KANIMDA TOKSOPLAZMA ORANI YÜKSEK ÇIKTI AMA GALİBA YALANCI POZİTİFF!!!!

Başlatan gökkusağı, 11 Eylül , 2011, 21:28:29

« önceki - sonraki »

tgbybr

kadriye cim canan haber verdi. öncelikle hangi şehirdesin onu sorucam. ben ankara nafiz körez de tahlil yaptırmıştım. toxoplazma var dediler. büyük doğuma gittim durumu anlattım 2 hafta arayla tekrar tahlil yaptırdım temiz çıktı. aşırı bulantılarla nafiz körezde 4 gün yattım tekrar toxoplazma çıktı. hatta 3lü taramamda down sendromu riski yüksek çıktı. fatih üni de tahlil yaptırdım normal çıktı. ve şuanda çok sağlıklı bir bebeğim var. bazı hastanelerde böyle oluyo nedense. başka bir hastaneye yaptır canım tahlili. eğer ankaradaysan fatih üni hastanesi bu konuda çok iyi. toxoplazmanın gebeliğin erken dönemlerinde bebeğe geçme olasılığı düşük ama geçerse hasar bırakma düzeyi yüksek. ileri gebelik dönemlerinde ise tam tersi bebeğe geçme riski yüksek ama hasar düzeyi düşük. başka bir dr a git mutlaka.inşaallah bebeğin sağlıklıdır canım

ponçik

Alıntı yapılan: tgbybr - 12 Eylül , 2011, 13:12:21
kadriye cim canan haber verdi. öncelikle hangi şehirdesin onu sorucam. ben ankara nafiz körez de tahlil yaptırmıştım. toxoplazma var dediler. büyük doğuma gittim durumu anlattım 2 hafta arayla tekrar tahlil yaptırdım temiz çıktı. aşırı bulantılarla nafiz körezde 4 gün yattım tekrar toxoplazma çıktı. hatta 3lü taramamda down sendromu riski yüksek çıktı. fatih üni de tahlil yaptırdım normal çıktı. ve şuanda çok sağlıklı bir bebeğim var. bazı hastanelerde böyle oluyo nedense. başka bir hastaneye yaptır canım tahlili. eğer ankaradaysan fatih üni hastanesi bu konuda çok iyi. toxoplazmanın gebeliğin erken dönemlerinde bebeğe geçme olasılığı düşük ama geçerse hasar bırakma düzeyi yüksek. ileri gebelik dönemlerinde ise tam tersi bebeğe geçme riski yüksek ama hasar düzeyi düşük. başka bir dr a git mutlaka.inşaallah bebeğin sağlıklıdır canım

inşallah Kadriyenin bebeği de senin ki gibi sağlıkla doğar  :amin:

♥♥♥gülbeşeker♥♥♥

canım arkadaşım benim,inşallah sonuçlar değişir ve herşey yolunda gider kıyamam sana  ve bebeğine
rabbim onu sağlıklı bir şekilde sana bağışlasın inşallah gülücüğüm

gökkusağı

Alıntı yapılan: tgbybr - 12 Eylül , 2011, 13:12:21

cnm çok saol ben mersindeyim.gebeliğimin 10.haftası.rutin kan testlerinde farketti dr hemen özel bi laboratuarda tekrarlattırdı testleri malesef ordada çok yüksek çıktı.toksoplazma ıgg ve ıgm testleri istedi.kanımda aktif olarak çıktı hastalık ama vücudumda hiç bağışıklık yok 0.0 yani.bugün tıp fakültesine gittim.riskli gebeliklerle ilgilenen bi doç bulduk bugün akşam 7.30 da ona gidicez.umarım bişey çıkmaz çok korkuorum drum yüksek ihtimal onlandırılır gebeliğin dedi naapıcağımızı şaşırdık.allah senin evladına uzun sağlıklı ömürler versin inş bakalım noolacak benim durumum :sad1:
Nakşediyor yüreğime ilahi bir kudret.!
..diyor ki;
Eyy kul'um.!
imtihan'ın RABBiN.!...için,
Sabret.! ♥

gökkusağı

kızlar çok teşekkür ederim herkese noolur dua edin çok çok zor bi durum allah düşmanımın başına vermesin  kimseyi böle sınamasın :sad1:
..diyor ki;
Eyy kul'um.!
Sabret.! ♥

EnDuruYanım

Cnm yazını okudum öncelikle çok üzüldüm benim yakın bir  arkadaşımında aynı sorunu vardı.Onlarda İstanbul üniversitesine gittiler toksoplazma değeri yüksek çıktı hatta profesör çocuğu aldırmaları gerektiğini söyledi.Arkadaşım başka doktorlarada gitti toksoplazmayı hamilelikten önce geçirdiği için çok şükür zor dönemi atlattılar.Ama hamilelikte geçirilirse çocuğun sakat doğma ihtimalinin çok yüksek olacağını söyledi doktor ama aldırmadılar ve çok şükür şuanda 6 aylık çok tatlı bir kız çocuğu oldu. :nazar:Özellikle sebzeleri ve etleri aynı bıçakla kesmemek lazım buna çok dikkat edilmesi gerekiyor çiğ etten bulaşıyor.Ama doktorun söylediği insanların çoğunda toksoplazma olduğu.O yüzden umudunu hiç yitirme içini ferah tut Allahtan ümit kesilmez...Güzel haberlerini bekliyoruz.

