EYLÜL-EKİM-KASIM 2006 ANNE VE BEBEKLERİ

Başlatan Emine, 11 Ocak , 2007, 13:48:20

« önceki - sonraki »

ponçik

Eminecim bence kafamızı karıştırmaya sürekli araştırmaya gerek yok , zaten terazi burcuyuz hani zor karar veriyoruz  :laughing7: bi de şimdi sil baştan yapıp yeni araştırmalara girmek iyice zıvanadan çıkartır bizi

mesela ben de bugün , bizim mahallemizdeki okulun web sitesini ilk kez inceledim, daha önce yapım aşamasındaydı , ayrıca oy kullanmak için o okula gittiğimizde boyası dökülmüş veya camları kırık sınıflar gördüğümde çok antipatik gelmişti , neyse, müdür bey bi kurul oluşturmuş okulla ilgili çok güzel değerlendirmeler vs.. ayrıca SBS de başarı oranı yüksek
tabi ben ne oldum dersin  :-ooo aman allahım hatamı ettik , taa nerelere servisle gidecek minicik yavrum vah vah tüh tüh moduna geçtim
ama web sitesini iyice okuyup inceleyince , okulda hadi yemekhaneyi geçtim, spor salonu bile olmadığını gördüm  :-\  bilgisayar odası, internet bağlantısı , bilim teknik laboratuvarı vs.. var ama okul çok kalabalık ve sabahçı-öğlenci diye -ikili öğretim mi diyorlar ona - sınıflar ayrılıyor   :icon_scratch:
yaaaaaaaaaani  :k06: otur kızım Gonca kafanı bunlarla karıştırıp stress yapma , herşey olacağına varır
en kötü ihtimalle bu bahsettiğim okulu yıkıp yeni yönetmeliğe göre çok katlı büyük bir bina haline getirirlerse belki kaydını aldırırız , ama ilkokula başlamadan , öğretmenine sınıfına alışmadan olmalı bu da ....
sonuçta bu okulu tercih sebebimiz müdür beyin anasınıfından itibaren 4.sınıfa kadar zorunlu olmayan ingilizce dersini de müfredata ekleyip cüzi bir ücretle öğrencilere verecek olması ...
ben bir sene geç gönderme taraftarı değilim
ayrıca Ceylin gibi Eylül de anaokulunda ilk 6 ay doğumlularla aynı sınıfa gidiyordu, hatta hatırlarsanız , ocak ayında bunu farkedip üst sınıfa almışlardı ve inanılmaz farketmişti, şimdi görenler 6 yaşında mı ilkokula mı gidiyor filan diye soruyorlar ,
Ceylinin minyon olması seni endişelendirmesin bence , onlar herşeyin üstesinden gelir
unutma, onlar da lider ruhlu başak burcu  :icon_thumright: sen inan yeter  :opucuk:

Emine

:toothy10: Ah Goncam ahh . Şimdi eski mesajlarda yok gazı yok kakası gibi mesajları okuyup bunları mı dert etmişiz diyoruz. İnşallah ileride bu satırları da okuyup öyle deriz. Herşey olacağına varır ne yapalım. Somalideki çocuklar yiyecek yemek bulamıyor ne olursa olsun halimize şükür Allah kafa yoracak başka dert vermesin

ponçik

Alıntı yapılan: Emine - 19 Ağustos , 2011, 14:02:02
:toothy10: Ah Goncam ahh . Şimdi eski mesajlarda yok gazı yok kakası gibi mesajları okuyup bunları mı dert etmişiz diyoruz. İnşallah ileride bu satırları da okuyup öyle deriz. Herşey olacağına varır ne yapalım. Somalideki çocuklar yiyecek yemek bulamıyor ne olursa olsun halimize şükür Allah kafa yoracak başka dert vermesin

amin amin kesinlikle öyle  :amin:

ponçik

Bu arada  ;) Gözdecim ben artık faceye pek resim koymuyorum
ama hani biran evvel gelirsin ümidiyle sana özelden resim gönderiyorum
oradan bakabilirsin  :opucuk:

beril

selam kızlar tam da benim kafamın karıstıgı konu yani bu okul mevzusu ,ben erken gitmis biri olarak melisi erken vermekten  korkuyorum aslında 1 sene bekleısn istiyorum ama diger yandanda erkenden bitirsin istiyorum,ben 81 dogumluyum ilkokul resmimin ustundeki tarihte 86 yazıyo:) gene bizimkililer iyi:) ben zorluk cektim ilkokulda ama sadece ilkokulda sonrası iyiydi,sanırım hazır degildim,ama gitmek icin ortalıgı yıkanda bendim,bizimkilerde dayaanamadılar aglamalarıma verdiler,ama keske vermeselermis,insan kendini ezik hissedio sanırım kafa olarakivucut olarak hepsinden ondeydim boyum hep uzundu ,su andada 173 zaten:) ama kafa olarak hazır degildim ,ben okulu resim uapılan oyun oynanan yer olarak hayal etmistim hep,acı gercwekle sonra tanıstım:) ama ilkokuldan sonra hep tesekkur takdir almaya basladım,ilkokuldayken nasıl ders calısılırmonu bile bilemedim ya:(ogretmenimidi hic sevmezdim,cekingendim falan filan.bizim meliste cok sıkılgan,bi de aceleci,aceleden sayarken parmagı onde gidiyo agzı arkasından gelio :) cizgı calısmalarından bıkmıs durumda,ama gelisimi iyi aslında,tek sıkıntı sıkılganlıgı ondan korkuyorum,ben matematik ogrettim mesela oplama cıkarma,alıstırma yapıyoruz falan bi sure sonra sıkıldım sonra yaparım diyip cekip gidio,tek sıkılmadıgı sey satranc onu da ogrettime bazen pisman oluyorum aksama kadar satranc oynamak istio,kafayı yedirtio.napcaz yani ,meliste ekim sonu dogumlu
gozde yazını okudum:)cok guldum su gırgırıye yazısı,yapıstırdıın laflar com hosuma gitti kenara yazıcam kafamda:) off dugmesi felanlı olan..
amaaaaaan benim kız uyandı . gorusuruz gene yazarım

Emine

Berilcim seni bayağı bir erken göndermişler :) 4-5 yaşlarındaydın galiba .. Artık bu konuyu daha fazla düşünmek istemiyorum kararımızı verdik zamanında gidecek. Üniversite sınavlarında da aynı puanı alanlardan yaşı küçük olanı yerleştiriyorlarmış. Belki 1 sene sonra gitse daha yüksek puan alır orası ayrı ama neyse durum zaten benim açımdan daha fazla nasıl mutlu olacağını kestirebilmekte. Üniversiteye yerleşti diyelim bölümünü sevmedi çıkıp başka bir bölüm okumak isterse yaş avantajı da olur. Onun adına bir karar vereceğim için ileride neden böyle yaptın demesi beni üzer. Milli eğitimin uygun gördüğü yaş sınırlarında otomatik yerleştirme ile kayıt olacak seneye, kaderini değiştirecek bir girişimde bulunup ileride pişman olmak beni daha çok üzer. Sınıftaki yaş olarak farka gelince ekim çocuğu da bir yaş sonra başlayınca o sınıfta bir yaş küçük ekim çocuğu da olacak yani ne zaman başlanırsa başlansın 1 yıl fark olan çocuklar mutlaka olacak ve öğretmen sınıf ortalamasına göre ders verecek. Bu durumda büyük olan ve kolay kavramış olan çocuk diğerlerini beklerken sıkılıp dersten kopabilir. Yaşamadan neler olacağını bilemeyiz umarım herkes kendi çocuğu için en doğru kararı verir  :amin:

ponçik

SLM BERİLCİM HOŞGELDİN
ÇOK ÇOK ERKEN BAŞLAMISSIN OKULA, ŞİMDİ HATIRLIYORUM DA
BEN VE ÜST KAT KOMŞUMUZ OKULA KAYIT OLURKEN DİĞER ARKADAŞIMIZ BEN DE GİTCEM DİYE AĞLAYINCA ONUNDA YAŞINI BÜYÜTÜP KAYIT YAPTIRMIŞLARDI , O DA 5 YAŞINDA BAŞLAMIŞTI AMA HİÇBİR OLUMSUZLUĞUNU GÖRMEDİ BENCE

