Bebeklerde Göz Çapaklanması
« : 17 Ocak , 2016, 22:02:19 »
Bebeklerde Göz Çapaklanması & Bebeklerde Gözde Çapaklanma Nasıl Temizlenir.

Bebeğin yaşamının ilk haftasında gözlerinin çapaklanması olağandır. Doğum sırasında daima göze yabancı bir madde örneğin “amnion” sıvısı gözlerin çapaklanmasını hazırlayabilir. Bebeğinizin gözlerinden cerahat sızar, uyandığı zaman göz kapaklarının birbirine yapışmış olduğu izlenir.

Önem derecesi
Çapaklanan göz önemli bir sorun değildir; bebeğinizin göz sağlığı için de tehlike arzetmez. Ama, daha sonra gelebilecek “conjunctivitis” hastalığının önlenmesi bakımından önem arzeder.


Neler yapılabilir?
Her iki gözü, kaynatılıp ılıtılmış suyla, her biri için ayrı pamuk kullanarak temizleyiniz. Silmeyi, gözün dış köşesinden başlayıp aşağıya doğru yapın. Bebeğinizi, hasta gözü yukarıda kalacak biçimde yan yatırın öylece uyutun. Aksi halde, öbür gözü de yatak çarşaflarının sürtünmesiyle mikrop kapabilir. Bir akıntı halinde bebeğinizin gözünıi sık sık yıkayın. Sağlam gözün de hastalanmaması için yatak takımlarını sık sık değiştirin

Doktora baş vurulmalı mıdır?
Çocuğunuzun göz küresi kızarmışsa, derhal doktora baş vurun, çünkü “konjunktivitis” tehlikesi olabilir. Çapaklanma 24 saatte geçmezse, hemen bir doktora baş vurunuz

Muhtemel belirtileri
• Gözün birinin veya her ikisinin iç kö şeşinden cerehat gibi bir akıntının gelmesi.
• Bebek uyandığında göz kapaklarının birbirine yapışık olması.

Doktor ne yapacaktır?
Gözde bir enfeksiyon söz konusuysa, doktor günde 3-4 kez uygulamanız için size bir göz damlası verecektir; göz merhemi vermesi olasılığı da vardır.

Kaynak: You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login