çocuğun konuşması nasıl desteklenir?

Başlatan muhribe, 04 Ocak , 2013, 13:36:54

« önceki - sonraki »

Balböceği

Bende öyle düşünüyorum, zaten çocukların hafızalarına diyecek yok  :nazar:

Çevremde gördüğüm kadarıyla çok çabuk öğreniyorlar... Bide bazı Türk aileleri önce yabancı dil öğretiyormuş tabi böyle çocuklarda gördüm memlekette çocuk konuşamıyor Türkçe bilmiyor ki..  :honk:

Benim merak ettigim aslında Türkçe yazıyı anlar mı  :ehi: ben bunu merak ediyorum  :ehi:

muhribe

arkadaşların yiğit'te faydasını iyice görmeye başladık  :nazar:

hafta sonu yine avm'lerdeydik, ordaki çocuklarla oynadı, boya çalışması yaptılar

çocuklardan biri elindeki topu almaya çalıştı, yiğit "o benim" dedi vermedi  :nazar: :ehi:

elfo

ne güzel o tür imkanlarınız var. bizimkisi o yaşlarını nasip olursa ağrı'da geçirmiş olacak. gerçi ücretsiz iznim bitince kreşe verecem inş. ortamdan etkilenecektir ama büyük şehrin avantajları illaki farklı.
RABBİM! BEN SANA DUA ETMEKLE HİÇ BEDBAHT VE MAHSUN OLMADIM.

muhribe

tabi canım büyük şehirlerin imkanı da büyük..
kreşi biz de istiyoruz özellikle eşim çok istiyor yiğit daha çok çocukla oyun imkanı bulsun sosyalleşsin diye.
apartman çocuğu olmasını istemiyoruz, girişken olsun ilerde başının çaresine bakabilsin  :amin:
seneye bu zamanlara doğru -- 2.5 yaşında falan -- vermeye niyetimiz var.

elfo

aslında uzmanlar 3 yaşından önce tavsiye etmiyorlar ama ben çevremden gözlemliyorum. erkenden kreşe başlayan çocuklar canavar gibi oluyorlar. hem sosyal hem kendilerine güvenleri fazla oluyor.  :icon_thumright:

muhribe

elifcim, biz hem kreşteki öğretmenlerle hem de çocukları kreşte olan ailelerle görüştük
2 yaş erken ama 2.5 ideal diyorlar
eğer çocuğa anne değil de bir aile büyüğü bakıyorsa kreş daha iyi bir alternatifmiş
sonuçta çocuk tüm gün evde ve arkadaşsız. bakan kişi de eğlensin mızıldamasın diye tv'yi açıyor, çocuk tv önünde büyüyor  :y25: ki gönlüm en çok da buna elvermiyor  :BangHead:
kreş yönünden şanslıyız çünkü biri bizim sokakta diğerleri de aynı semt içinde olmak üzere biçok seçeneğimiz var. imkanlarını karşılaştırıp birini tercih edeceğiz  :amin:

elfo

evet ya eskiler bizim gibi düşünmüyor yeter ki sussunlar diye tv açıyorlar. e bu da çocuklar açısından bulunmaz nimet biz maalesef kreş yönünden de çok şanslı değiliz ama ben üniversitede çalışıyorum inş. ben işe dönene kadar üniversite içine güzel bir kreş açılmış olur da gider gider görürüm Rabbim nasip ederse  :amin:

muhribe

inş gönlüne göre olur canım, layıkıyla çocuk yetiştirmek ne zor  :dontknow: insan her şeyin en iyisi olsun istiyor ama imkanlar belli işte.. otursan evde kendin baksan en iyisi belki ama bu sefer de tek maaşla nasıl olacak, çocuk dediğin ne istemez  :dontknow: çalışsan da eksikliğini nasıl fark ettirmeyeceksin çocuğa, insan cambaz gibi oluyor valla  :dontknow: Allah yardımcımız olsun  :amin:

elfo

amin canım. evde otursan evet güzel de çevremden o tür örnekler de var. çocukları maalesef antisosyal olmuşlar daha geçen gün bi arkadaşım aradı dert yandı. evde kendi bakıyor çalışmıyor hastalanmasın diye dışarı da çıkarmamış. alt komşuya inmiş ordaki çocukları görünce oğlu kıyameti koparmış. ağla ağla deli olmuş. ben napcam, böyle yabani çocuk ömrümde görmedim diyor. yani ben ev hanımı da olsam imkanım varsa tabi mutlaka kreşe gönderirdim.

muhribe

o kadar olmamakla birlikte biraz çekingenlik yiğit de var canım  :sad1:
her hafta sonu mutlaka götürüyoruz bi yerlere ama hafta içi yalnız olduğu için çocuklardan çekiniyor biraz. aralarına hemen karışamıyor, çocuklar iteklediğinde geri çekiyor kendini..
o yüzden kreşte geç kalmak istemiyoruz, sosyalleşsin istiyoruz  :amin:

elfo

zamanının büyük çoğunluğunu anneannesiyle geçiriyor bence gayet normal tepkiler ama katılıyorum kreşe verme konusunda çok geç kalmayın  :icon_thumright:

doğangüneş

biraz okuyayım dedimde yazılanları anammm ben hiç tınlamıyor muşum onu anladım bi tek

:ehi: :ehi: :ehi: :ehi:-

Balböceği

Ayşem bu konunn başında beri hep senın yazmanı istedim ama en sn yazan sen oldun  :ehi:

Oda bi boka yaramadıııııı  :toothy10: :toothy10:

Hani Ayşe bacı yazarda bende öğrenirim neler yaptı zamanında diye göster çıktın sende  :ehi:

doğangüneş

ya bacım sanırım 2.3.derken insan iice relax oluyor

mesela kızım nerdeyse 16 aylık ama hala yürümüyor ama dert etmiyorum çünkü takipteyim hergecen gün

becerileri gelişiyor..birde sağlam emekliyor  :ehi: :ehi: her yere ulaşabiliyor hal öyle olunca zamanı var diyorum geçiyorum..

ilk oğlum 3 yaşındaydı konuşurken  :ehi: :ehi:

ama nedendir onuda dert etmemiştim anam bende ne rahatmışım :ehi: :ehi:

ayy ama onuda takip ediyordum anlıyor biliyor şaşa kalacağımız  haller sergiliyordu

zekiydi yani anlıyordum  :love9:

3 yaşında konuşmaya başladı 4.5 yaşında okumayı öğrendi kendiliğinden  :nazar:

kendi hikayesini kendi okuyordu  :ehi: :ehi: :ehi:

2.oğlumda maşallah bülbül gibi az sussa diyoruz artık  :ehi: :ehi:

iyi gözlemlemek gerek herhangi bi arıza hissediyorsak zaten dr.una başvururuz değilmi

arkadaşların söyledikleri öneriler çok mantıklı zaten geliştirmede yardım etmek istiyorsak hızlandırmak istiyorsak..

ama ben pek uygulamıyorum akışına bırakmışım elime gecen ilk fırsatta seviyorum kuzularımı ancak ona yetişebiliyorum..

ki sevginin gücünün hiçbirşeyde olmadığınıda bildiğimden geç olsun varsın güç olmasın yeterki deyip mevla görelim neyler neylerse güzel eyler diyorum :love9: :k06:

Balböceği

İşte bu oldu  :love9:

O zamanda belki öyle gerektiriyordu, cahillik değilde cahillik diyelim genede  :ehi: :love9:
İki çocuk arka arkaya olmuş, ev işi çocuk koca bunlardan pek fırsatın olmamış..

Maşallah kendi kendine okumayı sökmüş  :nazar: :nazar: :nazar:

İnsan yıpranıyor ama bazen ağzımız açık uyuyoruz.. Dertler de ayrı bi konu  :'(