Meme Ucu Sorunları!!!

Başlatan Almiş'inAnniş'i, 23 Nisan , 2007, 12:49:01

« önceki - sonraki »

yalay

BENİM 2 AYLIK BEBEĞİ VAR 2.Cİ KEZ MASTİT OLDUM DOKTORLARA MERAK ETTİKLERİMİŞ SORUYORUM BENİM SORUMU ANLAMIYOLAR O YÜZDENDE YARDIMCI OLMIYOLAR
İLK OLDUM ANTİBİOTİK VERDİLER DOKTORUM BANA BEBEĞİNİ EMZİRME DEDİ BEBEĞİMİN DOKTORU EMZİR GEÇER DEDİ BEN EMZİRDİM Bİ ŞEKİLDE GEÇTİ ARADAN 1 HAFTA GEÇTİ TEKRAR OLDUM GÖHSÜM KOCAMAN OLDU O GÖHSÜMDEN ÇOK EMZİRİYORUM BEBEĞİMİN TEMİZLİĞİNE ÇOK DİKKAT EDİYORUM KENDİMEDE AMA GÖHSÜMDE OKADAR ÇOK SÜT VARKİ NASIL BİTİRİM ANLAMADIM BEBEĞİM AKŞAMA KADAR ONU EMİYO YİNEDE ŞİŞİYO MASTİT OLUYO DİĞERİNDEN NEREDEYSE ÖBÜRÜNÜ EMZİRMEKTEN DİĞERİNİ 1 VEYA 2 KEZ EMZİRİYORUM DİĞERİ ŞİŞMİYO NE OLUR BANA AKIL VERİN DOKTORUM POMPA AL SÜTÜNÜ SAĞ DEDİ FAKAT ONUNLADA CANIM ÇOK ACIYO ELİMLE NASIL SAĞA BİLİRİM UCUNA DOKUNMADAN SAĞ DİYOLAR UĞRAŞIYORUM OLMUYO.
BANA AKIL VERİN LÜTFEN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

ecrin merzam

canım öncelikle Allahım bebeğine uzun ve sağlıklı ömürler versin  :amin:  hoşgeldin  :flowers:
ben havva 5 aylık ecrin merza adında bir kızım var  :nazar:
geçmiş olsun bende 3 ay boyunca göğüs yarsı çektim ve mastit olmaya ramakkalmıştı 1 hafta emzirmedim fakat sağarak sütümü verdim
elle sağmak ne kadar doğru bilmiyorum ben manuel pompa kullanmıştım
elektirkli pompa ok canımı acıtmıştı göğüs uçlarım çok yaraydı felaket acıyordu ama elle olan o kadar değil zamanla geçiyor birde
neden mastit oldun yaramı göğüs uçların ?
inşallah yardımcı olabiliriz ama çok sütün oluyorsa mutlaka bir pompa edin ve sütünü sakla şilerde ihtiyacın olacak yetmediğinde  :hungry:

mavili

canım öncelikle çok geçmiş olsun bende manuel gögüs pompası kullanıyorum çok memnunum başta biraz acıdı ama sonra alıştım
sütün çok maşallah inşallah böyle bol bol devam eder elle sagmak bence tamamını boşaltamaz bilmiyorum ama canım
inşallah düzelir

handan

mastit ne ki  :dontknow:
ama çok sütün var göğüslerin şişiyor ve acıyorsa 3-5 güne süt azalacaktır.
benim de öyle olmuştu dr süt azaltıcı hap vermişti ama gerek yok bence.
çok acırsa soğuk buz kompresi yap göğsüne sakın sıcak koyma.
sağar saklarsan sütünü bu günlerini özlemezsin  ;)
pompa da ilk zamanlar acıtıyo olabilir ama alışırsın bence, acıyo diye bırakma. elle zor sağması :-\

Organik_Seker

Cnm allah annelı babalı saglıklı gunlerde buyutmeyı nasip etsin
Elle daha cok acır bence pompayla sütünü cekıp goguslerını tamamen bosaltmalısın, sütünüde saklamak için ecz.satılan posetlerden alıp dolabın buzlugunda saklayabılırsın ılerıde bebişine verırsın gogus ucunda sanırım yara var onun ıcın ecz.satılan bı cok urun var onu kullanabılırsın
Ama sütünü tamamen çek yoksa cok agrı yapar :(
Bende de olmuştu aynısı cok zayıf olmama ragmen o kadar sutum vardıkı buzluk tasıodu cekıp dokuodum :D
bende elle cekılen pompadan aldım allahım nasıl cekılır bılmıom anneme soruom bastır bastır dıe pompanın sıs olan yerıne oluodum mememın ucu kopucaktı hahahhahah
sonra elektrıge takılanlardan aldım rahatladım ama o da cok acıtıo tabı sonra dıerını ogrendım meger bı kere sısırıp beklıomussun fışşşşş  die cıkıodu süt hehehhe
optum tatlım :P (Gülmeyin) :D

Nazar duası
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ

SAGEOUS

öncelikle geçmiş olsun.. eğer gögüslerin yaraysa.. birtane cevizin içini boşalt ve içine bepanten plus krem koy onuda göğüsüne koy.. ama emzirmeden önce iyicene temizlemen gerekiyor...maşallah sütünün bol olmasına sevindim nasıl başardın bir yolu varmı benim çok az bu yüzden ek mama veriyorum 1 aylık kızıma

yalay

HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK MUTLU OLDUM. ELEKTİRİKLİ POMPA ALDIM ÇOK CANIM ACIDI O YÜZDEN KULLANMADIM ANTİBİOTİK KULLANDIM VE BEBEĞİMİ EMZİRMEYE DEVAM ETTİM HALA EMİYO GÖHÜS UCUMDA Bİ PROBLEM YOK BU İKİNCİ MASTİT OLMAM,OLMAMIN SEBEBİ SÜTÜN FAZLA OLMASIYMIŞ DEDİ DOKTORUM.

feryat zanier

SLM ABLACIM SENİ BU SİTEDE GÖRMEK NE GÜZEL BENDE YENİ KATILDIM GEÇMİŞ OLSUN BİTANEM ÖPTÜM.

MELODI

Meme Uçlarında Çatlaklar
Memede çatlak, soyulmaların nedeni ve zedelenmelerin oluşması, bebeğin memeyi yanlış pozisyonda emmesinden kaynaklanır. Bu çatlaklardan memeye mikroplar geçebilir ve meme iltihapları oluşabilir. Meme derisi kızarır ve sızlar. Anne emzirme sırasında acı çeker.

Çatlakları engellemek için;

Emzirirken iyi yerleşmek ve bebeğin memenin etrafındaki kahverengi kısmı tümüyle ağzına alıp emzirme boyunca ağzında tutması sağlanmalıdır.
Emzirmelerde temizliğe özen göstermelisiniz. Göğüse değen herşey temiz olmalıdır.
Meme mümkün olduğu kadar hava ile temas etmelidir.
Her emzirmeden sonra memenizi kurulayın.
Sızlayan memeyi bir gün için elle boşaltabilirsiniz.
Emzirmeden sonra meme su ile yıkanıp kurulanmalı ve memeden bir iki damla süt akıtarak kendiliğinden kuruması sağlanmalıdır.
Pamuklu sütyen kullanınız. Sentetik sütyenler çatlakların oluşmasına yol açar

MELODI

internette dolsirken buldum umarim isinize yarar 
Meme Uçlarında Ağrı
Bebeğin memeyi hatalı tutmasından dolayı meme ucunda ağrı oluşur. Bebeğin sadece meme ucunu ağzına alarak emmesi durumunda ağrılar meydana gelir. Meme ucu ağrılı olan anne daha az ve kısa süreli meme emzirir. Bu durum süt yapımının azalmasına neden olur.  Bebek sık sık ağlar ve emmek ister. Anne meme ucu acıdığı için emzirmek istemez.
Doğru emzirme için bebeğin göğüs ucu etrafındaki aerola bölgesininde bir kısmını ağzına alarak emmesi gerekir. Emzirme sırasında memenin doğru tutulmasıyla meme ucundaki ağrı geçer.

Meme sabunla yıkanmamalı, krem veya ilaç kullanılmamalı.
Meme başı karbonatlı su ile silinmemeli.
Meme zorla bebeğin ağzından çekilmemeli.
Emzirme sonunda bebeğin memeyi bırakması beklenmeli veya anne parmağını bebeğin ağzına sokarak memeyi çıkarması sağlanmalı.

mavili

ayva çekirdekleri bir çay bardagına konulup üzerini geçecek kadsar da su eklenip jöle kıvamına gelene dek bekletilirse yaklaşık 6 saat kadar oluşan bu jöle meme uçlarına sürüldügünde çatlak ve yara oluşumunu engellemekte ve oluşan yaralarında tedavi olmasını saglamakta
ayrıca dogal oldugundan emzirmeden önce temizlemeye gerek kalmıyor ve herhangi bir yan etkisi de yok

bilgideposu1982

ketılsı tak buharının önüne gögsünü ver öyle sık hemen boşalır ve acımaz
BEBİŞİM BENİM HERŞEYİM

miray

bendede olmustu cok feciydi 2 ay neler cekmiştim dogum sancısından betr gelmişti
önceleri bepanthen kullandım bende hiç işe yaramadı
sonra lansinoh lanolin kullandım gecti  :icon_thumright:

nevdem

merhaba siteye yen, üye oldum.bebğim 20 günlük hastanede ilk silikon uçla emzirmemi söyediler ve kamayarak yara oldu.bebeğim doymadı sarılıkta cıkınca dr mama ver dedi.mamayı da kaşıkla yemeyince bineron verdik.şu an göğüslerim kabuklu yara.bugün dr daydım kanıyorsa emzirme ve kanlı sağdığını verme dedi başka bi dr ver dedi kafam karmakarısık.moralim de cok bozuk.memeyi almayacak biberona iyice alışacak diye korkuorum .makine ile sagma elle sag gecene kadar dediler.lansnoh prelan e*vitamini zeytinyag herseyi denedim.en uzun süreli purelan ı kullanıyorum.ne kadar sürer gecmesi gecmesini bekleyene kadar bebeğim emmeyi iyice unutacak diye korkuyorum.silikon uclar daha cok yara yapmıyor mu bende oyle yaptı??

ponçik

27 Kasım , 2009, 01:01:11 #134 Son düzenlenme: 27 Kasım , 2009, 01:08:22 g10ca
Arkdaşlar inanmayacaksınız ama ben 6 ay emzirdim ve 5 ay bu acıyı çektim
purelanı keşfettiğimde çok geçti ama en iyi o rahatlattı ve kesinlikle göğüs pedi kullanmamak gerekiyor
ben de aventin göğüs kalkanını (tam adı bumuydu bilmiyorum) aldıktan sonra yaralarım iyileşti
ama emzirmeye devam etseydim sütüm kesilmeseydi acılar devam edermiydi bilmiyorum

Allah yardımcınız olsun bebişlerinize ve size bol sağlıklı günler dilerim  :love9: