*

Angel

SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
18 Ekim , 2008, 13:46:08
SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR

Yanlış inanışlar hayatımızın her döneminde olduğu gibi annelikte de yaygın. Birçok anne, sütü artsın diye gereksiz yere tatlı ve komposto yiyerek kilo alıyor. Emzirme, anne sütü ve bebek bakımı konusunda sorularımızı yanıtlayan Dr. Kadir Tuğcu ise "Annenin sütü su içerek, uyuyarak ve yüksek moralle artıyor" diyor.
Annenin sütü olması için ne yapması gerekir?
İnsan memesi inek memesi yapısında değildir, bu nedenle uzun süreli süt biriktirmez. Çocuk emmeye başladığı anda süt yapılır. Nasıl gözyaşı ağladığımız zaman akıyorsa, yani bir yerde toplanmıyorsa süt de böyledir. Süt hücrelerinden anında süt yapılır ve bebek emdikçe de gelir. Süt olayı tamamen psikolojiktir.
Kadının yerli yersiz üzüntülerle dolmamış olması gerekir. Niyet de önemli. Annenin bebeğini emzirmek istemesi önem taşır.
Birçok anne lohusalık döneminde komposto, bol şekerli meyve suları içerek veya tatlıyla süt miktarını artırmaya çalışıyor. Bu mümkün mü? Süt yapan yiyecek var mı?
Süt yapıcı gıda diye bir şey olmaz. Süt yapıcı diye annelere zorla içirdikleri veya yedirdikleri şeylere dikkat ederseniz, hepsi susama isteği uyandıran maddelerdir. Anne bunları yiyince bol bol su içme arzusu hisseder. Bol bol su içince de süt miktarı artar.
Yani keramet helva, tatlı, soğan, pekmez veya kompostoda değil bunları yedikten sonra hararetten dolayı içtiği sudadır.
Küçük göğüs ve süt
'Küçük göğüslü kadının sütü olmaz' deniyor, doğru mu?
Bu da yalandır. Göğüsün büyüklüğü, memenin ucu veya şekliyle sütün akışı ve gelişi değişmez. Memesi küçük kadından gürül gürül süt gelebilir.
Sütün kalitesi yemeğe göre değişir mi? Et, karides, meyve, sebze yiyenle ekmek ve çorbayla beslenen anne arasında süt farkı olur mu?
Sütün kalitesi hiçbir zaman değişmez. İyi beslenen anne ile kötü beslenen anne arasında süt kalitesi açısından fark olmaz. Ancak iyi beslenen anne kendisine fayda sağlar, kötü beslenen annenin zararı kendisinedir. Çünkü süt yapmak için belli miktarda mineral vücuttan alınır. Bu minarellerin vücutta az ya da çok olması, kalan miktarın anneye yetip yetmediği meselesine bakılmadan vücut aynı miktar minerali anneden süt için
alır. Yani zarar anneye olur.
Ancak sütün kalitesi aylara göre değişir. İlk aylarda gelen süt farklıdır, bir ay sonra, iki ay sonra, altı ay sonra gelen süt farklıdır. İşte bu nedenle mamaların da bir ay, iki ay, üç ay ve sonrası için farklı tipleri yapılmıştır.
Mesela prematüre doğum yapmış bir kadının sütü ancak prematüre bebeğe iyi gelir. Onların sütü normal doğum yapmış bir annenin sütünden çok farklıdır. Yoksa annenin yediği içtiği ile hiçbir ilgisi yoktur. Fakir kadının da zengin kadının da sütü aynıdır.
Gazın ilacı hareket
Annelerin diğer bir korkulu rüyası da gaz yapıcı gıdalar. Annenin yediği şeylerden gaz bebeğe geçer mi?
Gaz yapıcı gıdalar annenin bağırsağında gaz yapar. Hiçbir zaman annenin bağırsağında oluşan gaz, kana karışıp, kanla memeye gidip, memeden de çocuğa geçmez. Bu tamamıyla bir uydurmadır ve hurafedir.
Peki gaz neden olur?
Gaz, çocuğun sütü emerken yuttuğu havadır. Gazın az olması için memenin siyah kısmının olduğu gibi bebeğin ağzına girmesi gerekir. Biz yetişkinler de yemek yerken hava yutarız, ama biz hareket ettiğimiz için gazımızı rahat çıkarırız. Bebekler gazlarını hareket edemedikleri için çıkaramazlar.
Gaz çocuğun doğduğu gün değil, yaklaşık 20'inci günde başlar ve dördüncü, beşinci ayına kadar yani dönme hareketleri başladığı zaman da biter.
Eğer çocuğu çok kucağa alırsanız, hareket ettirirseniz çocukta gaz olmayacaktır. Ameliyat sonrası hastayı yataktan kaldırıp yürütmelerinin nedeni de işte budur. Hasta vücut hareket kazanınca gazı çıkar. Çünkü kişi kalıp gibi yatarsa gaz olacaktır.
Aynı şey çocukta da yaşanır. Gaz hadisesi kalıp gibi yatmaktan oluşur. Eski insanlar bunu salıncak ve beşikle çözümlemişler. Yani çocuğa hereket kazandırmışlar. Çocuğu kucağa alacaksınız, yürüyeceksiniz veya masaj yapacaksınız ki gazı çıksın.
Bir de halk arasında sıkça söylenen; 'Emziren kadın ayağını üşütürse sütü de üşür, gaz olur' sözü vardır...
Böyle bir şey yoktur. Bunlar tamamen hurafedir.
Peki gazı iyi çıkmayan çocuk ne yapar?
Gazı çıkmayan çocuk annesine üç tane haberci gönderir. Çok hıçkırık tutar, emerken karnından gurul gurul sesler gelir ve aşağıdan çok gaz çıkarır. Rahatsız olan bebek, ağlayarak annesinden intikamını alır.
Gazı önleyen ilaçlar var mı?
Midede bağırsakta oluşmuş havayı yok edecek bir ilaç yeryüzünde henüz bulunmamıştır. Bu iş için rezene ve benzeri pek çok otlar kullanılır. Bunların en büyük özelliği potasyum elementinden zengin olmalarıdır. Potasyum da bağırsak hareketlerini artırır. Bağırsak hareketleri artınca da çocuğun gazını alttan çıkarması kolay olur. Ama oraya gelene kadar gaz yine ağrısını ve sancısını çocuğa yapmış olur.
Nasıl gaz çıkarılır?
Çocuğun gazını çıkarmak için poposunun hemen üzerine belinin altına elle masaj yapmak ve rutin hareketlerle vurmak gerekir. Çocuğun canının acımaması için elin iç kısmının kullanılmaması, ele yay şekli verilerek içeride hava biriktirip yastık görevi yapılması önemlidir.
Bebek doydu mu?
Doyduğunu nasıl anlarsınız, ağlama açlık işareti mi?
Doyan çocuk, su içmesini sevmez, su verdiğiniz zaman iğrenir gibi yapacaktır ve içmeyecektir.
İkincisi idrar sayısı günde dörtten fazla olacaktır. Üçüncüsü ise kakasının sarı hardal rengi ve cıvık olmasıdır. Bunlar varsa çocuk iyi besleniyor demektir.
Az yiyen çocuk kestane kestane, top top sert kakalar yapacaktır. Lüzumundan fazla yedirilirse de yeşil renkte kaka yapacaktır. Eskilerin dediği gibi yeşil kaka yapan çocuk, ayaklarını üşütmüş anlamına gelmez.
İshal harici yeşil kaka yapan çocuk 'çok yemek yiyor' anlamına gelir. Bu durumda ishal sancısı gibi bir hazımsızlık sancısı oluşacak ve bebek ağlayacaktır. Bu durumu çözmek çok daha zordur. Çünkü gaz çıkarmak iyi gelmeyecektir
Emzirmenin süresi var mı?
Yeni doğan bir bebek genellikle bir memedeki sütün yarısını üç dakikada, diğer yarısını da yorulduğu için beş dakikada içer. Yani sekiz dakikada bir memedeki sütü bitirir. Diğer yarısına da 10 dakika dersek arada bir gaz çıkardıktan sonra ikinci memeye geçersek bu çocuk için yeterli.
Fakat zamanla anneler bir öğün bir göğüsten diğer öğün diğer göğüsten meme verebilir.
Ama bu herkes için geçerli değildir. Anne ile bebeği arasında farklı zamanlamalar oluşabilir.
Kucağa alınan çocuk hep kucak ister mi?
Bu da eskilerden gelen bir hurafedir. Bebek kucağa tabii ki alınacaktır. Özellikle de ilk aylarda hem gaz sorunu hem bebeğin duygusal gelişimi açısından bebeğin buna ihtiyacı vardır.
Kucağa almanın alışkanlık yaratıcı hikâyesinin kökeni Osmanlılara kadar uzanır. Gelinle kaynana o dönemlerde aynı evi paylaşırdı. Gelin sürekli çocuğu kucağına alıp dolaşınca da işler kaynanaya kalırdı. İşte bu nedenle de, gelin çocuğu kucağına alıp işleri aksatmasın işler de kaynanaya kalmasın diye kaynanalar bu yalanı uydurdu! Bir de 'Çocuk sonra kucağa alışır' sözü eklenip olay süslenince bu yanlış kanı yıllar boyunca sürüp gitti.

Doğurmayan kadın da emzirebilir
Dr. Kadir Tuğcu, emzirmenin kadının beyninde oluşan bir hadise olduğunu belirtiyor: "Bir kadının emzirebilmesi için doğurması da şart değildir. Bir genç kız veya yaşlı bir kadın, örneğin anneanne veya babaanne bile bebeği emzirse bir süre sonra süt gelir. 'Süt nine' lafı da buradan gelir. Çocuğun annesi doğumda ölür. Süt verecek yeni doğum yapmış bir kadın bulunamazsa anneanne veya babaanne emzirir. Çünkü beyinde ilgili hormonun salgılanmasıyla süt gelmeye başlar."

REKLAM

 

*

mavili

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
18 Ekim , 2008, 21:17:24
uzun olmasına ragmen sıkılmadan zevk alarak okudum çok teşekkürler paylaşımın için canım sagol
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

*

Angel

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
20 Ekim , 2008, 04:51:58
onemli degil canim okudugun vede begendigin icin cok saol. :opucuk:

*

tubis

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
21 Ocak , 2009, 11:36:20
gerçekten güzel bilgiler tülincim paylaşımın için sağol

elimin altında olsun diye ben pc yede kopyaladım  :opucuk: :opucuk:

ee nede olsa zamanı geldiinde banada lazım olacak  :k06: :k06:

*

Angel

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
21 Ocak , 2009, 11:43:00
evet  tubacim lazim olucak tabiyi insallah seninde  bol bol sutun olurda melegini rahatca doyurursun  gazsiz sancisiz sekilde insallah    :amin: :amin: :amin:

bende okuycam tekrardan  dogumum  yaklastiginda  insallah     :opucuk:

*

tubis

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
21 Ocak , 2009, 17:06:00
inş. canım  :amin:

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
21 Ocak , 2009, 19:30:55
Çok faydalı bir yazı teşekkür ederiz benim gibi az bilgiye sahip anneler için çok önemli ben bebeğimin doymadığını düşünüyordum ama senin yazın sayesinde doyduğunu anladım tekrar teşekkürler
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

*

Angel

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
22 Ocak , 2009, 08:40:55
onemli degil canim    :opucuk:

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
22 Ocak , 2009, 12:12:23
You are not allowed to view links. Register or Login
onemli degil canim    :opucuk:
önemli olmaz olurmu aklıma takılan ne kadar soru varsa hepsini yanıtladn çoooook teşekkürler ediyoz sana tülin teyzesi ikimisde öptük :opucuk: :k06:

*

Angel

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
22 Ocak , 2009, 12:16:01
ay canim benim kucuk melektemi optu beniiiiii      :muzz: :muzz: :muzz: :muzz:   yerim ben onu canim benim  yok yok once annesi babasi yesin sonra ben yerim minik mlegimi      :k06:   sana yardimci olabildiysem ne mutlu bana canim benim    :opucuk:

*

Angel

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
27 Şubat , 2009, 11:48:18
anne sutunu arttirmanin yollari

soganli bulgur pilavi
elmali komposto
dereotu yogurtlu
yarim kase tahin ve pekmez karisimi kahvaltida  bu cok ise yariyormus
cornflakes sekerle serpilmis bolca sutlu
kuru incir 6-7 tane kaynanmis sicak suya 1 litrelik suyu 6 dakika kaynat iliyinca gun icerisinde icin
kuru maya 1 tatli kasigi bir su bardagi ilik su suyla  karistir  eritip ve icin
ayva kompostosu
kayisi kompostosu
beyaz uzum
hurma,kisir,sutlu tatlilar
et ,tavuk,balik,ceviz
boyrulce yemegi limonlu hafite bir zeytin yagi
misir,havuc,yesil sogan
birde tavuk cigeri bol kimyonlu

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
27 Şubat , 2009, 18:26:17
benımde buyuk sorunum bu  :sad1: :sad1: :crybaby2:  ... teşekkürler canım paylaşımın için ...
You are not allowed to view links. Register or Login

*

neslihan

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
28 Şubat , 2009, 08:08:00
ya tülin ben anlamadım şimdi 1.yazında tatlı yiyceklerin sütü arttırmada etkisi azdır yazmışsın.İkinci yazıda da tatlıları soğanları yazmışsın ne iş.Sütü su arttırır demedin mi?
You are not allowed to view links. Register or Login

Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
28 Şubat , 2009, 15:15:26
You are not allowed to view links. Register or Login
ya tülin ben anlamadım şimdi 1.yazında tatlı yiyceklerin sütü arttırmada etkisi azdır yazmışsın.İkinci yazıda da tatlıları soğanları yazmışsın ne iş.Sütü su arttırır demedin mi?

sütü su-süt arttırır canım  ama vitaminleri  mineralleri nerden alacaz ?? o yüzden bol su içip az az yemek yiyecez...
You are not allowed to view links. Register or Login

fıstık

  • Ziyaretçi
Ynt: SÜT İÇİN UYKU VE HUZUR
28 Şubat , 2009, 19:06:55
KIZ TÜLİN hem komposto tatlı vs. yemeyin demişsin hemde yiyin diyorsun :k06: :k06: :k06:

Napıcaz hayatım biz :k06: :k06: :k06:  hele o yarım kase pekmezli tahin varya onu kahvaltıda yersek inan doğumdan sonra 100 kilo oluruz.

BOL SU İÇECEĞİZ KIZLAR Gerisi boş hangi doktora sorarsanız sorun bunu söyler.Ben bir gıdacı olarak sütü artıran şeyin stresten uzak bi hayat

ve su olduğunun garantisini veririm sizlere.