@@@gözde@@@

Rabbim yardımcınız olsun canım inşll sonuçların düzelir sağlıkla alırsın bebişini kucağına :amin: :amin:

ponçik

NETTE BULDUĞUM BİR YAZIYI PAYLAŞMAK İSTEDİM , İNŞALLAH GÜZEL HABERLERLE GELİRSİN , ALLAHIM HAKKINIZDA HAYIRLI OLANI NASİP ETSİN  :amin:

Ortalama olarak her 1000 gebelikten 1-2 sinde gebelik sırasında akut toksoplazma enfeksiyonu geçirilir. Gebelikte geçirilen enfeksiyonlar da aynen diğer insanlarda olduğu gibi çoğu zaman farkedilemez ve annede şikayetlere sebep olmaz.

Bebeğe ne gibi zararlar verebilir?
Enfeksiyon ilk 3 ayda bebeğe %15 gibi düşük oranda geçebilir. İkinci trimesterde bebeğe geçiş oranı %30, üçüncü trimesterde geçiş oranı %60'tır. Fakat ilk trimesterde bebeğe geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlar yaratır. İleri aylarda geçen enfeksiyon daha az sorunlara sebep olur.
Gebelik oluşmadan önce geçirilen enfeksiyon gebelik açısında risk yaratmaz.

Bebeğe geçen enfeksiyon düşük, rahim içerisinde ölüm, beyin hasarı, hidrosefali (beyinde su toplanması), serebral kalsifikasyon, görme problemleri (koryoretinit), zeka geriliği, işitme problemleri, gelişme geriliği, karaciğer ve dalakta büyüme, pnömoni, myokardit, döküntü gibi problemler yaratabilir.
Hastalığın klasik üçlü hasarı yani triadı 1. hidrosefali (beyinde su toplanması), 2. intrakranial (beyinde) kalsifikasyonlar ve 3. koryoretinit (göz hasarı)'dır.

Bazı bebeklerde gebelik sırasında yada doğumdan hemen sonra yapılan testlerde enfeksiyonun bebeğe geçtiği ispatlandığı halde herhangi bir hasar yada anomali gözlenmemiştir.

Bazı bebeklerde ise doğumda bir anormallik izlenmemesine rağmen uzun dönem takiplerinde yıllar sonra görme ve işitme problemleri, nörolojik hasarlar izlenmiştir.

Annede enfeksiyonun tanısı:
Annede parazitin kendisinin yada parazite karşı oluşmuş antikorların tespiti için bazı yöntemler vardır. Bunlar fare inokülasyon testi, hücre kültürü, parazit antijenlerinin belirlenmesi, PCR ile parazit DNA'sının belirlenmesi gibi testlerdir. Annede parazite karşı oluşmuş antikorların tespiti için Sabin-Fendman testi, İFAT, İHA, EIA, ISAGA, ELISA gibi çeşitli testler mevcuttur.

Bu yöntemler ile tespit edilen antikorlardan IgM enfeksiyonun yeni geçirildiğini gösterir. IgG antikoru ise eskiden geçirilen ve bağışıklık kazanılmış enfeksiyonu gösterir. Fakat bu antikorlar her zaman çok net bilgi vermeyebilir. IgM antikoru bazen enfeksiyondan sonra 1-2 yıl boyunca pozitif kalabilmektedir. Bu durumda Toksoplazma IgG avidite testi ile enfeksiyonun ne kadar zaman önce geçirildiği hakkında bilgi edinilmeye çalışılır. Avidite testinin yüksek olması enfeksiyonun en az 3 ay önce geçirildiğini gösterir. Avidite testinin düşük olması enfeksiyonun son 3 ay içerisinde geçirildiğini gösterir.

IgM pozitif, IgG negatif ise bu büyük ihtimalle yeni geçirilmiş bir enfeksiyondur. Hem IgM hem IgG pozitif olan durumlarda test 3 hafta sonra tekrarlanarak antikor titresinde 4 katlık artış olduğu izlenirse bu da yeni enfeksiyon olduğunu ifade eder.

Hem IgM hem IgG antikoru negatif olan kişiler hiç enfekte olmamışlardır ve parazitle karşılaşırlarsa enfekte olma riskleri vardır o yüzden bu gebeler kedi dışkısı, çiğ ve iyi pişmemiş etlerden uzak durmalılar.

Fetusta enfeksiyonun tanısı:
Enfeksiyonun fetusa geçip geçmediğinin tespiti bazı testlerle mümkün olabilmektedir. Bunlar fetusun kanında parazitin yada IgM antikorunun tespiti yada amnios sıvısında parazitin PCR ile tespiti gibi yöntemlerdir.

Ayrıca enfekte olmuş fetuslarda yukarda anlatılan anomalilerden bazıları ultrason ile de gözlenebilmektedir.

Gebelikte enfeksiyon geçirildiğinde ne yapılmalı?Gebelikte geçirilen toksoplazma enfeksiyonunun bebeğe kesin zarar vereceği söylenemez, risk yukarıda anlatıldığı gibidir. Bu sözkonusu risk aileye anlatılır, konuşulur ve aile gebeliğin sonlandırılmasını ister ise gebelik sonlandırılır. Aile gebeliğin sonlandırılmasını istemez ise antibiyotik tedavisine hemen başlanmalı ve doğumdan sonra bebeğe de antibiyotik verilmeye devam edilmelidir. Antibiyotik tedavisi bebeğin etkilenmesini önleyemez fakat bebekte oluşacak etkilerin şiddetini azaltır. Bu hastalık için spiramisin, primetamin ve sulfadiazin antibiyotikleri kullanılır.

Korunmak için yapılması gerekenler:
Gebelikte evde kedi besleyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir:
Kedinin dışkısı ile gebeler temas etmemelidir. Kedinin dışkısını ve kumunu evde gebe olmayan kişiler temizlemeli. Kediye dokunduktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız. Köpeklerle bu hastalığın direkt bir ilgisi yoktur ancak kediyle veya kedi dışkısıyla temas etmiş bir köpekten de enfeksiyon alınabilir.
Çiğ et ya da az pişmiş et, salam, sucuk gibi yiyecekleri yememelisiniz.
Çiğ etle çıplak elle temas sonrası ellerinizi iyice yıkamalısınız.
Çiğ eti kestiğiniz bıçakları iyice yıkamalısınız.
Meyve ve sebzeleri bol su ile yıkayarak yemelisiniz ve bunları elledikten sonra da ellerinizi yıkamalısınız.
Kediler dışarı çıkarılmamalı ve konserve besinlerle beslenmeli.
Bahçe ve toprak ile çıplak elle temas edilmemeli, temas edilse bile eller iyice yıkanmalıdır.
Eller ağıza ve göze sürülmemelidir.
Ookist taşıyabilecek sinek ya da böceklerden korunmak amacıyla pencere filtreleri kulllanın.

ALINTIDIR

aydinays

Canım arkadaşım. İnşallah çok iyi sonuçlar alırsın. Rabbim yardımcın olsun. Ne durumda olduğunu çok iyi anlayabiliyorum. İnşallah hayırlı sonuçlar alırsın. Rabbim bebeğini sana bağışlasın canım benim.
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

rusta

canım çok geçmiş olsun çok üzüldüm allah yardımcın olsun dualarımız seninle inşallah hersey yoluna girer. :amin: :amin:

tgbybr

kadriye cim canım inşaallah iyi sonuçlar alırsın. ne kadar zor bir durum olduğunu çok iyi biliyorum. inşaallah bebeğin sağlıklıdır :amin: :amin:

rusta

kadriyeden haberi olan varmı arkadaşlar merak ettim..allah yardımcısı olsun inşallah iyidr ikiside :amin:

HASRET!M S@N@

<<<betty>>>

Allah yardımcın olsun, Rabbim şifanızı versin inşallah en kısa zamanda  :amin: :amin: :amin:

gökkusağı

meraba arkadaşlar ben geldim.merak etmişsiniz beni çok saolun.geçen akşam dr a gittik.sonuçlarımızı inceledi.bebeği aldıralım demek için daha çok erken dedi.buna bu aşamada karar verilmezmiş.avididite testi istedi.yani eğer bu mikrobu hamile kalmadan 4 ay önce kapmışsam bi sorun yokmuş.gebelik devam edebilirmiş.ama hamileliğimde kaptıysam onu o zaman konuşuruz dedi dr.saolsun bayaa umutlandırdı bizi.o güne göre daha iiyim zaten.merak eden herkese teşekkür ederim dualarınızı eksik etmeyin noolur herşeyin dualarla çözüleceğine inanıorum.bebeğimizi de gördük gelişimi çok iidi  sağlıklıydı kıpır kıpırdı kalbi atıodu onu öle görünce öle umutlandımki hergün resimlerine bakıp dua ediorum saolsun herkes eşim ailem arkadaşlarım yanımda herkes dua edio bize yavrumu daha herkes şimdiden çok sevdi bi an önce sonuçların çıkmasını bekliolar.rabbim inş yüzümüzü güldürür bi sorun çıkmaz  :amin: :amin: :amin: :amin:
..diyor ki;
Eyy kul'um.!
Sabret.! ♥