10 adımda çocuğunuza sütü sevdirin!

Başlatan Lă_Tăhzen!, 01 Haziran , 2011, 14:38:58

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Dyt. Yeşim Çelik, "21 Mayıs Dünya Süt Günü" öncesinde sütün beslenmemizdeki önemi hakkında bilgi verdi.

Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yolları hakkında önerilerde bulundu.

1.Hamileyken süt için: Çocuğunuzun tat duyusu ilk aşamada sizin karnınızdayken gelişmeye başlar. Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer.  Çocuğunuz doğup büyüdükçe bu vereceğiniz gıdalar süt de dahil olmak üzere bu şekilde ona hiç de yabancı gelmeyecektir.

2.Yaşamın altıncı ayından itibaren süt verebilirsiniz: Yıllardır çocuk hekimleri olarak "ilk bir yıl inek sütü vermeyin" diyoruz ancak artık biliyoruz ki ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Bu şekilde çocuğunuz erkenden sütün tadına alışacaktır. Ancak günlük süt ürün miktarının 500 ml. 'yi geçmemesi demir eksikliği ve kansızlık riski için önemlidir.

3.Kendiniz süt için ve ona örnek olun:  Çocuklar sözlerle değil çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir. Onlar sizleri birer idol gibi görür ve sizin yaptıklarınız "asla yanlış olamaz" onlar için. Bu nedenle çocuğunuzun yanında sütü bardağınıza doldurun ve kana kana için.

4.Kardeşler arası yarış iyi bir yöntemdir:  Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı yapabilirsiniz.  Bilirsiniz aralarında rekabet olunca hemen hemen her şey yaptırabilirsiniz.

5.Pipet içimi kolaylaştırır:  Çocuklar pipete bayılırlar. Yalnızca süt içerken kullanabileceği renkli, şekilli pipetler kullanmasına izin verin.

6.Renkli ve eğlenceli bardaklar her zaman işe yarar: Eğlenceli bardak kullanmak da  pipet gibi çocukların süt içmesine yardımcı olacaktır. Hatta bırakın "özel süt bardağını" alışverişe gittiğinizde o seçsin.

7.Süt takvimi yapın: Süt hergün içilmelidir. Çocuğunuz süt içtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz "özel süt içme takvimine" kendisi yapıştırırsa bu durumdan daha çok keyif alacaktır.

8.Meyveli süt besleyicidir: Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın sütün tadına pek alışamazlar.  Bu tür durumlar için çocuğunuzun en sevdiği meyveyi püre haline getirip süt ile karıştırabilirsiniz.

9.Dondurmalı ile sütün muhteşem birleşimi: Dondurma da harika bir kalsiyum kaynağıdır, neticede sütten yapılmaktadır. Bir bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm olabilir. Unutmayın, dondurmalı karışımı çocuğunuz mutlaka görsün, hatta bırakın kendi içeceğini kendisi hazırlasın.

10.Kakaolu süt: Son çare olsa da kakaolu süt de geçerlidir. Çocuğunuzun hiç süt içmemesindense kakaolu süt tercih etmesi de daha iyidir.

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

guzel plasim sagol nurcum  :opucuk:
cok sukur kizim seviyo  :amin: ozellikle sabah sut icmezse olmaz  ;D

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

✿گสЯเ_ќĮż✿

ÇOK GÜZEL PAYLAŞIM OLMUŞ CANIM TEŞEKKÜRLER :opucuk:
BEN SÜTÜ SEVERİM İNŞALLAH ÇOCUĞUMDA SEVER :) :) :)

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

DİLVİN

ben süt içsin diye neler yaptım da yınede içmedı
sade verdım -muzlu verdım - şekerlı verdım -pekmezlı verdım-ballı verdım-nesguık verdım-hiç olmadı biberona
koyup kendım içtim belkı özenır diye
çocuğum bi damla bile içmedı.
gecen hafta memeden ayırdım. şükürler olsun ki içiyor
bende sutu çok severım gelişim için çok faydalı
alışkanlık halıne getırsın gece uyumadan süt içmeyı

***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik

ayysnn

bn süt sevmem ki  ???
hiç te içmedim hamileyken beyaz halini.sadece kakaolu çikolatalı falan içtim oda arada.
belki damak tadi babaya çeker o bayılıo süte  :k06:

Balböceği

Hamileyken bol bol sut ictim  :k06:

umarim icer ilerde  :k06:

banu_fth

Alıntı yapılan: DİLVİN - 22 Temmuz , 2011, 08:23:54
ben süt içsin diye neler yaptım da yınede içmedı
sade verdım -muzlu verdım - şekerlı verdım -pekmezlı verdım-ballı verdım-nesguık verdım-hiç olmadı biberona
koyup kendım içtim belkı özenır diye
çocuğum bi damla bile içmedı.
gecen hafta memeden ayırdım. şükürler olsun ki içiyor
bende sutu çok severım gelişim için çok faydalı
alışkanlık halıne getırsın gece uyumadan süt içmeyı

:toothy10: :toothy10: :toothy10:  biberona koyup kendim içtim özensin diye demişsin ya koptum oraya .. 
kendimi düşündüm hayal ettim  :toothy10: :toothy10: kesin ben de öle yapardım diye ..  :ehi: :ehi: