20 Nisan , 2024, 00:48:45

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

oğlum biraz çekingen

Başlatan muhribe, 14 Ocak , 2013, 13:40:07

« önceki - sonraki »

muhribe

kızlar biliyorsunuz oğlum 17 aylık..
hafta sonları avm'lere gidiyoruz oyun alanlarında oynasın diye, havalar iyiyken açık havada vakit geçiriyorduk, çok küçüklüğünden itibaren parklara bahçelere götürdük. kış gelince mecbur evde tıkalı kalıyor. anneannesi bakıyor gündüzleri ve kimseyi görmüyor doğru düzgün. apartmanda arkadaşlık edebileceği çocuk da yok maalesef
mesele şu ki son bikaç haftadır diğer çocukların yanında çekingen olduğunu gözlemliyoruz
oyun alanında bi çocuk gelip bi oyuncağı almak istese geri çekiliyor, korkuyor gibi
ya da tepkisini ağlayarak veriyor
gerçi elinde top vs varsa vermiyor, geri çekiyor bize kaçıyor falan ama diğer çocuklar gibi itekleyip kendini kurtarma çabasına girmiyor
bunu yapması doğru değil tabi ama böyle de eziliyor gibi geliyor bana
yapı itibariyle çok uyumlu ve ağır başlı bi çocuk
ama onu çekingen gördükçe üzülüyorum
keşke çevresinde oynayabileceği bi arkadaşı olsa daha girişken olur
neler yapabiliriz sizce fikirlerinize çok ihtiyacım var
2.5 yaşına gelince kreşe vermeyi düşünüyoruz, sosyalleşsin diye
o zamana kadar neler yapılabilir  :dontknow:

ayy

canım seninde dediğin gibi çevresinde yaşıtı olmadığı için böyle oluyor bide eve kapandı kuzular havalardan dolayı :dontknow: :dontknow: :dontknow:

bol bol etkinliklere götür canım oyun alanlarına falan biriki alışır oğluşun yaşıtlarına.bide müdahale etmeden uzaktan seyirci ol.
pepede iyi geliyor çocuklara benim arkadaşımın oğluşu pepeden bisürü şey ögrendi paylaşma yı vs.
hem zaten gecici zamanla herşey hele bide bahar gelsin birlikte açık hava gezmelerine götürüsün hayvanat bahcesine falan iyi  gelir :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk: :opucuk:

ยรlคภ๓คz göภlüm

erkek çocuklar genelde çekingen oluyor, oğlum da kreşe başladıktan sonra açılmıştı... üzülme zamanla açılır, kreşe başladığında değişir... sık sık  yaşıtlarıyla birlikte olmasını sağlayamaya çalış

@Melek Yüzlüm@

çekingen olmak kötü canım ya beni mesela öle yetiştirmişler böle büyüdüm gittim ama eziliyorum yeri geliyor kimseye gıgı mı çıkaramıyorum herşeyden mahrum bıraktılar beni böle oldum onun için sosyalleşmesi iyidir olabildigince arkadaş ortamına sokmak gerekir benim kız büyüyünce onla arkadaşlık edicek te yok çevremde oda öle olabilir bende oyun parklarına götürürüm diye düşünüyorum şimdilik ne yapabilirsin bilmiyorum da kreşte açılabilir yanii canım

muhribe

hafta içi dışarı götürme imkanımız çok olmuyor çalıştığımız için bide havalar malum ancak hafta sonu gezdirme şansımız oluyor. ama şartları zorlayıp hafta içi de 1-2 kez dışarı götürebiliriz aslında
paylaşma konusunda hiç sıkıntımız yok hatta fazlasıyla verici
bi çocuk yanına gelip elindekini istese veriyor ve alkış yapıyor
beni üzen sanki bi çocuk yanına gelince korkuyor bana kaçıyor güvende hissetmiyor kendisini
öbür çocuklara bakıyorum fazlasıyla girişkenler
hatta birbirlerini itiyorlar istediklerini zorla da olsa alıyorlar
ilerde çocukların arasında ezilir mi oğlum diye korku sardı beni  :y25:

muhribe

bizim evin orda bi kreş var orayı aradım şimdi
gelin görüşelim dediler
günde bikaç saatliğine oyun saati vs gibi götürebilirim aslında akşam eşimle bi gidip görüşelim bakalım
hem çocuğun havası değişmiş olur biraz bişeyler öğrenir
telefondaki kadın çocuklara bakıcının bakmasına karşıyız tv karşısında çocuk büyütmektense arkadaş ortamında büyümeleri çok daha doğru dedi  :dontknow:

@Melek Yüzlüm@

evet doru canım birazda bizmi böle yapıyoruz aman çocuguma bişi olmasın gibi sürekli üstüne düşüp  :dontknow: :dontknow: :dontknow: bizim yanımmızda güvende zannedip başkasının yanında çekingen kalabilirlerr

muhribe

fatmacım dün eşime de dedim
biz yiğite hep iyiliği ve paylaşımı aşılıyoruz, ver oğlum aferin oğlum sev oğlum vs gibi
hiç bağırmadık itelemedik vurmadık ki
dışarda itelendiğinde ne yapacağını bilemiyor  :y25:

...ŞehzadEfe...

eltişim zamanla açılır yaa üzülme bu kadar  ;)

sen iyisimi yiğiti abi yap  :k06: belkim kuzum kardeşiyle açılır
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

@Melek Yüzlüm@

:k06: :k06: :k06: nagihan  oda olurr bakk

ayy

karton tv mi izletsen kız azcık :k06:
ama pedegolar kartonu yasaklıyor :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:

muhribe

eltişim acayip sorun yaptım ya öyle böyle değil  :dontknow:
kendinden küçük çocuklar itekledi, yavrum bişey yapamadı, sevmeye çalışıyor eliyle gel gel yapıyor gülücük atıyor ama çocuklar itekleyince korktu ağladı falan  :dontknow:
kardeşi şimdi yapsam 9 aya anca doğar o kadar beklemek istemiyorum  :k06:
ben de böyle çok çekingenmişim küçükken, eşim de aynıymış
çok çektim bu yüzden, hala içimde bi tedirginlik olur kalabalık ortama girince
yiğit öyle olsun istemğiyorum

kelebegimm

canim annanesi hergun yarim saat cikarsa disari bi kac dukkana girse
kendi basina biraksa arkasinda olsa ama mudahale etmese azcik guveni gelsin kendine
hem disarda insanlarda sicak oluyo seviyo konusuyo
kendi yapisi cekingendir ama hep evde hep sizi gormeside cok etkiler
ama kres iside mantikli
benim gorumcemin kizida oyleydi haftada bir gun krese iki saatline goturuyodu oyun saati bide haftada bir gun spora goturuyodu cocuklar icin boyle ettkinlikleri arastirabilirsin

]

ยรlคภ๓คz göภlüm

Alıntı yapılan: ..PaşaZadem.. - 14 Ocak , 2013, 13:56:53
hafta içi dışarı götürme imkanımız çok olmuyor çalıştığımız için bide havalar malum ancak hafta sonu gezdirme şansımız oluyor. ama şartları zorlayıp hafta içi de 1-2 kez dışarı götürebiliriz aslında
paylaşma konusunda hiç sıkıntımız yok hatta fazlasıyla verici
bi çocuk yanına gelip elindekini istese veriyor ve alkış yapıyor
beni üzen sanki bi çocuk yanına gelince korkuyor bana kaçıyor güvende hissetmiyor kendisini
öbür çocuklara bakıyorum fazlasıyla girişkenler
hatta birbirlerini itiyorlar istediklerini zorla da olsa alıyorlar
ilerde çocukların arasında ezilir mi oğlum diye korku sardı beni  :y25:

oğlumu beş yaşında taekwondoya gönderdik hala da gidiyor onun çok faydasını gördük çocuğun özgüveni gelişti, daha girişgen oldu büyükleriyle bile güzel ilişkiler kurabiliyor.... taekwondo şiddet ya da dövüş sporu değil sorun %80 nerdeyse jimnastik.... orda sürekli bağırmaları gerekiyor, yarışmalar yapılıyor, sınav oluyorlar... bu sayede de utangaçlıklarını yeniyorlar, toplum içinde bağırmak da  cesaret işi... beş yaşına geldiğinde sen de bir spora gönderebilirsin....

bir de biliyorsundur 2 yaş sendromu var belki de o yüzden içine kapanıktır o dönem geçince düzelecektir... biliyorsun bu dönemlerde kimi çocuk içine kapanık kimisi de hırçın olur... o mutlu bir çocukluk geçirsin çekingenliği de  geçer... şimdi bizimki  yardım projelerini okul müdürüyle paylaşıyor

muhribe

şimdi annemi aradım yan komşuyu bize çağırsana azıcık muhabbet edersiniz hem yiğit iki insan görür dedim
ay yok yemek yapcam işim var vs dedi
bırak dedim yemeği ben yaparım sen çağır kadını değişiklik olsun dedim
bakarım falan dedi ama çağırmıcak biliyorum  :BangHead:
çocuk fanus gibi kaldı evin içinde  :y25:

ayşenurum o tür etkinliklere 2 yaşından sonra alıyorlar çocukları
o zamana kadar beklemek istemiyorum  :dontknow:
şu kreş işini gidip bi görüşeyim bugün mutlaka

güzgüneşim inş benim de oğlum öyle sosyal olur
hiç istemiyorum pısırık olmasını
ben çok çektim ya  :y25: