çocuğunuzda dikkat dağınıklığı olan var mı?

Başlatan pırpır, 03 Ekim , 2012, 15:01:29

« önceki - sonraki »

Balböceği

Al benden de o kadar ilkay, bende de aynı sorunlar oldu annem pek anlamadı...

Her seyden cok cabuk sıkılma gibi huyum var onun icin hiç bir şeyi başladığım zaman bitirmiyorum  :'(

pırpır

Alıntı yapılan: xxcansuxx - 03 Ekim , 2012, 19:17:33
telaşa kapılma canım herkesin başındadır  çoğu insan bunu farkına varıp dr götürmüyorlar bile sen çok iyi yapmışsın drlar seni en iyi şekilde aydınlatır :opucuk: :opucuk:
bizim bir ark.çocuğuda ders yaparken 2 dk sıkılırdı eli kalemde ödev yaparken koltukta arkaya tekmeler falan sallardı öğretmenindende hep  şikayet gelirdi  :k06: :k06: dersleri çok güzeldi onunda sadece zaptedemiyorlardı anneside erkek çocuğunun hışımı der akşama kadar şikayetederdi :dontknow: :dontknow:
sağol canım bakalım ne olacak yarın dr gidiyoruz  inşallah tedavi  kısa sürede biter  :amin: :amin:

pırpır

08 Ekim , 2012, 21:50:20 #17 Son düzenlenme: 08 Ekim , 2012, 22:07:03 pırpır
Alıntı yapılan: ßăʟßöƈεğἶ - 05 Ekim , 2012, 14:45:43
Selam canım galiba kevserin ablasının demi  :opucuk:

Bak benim 8 yasında kardesim var, aynı böyle bozukluklar yasadık annem br gün doktora götürdü

Doktor, hiperaktif bebeklerde dikkat dağınıklığı olduğunu söyledi hiç yerinde durmor, ders yapmıyor hep gözü başka seyler arıyordu...

İlaç tedavisine başladı gecen sene birinci siniftaydi ilaçlar sakın cocuk yaptı gayet iyi hatta annem sınıfta kalsın dedi
Ama öğretmen yok dedi, iyiki yok demiş o kadar güzel ders yapıyor ki ezberi süper, hatta egitime gidiyor iste psikologlar falan gördü sadece " dikkat dağınıklığı " dediler... Annem cok memnun..
ayy inşallah bizde memnun kalırız canım  :amin: :amin: bu arada evet ben kevserin ablasıyım  :opucuk: (ilaçlardan sonra kilo falan aldımı bide çok durgunlaşıyo,biraz koşsa kalbi falan çarpıntı yapıyomuş doğrumu ? kardeşinde oldu mu acaba?  :dontknow: :dontknow: :dontknow: )

pırpır

Alıntı yapılan: ßăʟßöƈεğἶ - 05 Ekim , 2012, 14:50:59
Profesyonel destek alıyorlar canım üzülme annem Buda mı gelecekti bası,a dedi bende cok araştırdım

Ama en iyisi ilaç tedavisiymis, üzülme düzelecek inşallah  :amin:
:amin: :amin: :amin: :amin:

pırpır

Alıntı yapılan: °•. °•.ℓανιηуα.•° .•° - 05 Ekim , 2012, 23:41:18
canım dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite tanısı konmuş çocukların ilaç kullanmalarında fayda var.

çünkü okulumda ilaç kullanan ve kullanmayan bu tür öğrencilerim var. kullananlar var olan kapasitelerini daha verimli kullanırken kullanmayanlar malesef okulda her türlü kötü muameleye maruz kalan,öğretmeni ve arkadaşları tarafından sevilmeyen konuma düşüyorlar.

ilaç kullanmasında fayda var..

sağol canım yarın bakalım dr gidiyoruz inşallah iyi olur  :amin: :amin: :amin:

pırpır

Alıntı yapılan: ƓĤ♡SƬ - 06 Ekim , 2012, 00:15:16
evet ilaç kulalnsınlar.bendede küçükken vardı dikkat dağınıklığı.gerçi hala var ama ...o zaman tedavi olsaymışım çözüme hemen ulaşırdık.annem çok pişman doktora götürmediği için beni... orta zekalı bri çocuktum. aslında herşeyi anlıyordum aama çabuk sıkıldığım için hemen dikkatimi başka şeye veriyorum.
mesala şuan dikkatmi uzun süre bişeyde toplayamam. o yüzden dantel gibi ilgi süre gerektirecek şeyşer yapamam ...
doğru canım  inşallah bizim içinde hayırlısı olur  :amin: :amin:

Balböceği

Alıntı yapılan: pırpır - 08 Ekim , 2012, 21:50:20
Alıntı yapılan: ßăʟßöƈεğἶ - 05 Ekim , 2012, 14:45:43
Selam canım galiba kevserin ablasının demi  :opucuk:

Bak benim 8 yasında kardesim var, aynı böyle bozukluklar yasadık annem br gün doktora götürdü

Doktor, hiperaktif bebeklerde dikkat dağınıklığı olduğunu söyledi hiç yerinde durmor, ders yapmıyor hep gözü başka seyler arıyordu...

İlaç tedavisine başladı gecen sene birinci siniftaydi ilaçlar sakın cocuk yaptı gayet iyi hatta annem sınıfta kalsın dedi
Ama öğretmen yok dedi, iyiki yok demiş o kadar güzel ders yapıyor ki ezberi süper, hatta egitime gidiyor iste psikologlar falan gördü sadece " dikkat dağınıklığı " dediler... Annem cok memnun..
ayy inşallah bizde memnun kalırız canım  :amin: :amin: bu arada evet ben kevserin ablasıyım  :opucuk: (ilaçlardan sonra kilo falan aldımı bide çok durgunlaşıyo,biraz koşsa kalbi falan çarpıntı yapıyomuş doğrumu ? kardeşinde oldu mu acaba?  :dontknow: :dontknow: :dontknow: )
Bunlari sormam lazım ki sana öyle cevap vereyim canım  :opucuk: durgunlastigi doğru  ama.

pırpır

tahmin ettiğim gibi ilaç tedavisine başladık test sonucuna göre sınırda dikkat dağınıklığı çıkmış en düşük dozda ilaç kullanılırsa dikkati için  iyi olacağını söyledi doktor.ALLAH'ım oğlum için en hayırlısı neyse onu ver  :amin: :amin: yarın sabah başlıyoruz ilaca yinede ilacın yan etkileri beni çok korkutuyo yaaaa   :icon_pale: :icon_pale:  :dontknow: :dontknow:  :y25: :y25:

susanna

Alıntı yapılan: pırpır - 03 Ekim , 2012, 15:01:29
arkadaşlar oğlumun dikkatinin dağınık olduğunu düşünerek  dr götürdüm ve dikkat dağınıklığı çıktı.haftaya tekrar randevu aldık sanırım ilaç tedavisne başlıcaz aranızda çocuğunun bu durumdan dolayı ilaç kullanan var mı?ne kadar süre kullanılıyo? ben internetten bu konuyla ilgili arştırmalar yaptım bazı yerler ilaç tedavisinin çocuk için iyi olmayacağı,bazı yerlerdede en iyi çözümün ilaç tedavisi olduğu yazıyo CANIM ÇOK SIKKIN NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM ARANIZDA VARSA BENİM DURUMUMDA OLAN LÜTFEN YAZSIN  :crybaby2: :crybaby2:  :cildir: :cildir: BU ARADA OĞLUMUN DERSLERİ ÇOK İYİ SADECE ÇOK HAREKETLİ VE DİKKATİ DAĞINIK BENİM ANLAMADIĞIM DİKKATİ DAĞINIK OLAN Bİ ÇOCUĞUN DERSLERİDE BAŞARISIZ OLUR VE OKULDAN SÜREKLİ UYARI ALIR BİZE HİÇ UYARIDA GELMİYO ÜFFF  :caca: :caca: :caca: Bİ ANNE OLARAK ACABA KONDURMAK İSTEMİYOMUYUM HALA YAAAAA BİLMİYORUM ÇOK CANIM SIKKINNNNNNN  :cildir: :cildir: :cildir: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :'( :'( :'(
yegenimede anaokulu donemindeyken dikkat daginikligi teshisi konulmustu korkulucak bisey yok bizimki ilac kullanmadi gerek gorulmedi aslina bakarsan sanirim zekayla alakali oluyo boyle bi durum yani cabuk kavrama ve buna bagli olarak cabuk sikilmayla alakali demisti dr u teshisin ardindan IQ testine gondermisti simdi orta okula gidiyo her sene sinif birincisi oluyor ogretmenlerini durumdan bilgilendirdiginizde ona gore ilgilenmeleri gerekicek yegenimin ilkokul 1. sinif ogretmeniyle ablamin yaptigi uzun tartismalar sonucu ogretmeni sinifin ilerisinde konularla dikkatini derse cekmeyi basarmisti
umarim anlattiklarim icinin rahatlamasinda yardimci olur

pırpır

Alıntı yapılan: susanna - 17 Ekim , 2012, 01:54:54
Alıntı yapılan: pırpır - 03 Ekim , 2012, 15:01:29
arkadaşlar oğlumun dikkatinin dağınık olduğunu düşünerek  dr götürdüm ve dikkat dağınıklığı çıktı.haftaya tekrar randevu aldık sanırım ilaç tedavisne başlıcaz aranızda çocuğunun bu durumdan dolayı ilaç kullanan var mı?ne kadar süre kullanılıyo? ben internetten bu konuyla ilgili arştırmalar yaptım bazı yerler ilaç tedavisinin çocuk için iyi olmayacağı,bazı yerlerdede en iyi çözümün ilaç tedavisi olduğu yazıyo CANIM ÇOK SIKKIN NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM ARANIZDA VARSA BENİM DURUMUMDA OLAN LÜTFEN YAZSIN  :crybaby2: :crybaby2:  :cildir: :cildir: BU ARADA OĞLUMUN DERSLERİ ÇOK İYİ SADECE ÇOK HAREKETLİ VE DİKKATİ DAĞINIK BENİM ANLAMADIĞIM DİKKATİ DAĞINIK OLAN Bİ ÇOCUĞUN DERSLERİDE BAŞARISIZ OLUR VE OKULDAN SÜREKLİ UYARI ALIR BİZE HİÇ UYARIDA GELMİYO ÜFFF  :caca: :caca: :caca: Bİ ANNE OLARAK ACABA KONDURMAK İSTEMİYOMUYUM HALA YAAAAA BİLMİYORUM ÇOK CANIM SIKKINNNNNNN  :cildir: :cildir: :cildir: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :'( :'( :'( 
yegenimede anaokulu donemindeyken dikkat daginikligi teshisi konulmustu korkulucak bisey yok bizimki ilac kullanmadi gerek gorulmedi aslina bakarsan sanirim zekayla alakali oluyo boyle bi durum yani cabuk kavrama ve buna bagli olarak cabuk sikilmayla alakali demisti dr u teshisin ardindan IQ testine gondermisti simdi orta okula gidiyo her sene sinif birincisi oluyor ogretmenlerini durumdan bilgilendirdiginizde ona gore ilgilenmeleri gerekicek yegenimin ilkokul 1. sinif ogretmeniyle ablamin yaptigi uzun tartismalar sonucu ogretmeni sinifin ilerisinde konularla dikkatini derse cekmeyi basarmisti
umarim anlattiklarim icinin rahatlamasinda yardimci olur
tabiki oldu canım ALLAH razı olsun hepinizden destekleriniz için çok teşekkür ederim bu arada ilaç tedavimiz çok güzel korktuğum gibi olmadı çok düşük dozu ama etkili iyiki götürmüşüm. ALLAH'IMA şükürler olsun kısa süre sonrada ilacı bırakacaz İNŞALLAH. Herşey böyle güzel giderse ALLAH'IN izniyle  :amin: :amin: :amin:

boritta

15 Kasım , 2012, 14:56:25 #25 Son düzenlenme: 19 Kasım , 2012, 23:06:08 boritta
Dikkat Eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu hakkında Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, bireyin akademik başarısı, aile hayatı, sosyal ilişkileri ve benlik saygısı üzerine çeşitli olumsuz etkileri olan ve oldukça sık görülen psikiyatrik bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocuk ve ergenlerde görülme sıklığı %5-10 , erişkinlikte %4 civarındadır.

Dikkat Eksikliği  ve Hiperaktivite Bozukluğunun en sık gözlenen temel belirtileri şunlardır:

- Hareketlilik
    - Dikkat eksikliği
    - Dürtüsellik

Dikkat Bozukluğu durumunda her üç belirti birada görülebileceği gibi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) özellikle dikkatsizliğin ön planda olduğu ve hiperaktivite ve dürtüselliğin ön planda olduğu alt tipler şeklinde kendisini gösterebilir. Bir kişide Dikkat Eksikliği ve HiperaktiviteBozukluğu ( DEHB ) varlığından söz edebilmek için, bu belirtilerin 7 yaştan önce başlamış olması, birden fazla ortamda görülüyor olması, sürekli olması ve kişinin günlük yaşantısını etkileyecek boyutta olması gerekir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ

Dikkat Eksikliği - Dikkat Dağınıklığı ifadesinden kastedilen aslında dikkatin olmaması değil daha ziyade dikkati belli bir süreyle özellikle zihinsel uğraşıgerektiren ders çalışma, problem çözme veya çocuk için çok da eğlenceli olmayan bir görev esnasında kendisini gösteren bir konsantre olamama durumudur. Dikkat eksikliği-Dikkat Dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tam tersi eğlenceli, ilgilerini çeken, renkli ve canlı görüntülerin olduğu televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında saatlerce sıkılmadan durabilmektedirler.

Dikkat Eksikliği - Dikkat Dağınıklığı  ve hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip çocukların dikkatlerinin dış uyaranlarca kolayca çelinebilmesi nedeniyle, sıklıkla bizlerin farketmedikleri ayrıntıları farkedebilir bu nedenle yanlışlıkla fazlaca dikkatli olarak değerlendirilebilirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitebozukluğu olan öğrencilerin öğretmenleri sıklıkla öğrencinin derste dalgın olduğunu, kendisini dinlemiyormuş göründüğü veya kalemi silgisi veya etrafıyla ilgilendiğinden şikayetçidirler.

Kaynak Makale: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-16/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb.html