Çocuklarda Havale Geçirmek: Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapılır?

Başlatan Lă_Tăhzen!, 03 Eylül , 2011, 18:41:49

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Havale Nedir? Havale Ne Demek?

Tıp dilinde, çocuktaki ateş sırasında ortaya çıkan nöbetlere havale ( FEBRİL KONVÜLSİYON) denir. Havale 6 aylık bebekler ile 5 yaş arası çocuklarda görülen, bir hastalıktır.  5 yaşından sonra geçirilen nöbetler, sara (epilepsi) nöbeti kabul edilir. Havale nöbetleri en sık 18 – 22 ay arasında ortaya çıkar. Havale erkek çocuklarda kızlardan daha fazla görülür.

Havalenin Nedenleri Nelerdir?

Aslında havalenin sebepleri halen tam olarak açıklık kazanmamıştır. Her çocuk ateşlendiği halde bazı çocuklar nöbet geçirirken, diğer çocukların neden havale geçirmediği tam olarak bilinemektedir. Genelde ateşli havale çocukta genetik yatkınlık varsa ortaya çıkmaktadır.

Ateşlenme ve Havale

Aniden ateşlenme ve yüksek ateş çoğu anne ve babayı korkutmaktadır. Çocuğun belirli bir nedenden dolayı ateşlenmesi korkulacak bir durum değildir. Çünkü çocuk ateş sayesinde enfeksiyonlara karşı savaşıyor ve bağışıklık kazanıyordur. Fakat çok yüksek ateş havaleye neden olabileceğinden dikkatli olmak gerekir.

38 derecenin üzerinde olan ateşler yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateşlenmenin birçok nedeni olabilir. Geçirilen bir hastalık, bebeklerin diş çıkarması, devamlı hazımsızlık, bağırsak sorunları ya da kemik hastalıklarından dolayı kaynaklanabilir. Yani ateş tek başına bir hastalık olarak kabul edilemez. Fakat ateşli havalenin birkaç nedeni vardır. Enfeksiyona bağlı havale, ailede havalenin geçirilmiş olması ya da menenjite bağlı havale çocuğun ateşli havale geçirmesine neden olabilir. Ailede daha önceden havalenin geçirilmiş olması çocuğun havale geçirme oranını yükseltir. Bazense enfeksiyona bağlı havale görülebilir. Bu bebeklik döneminden itibaren başlayabilir ve 5 yaşına kadar devam edebilir. Yani bebeklikten 5 yaşına kadar olan sürede enfeksiyona bağlı havale görülebilir. Havale geçirildiğinde vücut kasları ani olarak kasılmaya başlar. Çocuklarda ise kol ve bacaklar kasılır.

Yüksek Ateşe Dikkat

Bazı hastalıklar ateş yapmaz iken, bazı hastalılar ateş yapabilir. 39–40 dereceyi bulan ateşlenmelerde hemen doktora gidilmelidir. Çünkü ateşli havale geçirme riski yüksektir. Genelde çocukların ateşlenme nedeni enfeksiyonlardır. Bazı hastalıklar ateş yapmayabilir. Bu durumda ateşsiz havale geçirmesi söz konusudur. Özellikle bebeklerde anne ve babalar çok dikkatli olmalıdır. Normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı varsa hemen doktora gidilmelidir. Çocuklarda çocuğun durumuna ve ateş derecesine bakılmalıdır. Eğer çocuk oynuyor, uyanık kalabiliyor ve düzeni uyuyorsa, yemek yiyebiliyor ve aktif ise korkulacak bir durum yoktur. Ancak bunların tam tersi bir durumda ise; sürekli huzursuz, uyuyamama sorunu varsa, yemek yiyemiyor ve yüksek ateş devam ediyorsa bir doktora gidilmelidir.

Havale Belirtileri Nelerdir?

Havale geçiren çocuğun rengi aniden sararır. Çocuk bilincini kaybeder. Çocuk kendini kasar, tek bir noktaya bakar.  Solunum güçleşir, dişleri kenetlenir ve altını ıslatabilir. Bu bir süre devam eder. Genelde 1–2 dakika sürebilir. Birkaç dakika sonra kriz biter. Kriz bitince çocuk sesli olarak nefes alır, gevşer. Havale geçtikten sonra uykuya dalar..

Dikkat: Çoğu zaman kriz kısa sürdüğü ve belirtileri basit olduğu için çocuğun havale geçirdiği anlaşılamamaktadır. Çocukta hafif bir sertleşme, biraz sarsılma, kasılma, güçsüz kalarak yere düşme ve çok kısa bir süre bilinçsiz kalma şeklinde havale kendini belli eder. Ateşli havaleyi anlamak için çocuğun bilincinin yerinde olup olmadığına bakmak lazımdır. Gözlerin devreilmesi, bilinçsizliğe işaret ettiği için, gözleri incelenmelidir.

Havale Geçiren Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun havale geçirdiği anda siz sakin ve soğukkanlı olmalısınız. Paniğe kapılmadan müdahale etmelisiniz. Havale geçiren çocuk sizi ürtertebilir, ama siz gereken müdaheleleri yaparsanız çok fazla tehlikeli değildir.

Ateşli havalelerin çoğu tehlikesizdir. Özellikle  dikkat edilmesi gereken menenjite bağlı havaleler tehlikelidir, çünkü beyinde hasar bırakabilirler.

Havale Geçiren Çocuğun Ateşini Düşürün
Havale geçiren çocuğun üstü açılmalıdır. Çocuk havale geçirdiği anda çocuğu sıkacak elbiseler çıkarılmalıdır. Çocuğu hemen soymalısınız.

Ateşi 38′in üzerindeyse doktorunuzun önerdiği miktarda , doktorunuzun tavsiye ettiği "parasetamol" şurubu içirin. Eğer çocuğunuz şurubu içemiyorsa fitil de kullanabilirsiniz. Ateş düşerken terleme ile bol miktarda sıvı kaybı oluşacağı için sık sık su vermeyi ihmal etmeyin. Islak iç çamaşırlarını değiştirin.

Ateş 39.5′in üzerindeyse yukardakilere ek olarak çocuğunuzu tamamen soyun, yatağına bir havlu serin, üzerine yatırın. Islak bir sünger ya da bezle alın, boyun, koltuk altları, bacak araları ve büklüm yerlerini sık sık silin. Bu iş için buzlu, kolonyalı, sirkeli değil sadece ılık su kullanın.

Ardından ağzında her hangi bir besin maddesi varsa çıkarılmalı ve başını yana doğru çevirmelisiniz. Etrafında kırılacak ve yaralanmaya neden olabilecek eşyalar kaldırılmalıdır.

Ardından çocuk hemen bir doktora götürülmelidir. Aksi durumda çocukta kalıcı hasarlar görülebilir.

laracroftt

paylasım ıcın tesekkurler

Benım kardesım de havale gecırdı 6 yasında aynen anlatıldıgı gıbı kıtlenmıs ve ateslı annem dusa sokmus hemen sonra hastaneye.  Sabaha karsı oldugu ıcın duymamısım ben. 1 gece hastanede mushade altında kaldı artık 16 yasında koca delıkanlı oldu ama neyazıkkı hasar bıraktı. Bebısı olan anneler cok dıkkatlı olsunlar lutfen gozlerı ustlerınde olsun hıc beklemedıgınız bır anda nobet gecırebılır allah korusun sonrası uzucu oluyor cunku...

Lă_Tăhzen!

RİCA EDERİMM

NE GİBİ Bİ HASAR BIRAKTI  :icon_scratch: GEÇMİŞ OLSUNN

KÜÇÜKKEN BENDE GEÇİRMİŞİM HAVALE AİLEM PANIKLENINCE HIC DUSA FALAN SOKMAK AKILLARINA GELMEMİŞ DIRAK DOKTORA GÖTURMUSLER  DOKTOR ORADA BENIM BASIMDAN ASAGIYA SU DOKMUD BEN KENDIME GELMİŞİM EGER GETIRMESEYDINIZ ACI SONUCLA KARSILASABILIRDINIZ DEMİŞ DOKTOR

BEN INTERNETTEN OKUMUSTUM EN  HAFİF HASARI SINIRLİ YAPARMIŞ İNSANI :D EGERKI HAVALEDEN SONRAKİ HASAR BENDEKİ SİNİRSE GERCEKTENDE ACAYIP SİNİRLİ BİR İNSANIM :D

ÇOK KORKARIM RABBIM KİMSEYE YASATMASIN  :amin:

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

✿Benim kendi minik,yolu uzun misafirim.. Yaşamak için en geçerli sebebim, Dilerim Rabbim en güzel yazıları yazmış olsun sana..✿

Balböceği

Alıntı yapılan: laracroftt - 03 Eylül , 2011, 23:10:23
paylasım ıcın tesekkurler

Benım kardesım de havale gecırdı 6 yasında aynen anlatıldıgı gıbı kıtlenmıs ve ateslı annem dusa sokmus hemen sonra hastaneye.  Sabaha karsı oldugu ıcın duymamısım ben. 1 gece hastanede mushade altında kaldı artık 16 yasında koca delıkanlı oldu ama neyazıkkı hasar bıraktı. Bebısı olan anneler cok dıkkatlı olsunlar lutfen gozlerı ustlerınde olsun hıc beklemedıgınız bır anda nobet gecırebılır allah korusun sonrası uzucu oluyor cunku...
Cok cok gecmis olsun insallah ciddi bir hasar kalmamistir  :'(

Balböceği

Tsekkurler nur'um cok ciddi bir konu rabbim kimseye dert verip derman arattirmasin  :amin:
Ufak bi atesi olsa bile hemen olcerim oglumun atesini  :y25:

Lă_Tăhzen!

AMİNN CANIMM

AYNEN BENDEE ÖYLE ATESININ 38 OLMASI BİLE BENDE PANİK SEBEBİDİR   :sad1: ALLAH KORUSUNN

laracroftt

sınır bı hasar cesıdıyse evet cok sınırlı ama sadece bu degıl bakısları gorunusu yuruyusu bıle degıstı ogunden sonra. Dıstan bakıldıgında fızıksel bısey yok tabı ama gorenler mongol mu dıye soruyolar cok uzuluyorum :( degıl tabıı cok akıllı bı cocuktu o kıpır kıpır dunya tatlısı kardesım gıttı yerıne kımseyle konusmayıp ıcıne kapanan, dunya umrunda olmayan tuhaf bı cocuk geldı bıraz annemınde kabahatı var korktu tekrarlamasın dıye cok ustune dustu psıkolojısı bozuldu aslında tarıfte edemıyorum pek gormeden anlayamazsınız cunku . Allah korusun hepımızın yavrusunu...

denizkabuğu

şuan 5 yaşında olan kızım 10 aylıkken kollarımda havale geçirmişti ben yanına yatmıştım ateşi yok denecek kadar azdı birden morardı kasıldı hiç unutamıyorum o günü
Başkalarının Kusurlarını Örtmede Gece Gibi Ol. . .

ยรlคภ๓คz göภlüm

oğlum da dört yaşındayken geçirmişti... domuz gribinin salgın olduğu zamandı, nefes darlığından ölenler çok oluyordu. ambulansla hastaneye götürmüştük, nefes alamıyordu. kabus gibi bir gündü, onu  kaybedeceğim zannetmiştim (Allah korusun). Korkudan patik atak geçrimiştim

elif35

şu an yağmur o durumda işte pazar gününden beri ateşi 38in altına düşmüyor gece hiç uyumuyorum desem yeri var elimde derece ile geziyorum hep şükür öyle korkulcak durumu yok hareketli,yemeğini yiyior,oynuyor ama huysuz işte antibiyotik ve pedifen kullanıyorum yavaş yavaş ateşi düzene girdi ama çok şükür havale geçirmedi inş olmaz böyle bir durum olan kişilere de Rabbim yardım etsin kimseyi evladı ile sınamasın  :y25:

Balböceği

Alıntı yapılan: elif35 - 07 Eylül , 2011, 09:46:21
şu an yağmur o durumda işte pazar gününden beri ateşi 38in altına düşmüyor gece hiç uyumuyorum desem yeri var elimde derece ile geziyorum hep şükür öyle korkulcak durumu yok hareketli,yemeğini yiyior,oynuyor ama huysuz işte antibiyotik ve pedifen kullanıyorum yavaş yavaş ateşi düzene girdi ama çok şükür havale geçirmedi inş olmaz böyle bir durum olan kişilere de Rabbim yardım etsin kimseyi evladı ile sınamasın  :y25:
elif gecmis olsun canim acil sifalar diliyorum kiyamam ben kara gozlumee  :y25: :y25: :y25:

Balböceği

Validemin ilk cocugu 11 yasinda vefat etmis. 1.si nazardan ikincisi havaleden olmus sanirim ..
aklina geldikce anlatip duruyor 11 yasina kadar cok cekmis cocugu ... mekani cennet olsun..
simdi tek basima gidipte oglana birsey olacak diye odu kopuyor  :-ooo

banu_fth

Alıntı yapılan: elif35 - 07 Eylül , 2011, 09:46:21

elif geçmiş olsun prensesim benim kıyamam ..
inşallah olmaz öle şeyler .. düzelir umarım bir an önce ..

tüm hasta yavrularımıza Allahtan acil şifalar diliyorum ..  :amin:  :nazar: :nazar: :nazar:

banu_fth

Alıntı yapılan: ßăʟßöƈεğἶ - 07 Eylül , 2011, 20:18:54
Validemin ilk cocugu 11 yasinda vefat etmis. 1.si nazardan ikincisi havaleden olmus sanirim ..
aklina geldikce anlatip duruyor 11 yasina kadar cok cekmis cocugu ... mekani cennet olsun..
simdi tek basima gidipte oglana birsey olacak diye odu kopuyor  :-ooo

Allah korusun o nasıl laf ..  :caca: :caca:

benim kaynanamında eşimden önceki meleği 1 - 2 yaşlarında nazardan havale geçirmiş ölmüş ..
çok akıllıymış ve güzel bir bebekmiş .. bütün köyün hala dilinde  :love9: