlarda yapmaya başlamışsa bezini çıkarın ve ona tuvaleti kullanmasını söyleyin. Bu durumdan hoşlanmaz ve mutsuz olursa bezini tekrar takın ve ertesi gün tekrar deneyin

• Çocuğunuzun çişini yapacağını hisseder hissetmez lazımlığını hazırlayın ve eger çişini yaparsa; O'nun artık büyüdüğünü ve çişini bizler gibi tuvalete yapabildiğini paylaşın.

• Çocuğunuzun yaptıklarını takdir edin. Böylece aynı şeyi tekrar yapmayı isteyecektir.

Eğlence Haline Getirin

• Erkek çocuklara ayakta çişini yapmayı öğretmek için hedefler kullanın. Tuvalet teknesine konulacak hedefler onun nişan almaktan neşe duyacağı şeylerdir. Eğer bahçeye çişini yapmasından rahatsız olmuyorsanız, ağacın üzerine bir resim çizebilir veya hedef yerleştirebilirsiniz.

• Çişi yapacağı zaman bahçe veya çiçek sulamaya gidelim gibi bir espri yapabilirsiniz.

• Bir adet lazımlıklı oyuncak bebek alın. Çocuğunuza kendi oyuncağının lazımlığı nasıl kullandığını göstererek, lazımlık kullanmayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

• Lazımlık kullanan bir çocuğu anlatan bir hikaye uydurun veya satın alın.

Almiş'inAnniş'i

http://www.populermedikal.com/tuvaletegitimi.asp

Birçok anne baba çocuğunun tuvalet eğitimine ne zaman başlamaları gerektiği konusunda kararsız kalırlar. "Çocuk tuvaletini ne zaman söyleyecek?" , "bez bağlamaktan ne zaman kurtulacağız?", "tuvalet terbiyesine ne zaman başlamalıyız?" gibi sorularla oldukça sık karşılaşıyoruz.

Oysa çocuğun tuvalet terbiyesine başlamak için belirli bir yaş yoktur. Çocukların büyük çoğunluğu 18-30 aylıkken tuvalet terbiyesine başlamak için gerekli becerileri kazanırken bazı çocuklar ise 4 yaşına kadar bu beceriyi kazanamazlar.Genellikle kız çocukları erkek çocuklarından daha önce mesane ve barsak kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler. ( Kızlarda genellikle 2,5 yaş civarında, erkeklerde ise 3 yaş civarında) Önemli olan çocuğunuz tuvalet terbiyesi için hazır olmadan bu terbiyeyi vermek için acele edip baskı kurmamaktır. Çocuğunuzun tuvalet terbiyesine hazır olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır:

Çocuğunuz bazı basit isteklerinizi yerine getirebiliyor mu?
Gün boyunca bezi en az iki saat kuru kalabiliyor mu?
Kısa bir uykudan sonra bezi kuru kalabiliyor mu?
Barsak faaliyetleri düzenli ve daha önceden tahmin edilebliyor mu? ( Bazı çocuklar günde 2-3 kez, bazıları ise 2-3 günde bir kez kaka yaparlar. Burada önemli olan bu aralıkların düzenli olarak tekrarlanması ve daha önceden tahmin edilebilir düzeye gelmesidir.)
Kendi başına tuvalete gidiyor mu? Tek başına pantolonunu indirip kaldırabiliyor mu?
Bezi ıslandığında rahatsız oluyor mu?
Lazımlık veya oturağına ilgi gösteriyor mu?
İç çamaşırı giymek istiyor mu?
Yukarıda sayılan maddelerin büyük çoğunluğuna evet yanıtını verebiliyorsanız çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır demektir. Aksi halde birçok güçlükle karşılaşabilirsiniz.

ANA BABALARA ÖĞÜTLER:

Plan Yapın:
Çocuğunuza tuvalet eğitimine başlamadan önce iyi bir plan yapmalısınız. Eğitime
ne zaman ve nasıl başlayacaksınız? Herhangi bir direnmeyle karşılaştığınızda
veya olası kazalarda tutumunuz ne olmalı gibi şeyleri planlamalısınız. Bunun
için çevrenizdeki tecrübeli kişilerden veya profesyonel kişilerden fikirlerini
alabilir, doktorunuza danışabilirsiniz. Fakat hiçbirzaman unutmayın: Çocuğunuzu
en iyi siz tanıyorsunuz.

Çocuğunuzu övgülerinizle ödüllendirin:
Eğitiminizin başından sonuna dek çocuğunuzun sizden gelecek olumlu ve olumsuz
tepkileri gözleyeceğini unutmayın. Onu hayal kırıklığına uğratmamalısınız. Eğitiminde
ileriye gittiği her adımda ve her yeni denemede çok iyi yaptığını ve onunla
gurur duyduğunuzu ona söyleyin. Ancak unutmayın ki övgüleriniz çok abartılı
olursa çocuk tekrar altına kaçırmaya, huysuz ve sinirli olmaya başlayabilir.