HERŞEYİ OLURUNA BIRAKMAK EN GÜZELİ
HELE EMİNE SENİN ÜNİVERSİTEYİ DÜŞÜNMEN  :k06: BENCE BİZ ŞİMDİ ÖNÜMÜZDEKİ YILA BAKALIM
BU SENEYİ Bİ ATLATIP İLKOKULA ADIM ATALIM DA SONRASI ALLAH KERİM  :love9:
O KADAR ETRAFLICA GELECEĞİ DÜŞÜNECEK OLURSAK , OOOHOOOOO YANMIŞIZ ALİMALLAH  :k06:

O KADAR UYKUM VAR Kİ ESNEMEKTEN AĞZIM YORULDU , AKŞAM OLSA İFTAR SAATİ GELSE DE YEMEK YİYİP YATIP UYUSAM  :sleepy1:

meltemk

Arkadaslar merhaba.... Bir girip okuyayim dedim aylar sonra okul konusu epey dallanmis budaklanmis..

Biz kararimizi zaten gecen sene hem Belemir hem Baray icin vermistik. Ikisi de anaokuluna gidiyorlar. Belemir seneye, baray da bir sonraki sene ilkokula baslayacak. Hele Baray Aralik 14 dogumlu. Yani aciiik ara sinifinin en kucugu. Fiziksel olarak bir sorun yok, ama tabii ki duygusal gelisim olarak 10 12 ay cok fark ediyor. Gecen sene full gun gitti okula. Bir de dil faktoru var bizde. Okulda fransizcaya basladilar. Tabii onun da etkisiyle bir cekingenlik olabiliyor. Ama sonra genel olarak gayet guzel gecti. Ben dilden dolayi bir an once okul ortamina girmelerini istiyordum. Aslinda okullari da oldukca disiplinli bir okul. Umarim ilkokul da sorun yasamayiz.

Gozde'nin soylediklerine katiliyorum. Ama durumlar her aile ve cocuk icin farklli oluyor, o yuzden kendi icinde degerlendirmek lazim.

Jbdun sana cok kolay gelsin. Seni anliyorum ama bu cocuk olayi depresyon gibi bir sey. Bir takilinca icki taraf icinde icinden cikilmaz hale geliyor. Ama biraz sakinlil, kisa bir mola, belki basbasa yapilacak ozel bir sey durumu toparliyor.

Bizimkiler tam cete oldular. Kucukken Belemirin etkisi ile kiz oyunlari oynuyorlardi, simdi epey azginlik seklindeler. Ozellikle bu yaz tam arkadas oldular. Zaten gecen kisda okula birlikte gittiler, aktiviteleri birlikte yaptilar. Tam ikiz gibi oldular. Hatta biraz fazla bir organizma seklindeler..

Bu arada bir haber daha var.. Bizim cilgin plan - umarim beni cildirtmaz - hayata gect yavastan. Cok mistik konustum. 3,5 aylik bir fasulye var bakalim. Sanirim erkek... Bilmiyorum biraz korkuyorum . Rahat mi batti psikolojisi yani. Cocuklar mutlular. Gerci ikisi de kiz istiyordu yaa. Doktora benimle geliyorlar. Bebisi gorme seanslari. Insallah sonuna kadar saglikla sihhatle gider. Insallah benim enerjim ve sabrim da herseye yeter.

Biz 1,5 aydir turkiyedeydik. 2 gun sonra donuyoruz. Zaten 1eylulde okul aciliyorlar.

Yine ugrayacagim. Butun kuzulari opuyorum.

meltemk

Gozde bu arada hem siteyi hem yazilarini cok begendim... Siteyi biraz dah kesfetmem lazim... Kimlerden olusuyor tam anlayamadim? Herkes free lance mi yaziyor? Sevgiler, ellerine kalemine saglik

ponçik

Dün akşam yatarken Gülay geldi aklıma , ne yaptı acaba 2.bebeğini kaybetmişti , yeniden oldumu , Türkiyedeler mi alıştılarmı  :dontknow:
sonra bizim yurtdışı tayfası şu okul işini ne yapacak Meltem, Zehra, Şeyda'dan da haber çıkmadı
diye düşünürken birinden ses gelmiş  :laughing7:

Meltemcim öncelikle minik fasulyen hayırlı uğurlu olsun , sendeki cesarete ve özveriye hayran kalmamak mümkün değil
biz Türkiye şartlarıyla ikinciyi biraz zor düşünüyoruz artık , önceki sayfalarda yazmıştım , kayıt için bağış adı altında milyarları götürüyorlar, buna karşılık verecekleri eğitim de şüpheli , hakkımızda hayırlısı olsun
zaten ikinci olursa da eşim istediği için ve onun istediği zamanda olur, çünkü ben düşünmüyorum   :hıhı:

meltemk

Goncacim gunaydin... Cocuk isi cok sahsi ve ailevi bir sey. Dogrusu yanlisi yok. Haklisin ben de Trde olsam 3. Yu yapamazdim. Simdi bile inan korkmuyor degilim. Herseyi kendi kosullarinda degerlendirmek lazim. Burada cok sey paylasiyoruz ama cocuklara yaklasimimiz bile aileye gore, ortama gore degisebilecek birsey. Birinin yaptigi obur tarafta obur cocukta obur anne baba babaanne de tamamen anlamsiz kalabiliyor.

Yani sekerim gonlunden icinden ne geciyorsa senin ve ailen icin o en iyisidir. Huzur cocukla degil kalbimizle artan birsey. Yani senn guzel kizinin, esinin tadini bol bol cikar derim..

Bende fasulyeyi imzaya eklemeye calisiyordum, yazayyim dedim..

ponçik

evet kesinlike doğru söylüyorsun
bazen yeri geliyor, aynı evde olduğumuz halde babaannesiyle bile çatışabiliyoruz -ki biz o dengeyi çok güzel kurmuş durumdayız-
ve şuan yeni okul serüveni  , devlet okulu , büyüme arzusunun doruklara çıktığı herşeyi ama herşeyi kendi yapmak istemesi gibi önemli durumları düşününce aklıma yatmıyor ikinci bebiş , ama bi yandan da olursa nasıl olur diye düşünmüyor da değilim
isteme konusunda %90 istemiyorum diyebilirim , ama kalan %10 luk oranı da açık bırakayım  :k06:

ponçik

Bugün işyerimde bir bayanla tesadüfen okul konusunu konuşuyorduk
kendisi aralık doğumlu olduğu için bir yıl geç başlatılmış okula
çok zorluk çektim diyor
ne açıdan dedim
sınıftaki herkes 83 doğumluyken , o 82 doğumlu olduğundan
sürekli olarak sınıfta kalmış, sınıf tekrarı yapıyor muamelesi görmüş  :-\

bunu da bilgi olarak  yazayım istedim  :icon_thumright:

Emine

Meltemcim bebişiniz hayırlı uğurlu olsun. Allah sağ salim kucağına almayı nasip etsin.  :amin: Fotoğrafta Baray abi gibi çıkmış gerçi minik bir foto ama ne kadar büyüdüğü belli oluyor. Maşallah kuzulara..

Goncacım girdik bir yola hakkımızda hayırlısı artık  :)

Dün Ceylin'i kayıt ettirdik okula. Geçen seneki sınıf arkadaşlarından en sevdikleri de kayıtlarını yaptırmışlar. Okul 5 Eylülde başlayacakmış ama biz 19 Eylül gibi göndereceğiz sanırım. Bu arada müdür ilkokula hazırlık için 2 sınıf yaptıklarını söyledi. Bu durumda geçen seneki sınıf arkadaşlarından ayrılmamış olacak ve yaş farkı en fazla 6-7 ay olacak sanırım aralarında. Bu açıdan da içim rahatladı.

ponçik

Eminecim hayırlı olsun Ceylinin okul kaydını yaptırmışsınız  :hello2:
bizim okul normalde 19 unda açılacak ama ilkokul 1ler ve anasınıfları 1 hafta önce başlayacak
artık okul açılsın diye dört gözle bekler olduk, evde iyice bunaldı çünkü minik papatyam
akşam eve geldigimde tepemde sırtımda bacağımda , birde vırvır bıdıbıdı susmak bilmediği için bazen bunlatıyor
bir de şimdi ramazan ve oruçtan dolayı da zaten gerginim , ona yansıtmamak için elimden geleni yapıyorum