29 Mart , 2024, 10:15:35

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Yorgun Annelere Öneriler

Başlatan Lă_Tăhzen!, 21 Şubat , 2012, 20:25:08

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Yorgun Annelere Öneriler

1.SAKİNLEŞ.Yavaştan al.Bebeğin yeni dünyaya panik ve arızalı bir annenin kollarında alışmak durumunda kalmasın.

2.Evle ilgili SORUMLULUKLARINI AZALT.Lütfen bir süre sadece anne ol.Bırak çamaşırlar o gün ütülenmesin veya dolabın üstü tozlu kalsın.

3.UYU.UYU.UYU.Bulabildiğin ilk fırsatta,kısacık da olsa UYU.Bebeğin gözünü yumduğu anda sen de kapat gözlerini.'Benim hiç hayatım kalmadı' diye ağlayacağına UYU.Bak nasıl enerji ve sütle doluyorsun? Gerginliğin de nispeten azalıyor.

4. Her türlü YARDIMI KABUL ET. Bebeğini ver yarım saat bir arkadaşına, annene, komşuna. Onlar sallasın biraz da. Git sıcacık bir banyo yap. Cildine krem sür, saçlarını tara. İnsan gibi görün. Sonra da aynaya bak. Yenilendiğini gör. Anne olmanın insanın beynindeki gizli saklı odacıkların bir kısmını açtığına inanıyorum ben artık.

5. Bebeğin ASLINDA AĞLAMIYOR. Yani ağlıyor da başka türlü derdini nasıl anlatacağını bilmediği için ağlıyor. O yüzden hele hele yeni doğan bebeğin her ağladığında lütfen kollarına al. 'Kucağına alma, alışır' diyenlere de benim telefon numaramı ver. Sırf senin kokuna ihtiyacı olduğu için de ağlıyor olabilir. Çünkü onun kendini güvende ve sevildiğini hissettiği tek yer senin kolların.

6. Hem kendinden hem de bebeğinden fazla bir şey bekleme. DURUMU KABULLEN: Sen yorgun, tecrübesiz yeni annesin, o da henüz nerede bile olduğunu anlayamayan bakıma muhtaç bir küçük bebek.

7. Etraftan gelen eleştirileri veya bebek karşılaştırılmalarını DİNLEME. Her bebek farklıdır. Onlarınki koydun mu deliksiz 8 saat uyuyor olabilir. Olsun senin bebeğin de eminim çok iştahlı olacak. Üstelik kimse bebeğinin olumsuzluklarını paylaşmaz. Hep iyileri söylerler. Deliksiz uyurlar hep, boyları kiloları ortalamanın hep üstündedir. Çok usludurlar, çok zekidirler bla bla bla... İştahsızlıklardan, ağlama krizlerinden falan kimse bahsetmez. O yüzden senin moralini bozacak sözlere kulağını tıka ve bu tip insanları da bir süre kendinden uzak tut.

8. ŞÜKRET. Bir çocuk sahibi olabildiğin için.

9. DUA ET. Sağlıklı, mutlu ve şanslı olması için

aydinays

Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

lagrima

çok şükür..  çok güzelmiş :) uygulayacagım inş..

Lă_Tăhzen!

Onların varlığını bilmek bütün yorğunlugu gideriyor zaten iyiki varlar   :D

Balböceği

fıstık

ışıl bebekken yine de daha fazla uyuyordu

şimdide uyusada bende uyusam  :sleepy1: :sleepy1: :sleepy1:

Dilara Ebrar

aaaaaaaaay çok güselmiş yaaaa.bende başkalarına bi bırakıp azcık kendime zaman ayırsam ...yapamıyorum işte :sad1: :sad1: :sad1: ALLAHA binlerce kez şükür evlat nasip etti :amin: :amin: :amin:
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

KONYALI

kimselere veremiyorum zuzumu...cok sukur allahıma :amin:

muhribe

her şeyden önce Allahım bana anne olmayı tattırdığı için ona sonsuz kere şükürler olsun.

sonra oğlum eli ayağı düzgün, sağlıklı bir şekilde kollarıma geldiği için şükürler olsun.

ardından, yiğit'im 7 aydır bir kerecik bile hasta olmadığı için şükürler olsun.

sonracığıma, minnoşum her doktor kontrolünde sağlıklı ve gelişimine devam ediyor çıktığı için şükürler olsun.

tabii, oğlum annesi ve babası yanındayken büyüyor olduğu için şükürler olsun.

bunca şeyden sonra varsın oğlum sallanarak uyumaya alışmış olsun. kim ne derse desin, o benim canım ve yeter ki uyusun da eziyeti bana olsun..

KasrıCinan

çok şükür rabbime bana bu duyguyu tattırdığı için.
çok güzel bi paşlaşım sağol uygulayacağım.

اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