Arada sırada kazalar olabileceğini kabul edin:
Tuvalet eğitiminiz tamamlanana dek her çocuk gerek gündüz, gerek gece kazara
altına kaçırabilir. Bu gibi hallerde çocuğunuza sinirlenmeyin ve kızmayın. İdrarını
tutması ve rektumunu kapatması için gereken kas gelişimi birden olmaz. Çocuğun
bunu öğrenmesi zaman alacaktır. Herhangi bir kaza olduğunda altını sakinlikle
temizleyin, bir dahaki seferlerde tuvalete yapmaya devam edecektir.

ADIM ADIM TUVALET EĞİTİMİ

Gevşeyin. Tuvalet eğitiminde sakin ve rahat yaklaşım en iyi davranış biçimidir.
Tuvalette ne yapacağını çocuğunuza gösterin. Çocuklar büyüklerini tuvalette görünce onları taklit etmeye başlarlar.
Tuvaletle ilgili ailenizin kullandığı sözcükleri çocuğunuza öğretin ki tüm aile bireyleri çocuğun kullanacağı sözcüğü duyduğunda tuvaleti olduğunu anlayabilsin. Bu arada bu yaştaki çocukların herşeyi çekinmeden heryerde yüksek sesle herkese duyurabildiğini unutmayın.
Çocuğunuza tuvaletini yapmadan önce oluşan yüzde kızarma, çömelme, ıkınma gibi belirtilerin tuvaletinin geldiğini işaret ettiğini öğretin.
Çocuğunuza bir lazımlık- oturak satın alın. Oturarak tuvalet yapması daha kolaydır.
Çocuğunuza tuvalet kullanımı hakkında kitaplar okuyun, hikaye veya masallar anlatın.
Çocuğunuza tuvalette kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirin.
Çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde ona yardımcı olun, yanında kalın eline tuvalette otururken oyalanabileceği resimli kitaplar vs. verin ve oturağına tuvaletini yapmasa bile  birkaç dakika oturmasını sağlayın.
4-5 dakikadan sonra çocuğunuzun tuvaletten kalkmasına yardımcı olun. Eğer bu süre içerisinde tuvaletini yapabildiyse aşırıya kaçmamak kaydı ile onu övün ve ödüllendirin. Eğer tuvaletini yapamadıysa birdahaki sefere yapabileceğini söyleyin.
Tuvaletini yaptıktan sonra çocuğunuzu dikkatle silin. Kız çocuklarında silinme işleminin enfeksiyon kapmayı engelleyebilmek amacıyla önden arkaya doğru yapılması gerektiğini unutmayın. Tuvaletten sonra ellerin dikkatlice yıkanması gerektiğini siz de örnek olarak çocuğunuza öğretin.

jbdun

razicim harikasın :icon_thumright:
çok önemli bi konu açmışsın ve birsürü de bilgi var, en kısa zamanda okuyacağım :opucuk:

şerife Berat

razicim çooooooooook teşekkür ediyorum müthiş bi konu açmışsın içindeki bilgilerede diyecek yok,ne zamandır aklımdaydı ama yazamamıştım ii oldu yaneee

bende çok kararsızım ögrensemı ıı sımdıden bırazdaha dursun mu yoksa bılemıyom annem ogretelım artık dıyor en azından lazımlıga alışsın dıyor  bıze 1 yasımıza gelmeden ogretmışşş  :director:

Almiş'inAnniş'i

fazla geç kalmayın bence. eltimin kızı 2.5 yaşında ama hala bez kullanıyo sürekli.  :sad1: akılları erdikçe işlerine gelmiyo, kolay geliyo beze yapmak. oyununu falan bölmek istemiyo tuvalete gitmek için  :honk:

sevda

Esen

Merhabalarr

Benim 2 yas 3 aylik büyük kizimla tuvalet egitimi konosunda basim dertte :'(..Internette arastirdim ,bu konuda kitaplar okudum,doktoruyla ve taiki annememlede  konustum,tavsiyelere uymaya calisdim ama kizim inatla bezini cikartmiyor..Sanirim kücük kardesini kiskanmasinnida etkisi var..Bu sorunla basa cikmis ve sonuc almis anneler tecrüelerinizden faydalamak istiyorumm..Belki atladigim birsey vardirrr...

Herkese sevgiler    :flowers: :flowers: :flowers: :flowers:

şerife Berat

esencim merhabalar

benımde 1 yaşını 8 ay geçmiş oğlum var yaklaşık 5-6 aydan beri lazımlığa oturtuyoruz severek oturuyor ama hala çişim var demiyor.kakasını yapacagı zamanda ıkınmasından ve yuz ıfadesınden anlasıldıgı ıcın oturtuyoruz.
arkadasımda gordum ordek seklınde bısıklet gıbı hem bınebılıyosun hemde çişini yaparken hareket edebılıyosun çok guzel lazımlık kızın için cazip gelebilir birde oyle dene ıstersen.klozet başlıklarıda var onlardan da kullanabılırsın hosuna gıderse oturur belkı.

Esen

Serife saol canim yanitin icin ama ben lazim olan herseyi almistim cok önceden 2 tane lazimligimiz var biri müzikli ve klozet gibi digeri normal ,ayrica klozet oturmaligida var ...Sorunum oturmakda degil oturuyor seviyorda oturmayi müzigi icin ama yapmiyorrrrrr sorunumuz buu..Belki yarim saat bekliyorum yapmiyor ne zaman altini bagliyorum oraya yapiyor...
Izliyorum ne zaman yapiyor diye ama caktirmiyoki ne ara yaptigini farketmiyorumm valla benim isim zor gibi....2 cocukla yetisimiyorum...

ARMAĞAN

ESENCİM BENİM KIZIM GEÇEN SENE YAZIN ÖĞRENDİ TUVALETİNİ. AMA BİZİMKİ LAZIMLIK YADA KLOZET APARATI İSTEMEDİ. DİREK KLOZETE OTURMAYI TERCİH ETTİ. ÖNCE ÇİŞLE BAŞLADIK. BÜTÜN GÜN ALTI AÇIK GEZİYORDU VE SADECE ÇİŞİNİ YAPABİLİYORDU TUVALETE. KAKASINI TÜM GÜN YAPMIYORDU NE ZAMANKİ BEZ BAĞLADIM O ZAMAN YAPIYORDU KAKASINI. GALİBA KAKASINDAN KORKUYORDU. SONRADAN ÖĞRENDİ ONUDA KENDİLİĞİNDEN. HATTA BU YÜZDEN 1 HAFTA İZİN ALDIM ÖĞRETMEK İÇİN. AÇIKÇASI BİR HAFTADA NASIL ÖĞRENECEK DİYE TEREDDÜT EDİYORDUM AMA 3 GÜN İÇİNDE ÖĞRENDİ VALLA. TABİ BUNDA BENİMDE BÜYÜK ROLÜM VAR. HER İHTİYACIMDA SESLİ BİR ŞEKİLDE '' AYYY ÇİŞİM GELDİ BENİİİMM'' DİYE BASIYORDUM YAYGARAYI. O DA BİŞEY SANIP BENLE TUVALETE GELİYORDU.  :k06: :k06: BENİ GÖRE GÖRE ALIŞTI.

AYRICA ONA BEZİN KÖTÜ OLDUĞUNU ARTIK ÇIKARMAMIZ GEREKTİĞİNİ , ARTIK ABLA OLDUĞUNU VE EĞER BEZE YAPMAYA DEVAM EDERSE POPOSUNUN PİŞECEĞİNİ 5 DAKİKA ARALARLA SÖYLEYİP DURDUM. ARTIK BIKTI BENİM BU KONUŞMALARIMDAN.  :k06: :k06:

BENCE DENEMEYE DEĞER  :icon_thumright:

Esen

Tesekkürler Armagancim bende son 10 gündür sürekli senin dedigin seyleri tekrarliyorum,klozete oturmaya basladi ufakdan ama bezi cikartmak istemiyo tak tak diye bagiriyo takar takmazda kakasini yapiyo ,neyse fazla üstüne düsmemekde gerekiyomus yavas yavas olsunda öz olsun,azimle ve sabirla bekliyorumm sanirim bu yaz bu  isi halledecegizz....

ARMAĞAN

KAKASINI BEZİNE DAHA RAHAT YAPTIĞI İÇİN BEZDEN VAZGEÇMİYOR. BİZİMKİDE ÖYLEYDİ. ÇEVRENDE TUVALET EĞİTİMİ ALMIŞ OLAN ÇOCUKLARI ÖRNEK VERMEYİ DENE. MESELA BAK AYŞE ARTIK KAKASINI TUVALETE YAPIYOR FALAN GİBİ. ALLAH YARDIMCIN OLSUN CANIM BENİM. :opucuk: :opucuk:

..BahaR●●

[FONT="Century Gothic"][SIZE="3"]Her çocuğun kendine ait bir gelişim çizgisi var. Bebeğin bezden kurtulması da çocuğun gelişim sürecine bağlı olarak değişiyor. Anne ve baba olarak size düşen en büyük görev ise; bu dönemde ona karşı anlayışlı ve sabırlı davranmak. Acele davranmadığınız takdirde onu bezden kurtarmanız zor değil. İşte size bebeğinizin bezden kurtulması için 8 altın anahtar...

1 Baskıdan etkilenmeyin!

Anne baba, şu soruyla sık olarak karşılaşıyor: "Çocuğunuzun altını hala bağlıyor musunuz?". Çoğu zaman babaanneler, teyzeler ya da arkadaşlar, "Benim çocuğum daha 1 yaşındayken tuvaletini tek başına yapabiliyordu", diyerek genç annelere fark etmeden baskı yapar. Oysa ki bu baskılardan etkilenen annenin, çocuğa yapacağı zorlamalar olumsuz sonuçlar doğuruyor. Zamanından önce tuvalet eğitimine başlayan çocuk bu alışkanlığı daha zor kazanıyor.

2 Doğru zamanı bekleyin

Tuvalet eğitiminin ne zaman başlanacağına dair bir kural yok. Doğru zamanlama, çocuğun hem fiziksel, hem de psikolojik olarak hazır olmasına bağlı. 12. aya kadar hiçbir çocuk mesane ve bağırsaklarını istemli olarak kontrol edemez. 12. - 18. aylarda ise çok azı kontrol edebilir. Birçok çocuk 18. - 24. aylarda tuvalet eğitimi için hazır olabilir. Bazı çocuklar ise 30. aya kadar eğitilemez. Araştırmalar, annesi tarafından sıklıkla ve zorla oturağa oturtulan, gece tuvaletini yapması için uyandırılan çocukların ortalama 28 aylıkken bezi bıraktıklarını gösteriyor.

3 Çocuğunuzu gözlemleyin

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığını anlamanız mümkün. İşte bazı kriterler:

• Altı gündüzleri 2 saatten daha uzun süre ve uyandığında kuru kalıyorsa.
• Bağırsak hareketleri düzenli ve günün belirli saatlerinde gerçekleşiyors a.
• Yüz ifadesi, hareketleri ya da konuşmasıyla, tuvaletinin geldiğini hemen belli ediyorsa.
• Basit emirleri yerine getirebiliyors a.
• Kirli bezden rahatsız olup, altının değiştirilmesi ni istiyorsa.
• Oturak ya da tuvaleti kullanma isteği içindeyse.
• Külot giymeyi istiyorsa.
• Sizin ya da eşinizin ve büyük kardeşlerinin peşi sıra tuvalete giderek, orada ne yaptığınızla ilgileniyorsa tuvalet eğitimine hazır demektir.

4 Sabırlı olun

Çocuğun oturağı kullanabilmesi, bağırsaklarını istemli kullandığı anl***** gelmiyor. Zaten çocuk belli bir yaşa gelmeden oturak ve bez ayrımı yapamıyor. Unutmayın ki, çocukların, bezden kurtulabilmek için ilgi, sevgi, sabır ve anlayışa ihtiyaçları var.

5 Seçimi çocuğunuz yapsın

Bazı çocuklar tuvalet eğitimine oturakla başlamayı tercih ediyor. Oturağın avantajlarında n biri, çocuğun rahatça oturabileceği bir yükseklikte olması ve dolayısıyla düşme tehlikesi taşımaması. Bazı çocuklar da, tıpkı yetişkinler gibi tuvaleti kullanmayı tercih edebilir. Bu durumda klozet üzerine yerleştirilen küçük plastik kapakları kullanabilirsi niz.

6 Çocuğunuzu fazla giydirmeyin

Çocuğun kendi kendine tuvalete gidebilmesi için giysilerinin kolay çıkarılabilir olması gerekiyor. Bahçıvan pantolonlar, çok düğmeli giysiler ve külotlu çoraplar onun tek başına soyunmasını güçleştireceği nden, altına kaçırmasına neden oluyor.

7 Onu anlamaya çalışın

Fiziksel özelliklerin yanı sıra çocuğunuzun psikolojik olarak da eğitime hazır olması şart. Çocuğunuz, tuvalet eğitimini kendisi istemeli ve buna uyum göstermeli. Korkar ya da itiraz ederse, tuvalet eğitimi bir süre erteleyin. Ayrıca evdeki stres de tuvalet eğitimini olumsuz etkiliyor. Aşağıdaki durumlarda, tuvalet eğitimini belli bir süre geciktirin.

8 Belli bir düzen kurun

Çocuğun tuvaletini yapabilmesi için belli saatler ayarlayın. Örneğin, evden ayrılmadan ya da öğle uykusundan önce tuvaletini yapması konusunda onu alıştırın. Kısa bir süre sonra çocuğunuz hatırlatmanıza gerek kalmadan tuvalet alışkanlığını kazanacak. Ayrıca tuvaletini yapacağı ortamın sessiz olmasına özen gösterin.[/SIZE][/FONT]

мiŁenα.

bızım essek azra 3 yasına gırdı hala bezlenıyor :cildir:

:love9: :love7: :love9: