2011 Haziran-Temmuz-Ağustos Bebekleri ve Anneleri

Başlatan Emine, 01 Ekim , 2011, 12:08:56

« önceki - sonraki »

¨‘°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°‘¨

açıkçası bizim salonda dandini salıncak kurduk kalorifer peteğinden,masa ayağına.oto koltuğumuz salonda ee elifin çıngarağı,öten yavru inekleri,renkli balonları topluyorum ama uyanınca oyun oynuyoruz ya hep dağılıyor ev :dontknow:
Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: ¨'°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°'¨ - 07 Ekim , 2011, 14:33:33
açıkçası bizim salonda dandini salıncak kurduk kalorifer peteğinden,masa ayağına.oto koltuğumuz salonda ee elifin çıngarağı,öten yavru inekleri,renkli balonları topluyorum ama uyanınca oyun oynuyoruz ya hep dağılıyor ev :dontknow:

:k06: :k06: allahhhh inekleri mi varr elifinnn  ;D oyy yerim ben onu nasıl oynuyodur onlarla.bizim de dağınık hep napıyımmm amann gelen de anlasın bebekli hatunuzz.bizde o salıncaktan yapıcaktık eşimin patronu kızının salıncağını göndermiş ben pek yatırmıyorum ama ona tepesine dönence taktım onla oynatıcağım zaman yatırıyorum.nasıl eğlenceli oluyolar dimi oynarlarken o cıngıraklarla filan öpmeye doyamıyorum kuzumu
✿Benim kendi minik,yolu uzun misafirim.. Yaşamak için en geçerli sebebim, Dilerim Rabbim en güzel yazıları yazmış olsun sana..✿

aynen nurum ya henüz uzanıp tutamıyor ben elıne verıyorum tutuyor ozaman sallıyor bide ne diyeceğim balon aldım şişirip havaya atıp hoop hoop diyorum ynuyorum elıfede atıyorum kıkır guluyor yaa nasıl hoşun agıdıyor denemelısın sende oğuzhanda sevecektir hı birde buzdolabı poşetı verıyorum elıne tabi yanındayken ben.onunlada çok güzel oynuyor :D
Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: ¨'°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°'¨ - 07 Ekim , 2011, 14:51:23
aynen nurum ya henüz uzanıp tutamıyor ben elıne verıyorum tutuyor ozaman sallıyor bide ne diyeceğim balon aldım şişirip havaya atıp hoop hoop diyorum ynuyorum elıfede atıyorum kıkır guluyor yaa nasıl hoşun agıdıyor denemelısın sende oğuzhanda sevecektir hı birde buzdolabı poşetı verıyorum elıne tabi yanındayken ben.onunlada çok güzel oynuyor :D

:k06: :k06: :k06: aaa buzdolabı poşeti süper fikir hışır hışır yapıyo tabiii. balonda geçen gün vardı şişirdim oynamaz diye vazgeçtim onu da deneyim. :k06: nasıl vakit geçireceğimizi şaşırdık birde hemen sıkılıyo oğuzhan başka bi şeye geçmemiz gerekiyo.koca adam gibi tv izliyo baktırmamaya çalışıyorum ama olmuyo geçen gün flash tv açık kalmış oyun havası çalıp oynuyolar baktım gülüyo ne sandıysa onları onlara nasıl atılıyo  :ehi: :ehi:
✿Benim kendi minik,yolu uzun misafirim.. Yaşamak için en geçerli sebebim, Dilerim Rabbim en güzel yazıları yazmış olsun sana..✿

bizimkisininde dikkatini televizyon çok çekıyor odasına dolabına falan rengarek buyuk kelebekler yapıştırdım beşiğinin başınada renklı kocaman bir tweety onlara nasıl bakıyor ve konusuyor guluyor bişeyler anlatıyor görsen .canım sanada tavsıye ederım böyle şeyler bebeği uyarıyormuş ve zeka gelişimde çok etkılı oluyor uzmanlar bunun üzerinde çok duruyorlar

Tebessüm

bizimki de tv meraklısı bakıp bakıp konuşma çabasına giriyo :) ama en çok sevdiği şey müzik :) müziği açıyorum, dinleye dinleye uyuyo :) babası müzisyen ya belki kanında vardır bilemiyorum :)
Gözümün Nur'u geldi...Çok ama çok hoşgeldi... (:

bencede kan çekmiştir arkadasım ne güzel  :Dbizimkiside döneneceye bayılıyor onun bir müziği var ya tıngır mıngır bişey onuda sevıyor  ;D

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: ¨'°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°'¨ - 07 Ekim , 2011, 15:01:49
bizimkisininde dikkatini televizyon çok çekıyor odasına dolabına falan rengarek buyuk kelebekler yapıştırdım beşiğinin başınada renklı kocaman bir tweety onlara nasıl bakıyor ve konusuyor guluyor bişeyler anlatıyor görsen .canım sanada tavsıye ederım böyle şeyler bebeği uyarıyormuş ve zeka gelişimde çok etkılı oluyor uzmanlar bunun üzerinde çok duruyorlar
bizim de duvarlarımız miki mause larla filan süslü ama şu an o odayı kullanmıyoruz tabi.bu renk olayının bebekler üzerindeki etkisini duymuştum.bir sürü cıngırak aldım renkleri cıvıl cıvıl,dönence aldım renkli kelbekler var,bir tane müzikli oyuncağı var onu çok seviyo ışıklar yanıyo ayıcıkları var elleriyle ayıcıkları tutmaya başladı aynası var ordan kendine bakıyo laf anlatıyo  :k06: aynaya baktırmayın diyo eskiler oyuncaklarda hep ayna var artık internette okumuştum şarkı söyleyin,aynada kendisine baktırın,ellerine değişik kumaşlar verin,renkli oyuncaklarla oynatın diye

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: Tebessüm - 07 Ekim , 2011, 15:06:32
bizimki de tv meraklısı bakıp bakıp konuşma çabasına giriyo :) ama en çok sevdiği şey müzik :) müziği açıyorum, dinleye dinleye uyuyo :) babası müzisyen ya belki kanında vardır bilemiyorum :)

aaa ne güzeell belki babası gibi olur o da.şarkımı söylüyo eşin canım yoksa enstrüman mı çalıyo?
bizimde bir gitarımız var oğuzhanın büyümesini bekliyo annesinden oğluşaaa bakalım istekli olacakmı.ben müzikle uğraşsın bi alet çalsın istiyorum babası spor yapsın (boks,judo,karate) istiyo hobi olarak.bakalımmm napıcak beyimiz

ben baktırıyorum nurum aynaya gercekten çok işe yarıyor bence çocuk dış dünyayı keşfetmekle meşgul bak sende oğuzhanı kucagına alıp gezdirirken o odaya gıdıp miki mousle rı gösterebılırsın gunduz orda yatmıyor ben kucagıma alıp dolaştırıyorum mutfaga götürüyorum nasıl incelıyor görsen odasına götürüp renklı çıkartmaları gösterıyorum

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: ¨'°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°'¨ - 07 Ekim , 2011, 15:12:15
ben baktırıyorum nurum aynaya gercekten çok işe yarıyor bence çocuk dış dünyayı keşfetmekle meşgul bak sende oğuzhanı kucagına alıp gezdirirken o odaya gıdıp miki mousle rı gösterebılırsın gunduz orda yatmıyor ben kucagıma alıp dolaştırıyorum mutfaga götürüyorum nasıl incelıyor görsen odasına götürüp renklı çıkartmaları gösterıyorum

soğuklar gelinceye kadar bende öyle yapıyodum canım ama şimdi salondan çıkarmıyorum yakmadık kaloriferi henüz ufoyla ısınıyoruz

Tebessüm

Alıntı yapılan: ¤°´¯`°¤ PAMUĞUM  ¤°´¯`°¤ - 07 Ekim , 2011, 15:11:45
Alıntı yapılan: Tebessüm - 07 Ekim , 2011, 15:06:32

aaa ne güzeell belki babası gibi olur o da.şarkımı söylüyo eşin canım yoksa enstrüman mı çalıyo?
bizimde bir gitarımız var oğuzhanın büyümesini bekliyo annesinden oğluşaaa bakalım istekli olacakmı.ben müzikle uğraşsın bi alet çalsın istiyorum babası spor yapsın (boks,judo,karate) istiyo hobi olarak.bakalımmm napıcak beyimiz

eşim müzik mezunu hem çalıp hem söylüyo :)  farklı bi meslek dalında çalışıyo ama haftada 2 kez sahne alıyo :) oğlumuzun da müzisyen olmasını istiyo bense ne mesleği seçerse seçsin, seçtiği dalda iyi bi yere gelmesini istiyorum :) inş seninki de müziğin bi yerinde olur canım çünkü müzik gerçekten hem beyin gelişimi için hem ruhu dinlendirmek için birebir :)
Gözümün Nur'u geldi...Çok ama çok hoşgeldi... (:

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

serife26

İşte size 0-4 ay arasındaki bebeğinize uygulayabileceğiniz beyin geliştirici aktiviteler.

* Bebeğinize hafif rahatlatıcı masajlar yapın.

* Gerinme hareketleri yaptırın. Kolları ve bacakları yavaşça doğrultun. Başlarda tamamen esnetmeyin, bu acı verici olabilir. Yumuşak olursanız hem onun hem de sizin için eğlenceli olacaktır.

* Bebeğinizi taşırken ya da altını değiştirirken onunla konuşun. Yaptığınız her şeyi ona anlatın. Konuştuğunuz dili ve nasıl konuştuğunuzu bu yolla öğrenecektir.Cümlelerin sonunda biraz duraklayarak ona konuşma ve sohbet örnekleri vermiş olursunuz.

* Bazı anne babalar heyecanlı bir şekilde yüksek perdeden konuşurlar. Bu beyni uyarır ve dil becerilerini daha hızlı öğrenmelerini sağlar.

* Bebeğinize şarkı söyleyin. Aynı şarkıların tekrar edilmesi sayessinde tahmin edebilmeyi öğrenir.

* Bebeğinize basit resimli kitaplar gösterin. Parlak renkli olmalı ve bir sayfada iki veya üç objeden fazlası bulunmamalı.

* Ce-e oyunları bebeğinize nesnelerin sürekliliğini öğretecektir ve sizi göremese bile orada olduğunuzu bilecektir.

* Yüz ifadelerini ve bebek seslerini taklit edin. Bu şekilde çevresini etkileyebileceğini öğrenecektir.

Uyanık olduğunda en az yarım saatte bir pozisyonunu değiştirin. Dizinize oturtun, yüzüstü yatırın ve sonra sırt üstü. Bu çevresindeki farklı alanları keşfetmesini sağlar, aynı zamanda sıkılmasını engeller.

* Duyma alıştırmaları yapmak için bir çıngırak alın ve bir yanında veya arkasında sallayın. Nesnenin nerede olduğunu bulmak için odaklanmaya başlayacaktır.

* Dokunması için pek çok farklı şey verin. Farklı kumaş ve dokumaları keşfetmesini sağlayın.

* Sırt üstü yattığında oyuncakları yüzünden 30-45 cm yukarı asın. Böylece gözleri ile nesneye odaklanmayı öğrenecektir ve bu bir süre eğlenmesini sağlayacaktır.

* Bebeğinizi dizlerinizin üzerine oturtun veya çok küçükse yüzüstü bacaklarınızın üzerine yatırın. Yavaşça aşağı yukarı hoplatın.Bu ona hareketi öğretecektir.

* Bebeğinize ağzı ile keşfedeceği bir kaç güvenli oyuncak verin, bu oyuncakları gün içinde değiştirin.

* Bebeğiniz büyüdükçe el çırpma oyunları ve hareketli şarkılar eğlenceli olacaktır.

* Çevredeki hayvanları işaret edin ve isimlerini söyleyin. Bebekler bazen, henüz isimleri söyleyemeselerde seleri çıkarmaya başlarlar.

* Bazen bebeklere bunlar fazla gelebilir. Her gün küçük bir sessiz zaman ayırmak iyi olacaktır. Odayı biraz karartın, sallanabileceğiniz bir yere oturun, yumuşak bir şarkı mırıldanın veya sadece sessizce oturun. Bu birlikte gevşeme zamanı her ikinize de sakinleşme tekniklerini öğretecektir.

* Temiz hava almak için bebeğinizi yürüyüşlere götürün ve onu yeni ortamlarla karşılaştırın.

* Bebeğinize tekerlemeler ve ninniler söyleyin.

* Bebeğinize onu sevdiğinizi söyleyin, bunun ne anlama geldiğini yakında öğrenecektir ve size karşılık vermesi çok uzun sürmeyecektir.

çoğumuz biliyoruz bunları ama hatırlamakta fayda var:)

°•.ℓανιηуα.•°

kesinlikle faydalı bilgiler şerifecim. bebişlerimiz ne kadar şanslılar değil mi. bilinçli anne babaları var. dolaştırmak da iyi gelio. mesela ben oğlumun çok sosyal olduğunu düşünüyorum şimdiden  :tongue3: kimi görse atılıyo,elini uzatıyo ve gülümsüyo  :k06: gezdiğimiz yerlerde insanlar illaki seviolar ve bu da onun çok hoşuna gidio. yaban olmasın diye sürekli dolaştırıyoruz  :k06: