Tecrübeli annişlerden yardım :) Kayram 5 aylık ve ne yiyeceğiz biz?

Başlatan aydinays, 10 Nisan , 2012, 21:28:41

« önceki - sonraki »

aydinays

Kızlar kayra 5 aylık. Biz patates ve havuçla başladık pürelere ve çorbalar. Pirinç unu yiyoruz. Fakat ben şimdi çok kararsız kaldım arada bir aydayız malum.   :dontknow: :dontknow: Bu ayda başka neler yedirebilirim sebze meyve olarak.  :dontknow: :dontknow: :dontknow:
Bal kabağı çok iyiymiş onu duydum.
Brokoli, ıspanak için erken mi?
Mercimek için de erken sanırım. İstiyorum ki her gün aynı şeyleri yiyip sıkılmasın. Çok şükür yeni tadlara şimdilik açık görünüyor.
Soğana kaçıncı ayda başlıyorsunuz.
Bana kaçıncı ayda neye başlayabiliyoruz yardımcı olabilir misiniz?
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

muhribe

canım yoğurt verebilirsin.

evde mayalanmış olacak, tadını başta beğenmeyebilir, ekşi bulabilir. meyve püresiyle (elma, muz, armut gibi) karıştırıp tatlandırabilirsin ya da pekmek akıtabilirsin biraz.

çorbalarını irmikle yaparsan daha besleyici olur  :icon_thumright: yani çorba pişmeye yakın biraz irmik ekle, birkaç taşım pişir sonra ocaktan al.

mercimek 8. aydan sonra veriliyor diye duydum ama ben yiğite 6. aydan sonra haftada 1 olmak üzere az az verdim. tadına alışsın diye.

her gün 3 farklı ürünle çorbalar hazırlayabilirsin. patates, kabak, havuç, brokoli ve karnıbahar gibi. baktın ağır geliyor gaz yapıyor biraz ara ver, sonra tekrar denersin.

portakal, mandalina ve kivi dışındaki meyvelerden tattırabilirsin. püre ya da meyve suyu olarak.

şimdilik aklıma gelenler bunlar canım. yeni şeyler hatırladıkça yazarım yine  :icon_thumright:

şimdiden afiyet olsun paşamıza. et olsun döt olsun  :opucuk:

KONYALI

cnm muhallebi verebılırsın...yogurt verebılırsın...sebze corbalarını betulun dedıgı gıbı baslayabılırsın ancak yavas yavas..ben 2 gun üst üste aynı corbayı vererek alıstırdım zerenı..suan tarhana bıle verıyorum...patates,havuc,kabakla basladım..bazen ıspanak atıyorum içine..sonra piştikten sonrada bırazcık has zeytinyağı koyuyorum..bazen labneyle tatlandırarak veıyorum...hepsıyle bırkaç çay kasıgı vererek baslayabılırsın...sonra ogun halıne getır...muhallebıyı aksam 6-7  gıbı ver..tok tutuyor...corbalarına dönusumlu olarak pirinç,irmik ve bulgur katabılırsın...baslangıcta afallıyorsun ama sonra alısıp kendın uretmeyte baslıyorsun cnm..birde dıkkatlı ol..verdıklerını takıp etki alerjı olursa neden oldugunu bılesın

aydinays

Sağolun kızlar. Biz zaten öğüne geçtik artık. çok şükür oda çoğu şeyi sevdi. Sabahları kalkınca mamasını yiyor.
Daha sonra pirinç unu,yulaf unu, buğday unu ve mısır nişastasını az bir tereyağı ile kavurdum ondan muhallebi yapıyorum. Pekmez katıyorum pitikten sonra 1 kaseyi bayılarak yiyor.
Öğlen meyvesini veriyorum.
Sonra çorbasını yapıyorum.
Yoğurda geçenlerde başladık çok kustu. Yarın tekrar yoğurt denemesi yapacağız. İnşallah bu sefer daha az kusar.
Muza kaçıncı aydan sonra başladınız?
Birde bal kabağından hiç çorba yaptınız mı? Çok besleyiciymiş.
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

Aytii

doktorlarda özel listeler oluyor

bana doktorum vermişti Oğuz için

orda hangi meyve sebzeleri yemesi gerektiğini ve nasıl yapmam gerektiği yazıyo

bence doktoruna bir sor mutlaka vardır

...ŞehzadEfe...

banada doktor verdi liste canım bizimki birer hafta ile baslatıyor ilk hafta meyve püresi ,sonra yoğurt,muhallebi,sebze püresi ve kahvaltı olarak bunları haftalara bölmüş bu hafta meyve püresinden basladık pek sevmedik ama yinede çabalıyorum efeyi
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

¨‘°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°‘¨

ayşecim doktorum banada ince bir liste vermişti ay ay orda yazıyordu neler  yemesi gerektiği ilk etapta yğurt-meyve püresi ve çorbalardan sadece yayla ve sebze çorbasına izin vardı
Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

aydinays

Ama benim doktorum 6 ayda başla diyor. Kayra anne sütü almıyor malesef ve mamayı kusuyor. Muhallebi, çorba ve meyvesini kusmadan yiyor. Bu yüzden mamasını günde üç kereye düşürmeye karar verdim.  Bu ay doktoruna götürmedim. 6. ayında götüreceğim kontrol için. Çünkü kilosuna boyuna bakıyorlar tartıyorlar gönderiyorlar. Birde her doktor farklı diyor.  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

...ŞehzadEfe...

canım efede anne sütü alıyor ama bu ay 300 grm almış doktor az buldu yavas yavas ver dedi zaten normalde 6. ayda baslanıyor ama işe de baslıcam yaa oyuzden yavas yavas veriyom bende
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

aydinays

Alıntı yapılan: nagihannn - 11 Nisan , 2012, 16:45:15
canım efede anne sütü alıyor ama bu ay 300 grm almış doktor az buldu yavas yavas ver dedi zaten normalde 6. ayda baslanıyor ama işe de baslıcam yaa oyuzden yavas yavas veriyom bende

tabi büyüdükçe anne sütü az geliyor kuzulara. Olsun canım zaten ek gıdaya başlayacaktı. anne sütüde alır. Sende en azından yeterince süt üretirsin gün içinde. yetikleri yarasın efeme. Et olsun. enerji olsun inşallah.