dikkat!!! bebek tuzlama

Başlatan tulayysl, 08 Nisan , 2011, 13:04:54

« önceki - sonraki »

tulayysl

arkadaslar çoğu yerde yapıldıgı üzere ki en cok anadoluda yapılan bebek tuzlmya dikkat. ben bir yenidoğan yoğun bakım hemşiresiyim. gecen hafta gordugumuz bir vaka herkesi şaşkınlığa uğrattı. yenidğmus henuz 2 gunluk bebeği tuzla yıkayıp ardından tuzu ince bir tabaka seklinde bebeğe süren aile kızarık şikayeti ile bebeği hastaneye getiriyor. bebek tuzdan yanmış ve sonrasında böbrek yetmezliğine girdi. bilgilerinize sunuyorum. siz siz olun aynı hataya sakın düşmeyin

мiŁenα.

:-ooo

Ben yapmadım böle birşey

Sadece bir tutam tuz attı bir kova suya kayınvalidem.

Aman Allah korusun :amin:

Teşekkürler :flowers:

:love9: :love7: :love9:

bebeğimbenim(şerife)

hatırladıgım kadarıylaa annemden eskiden yeni dogan bebekleri tuzla yıkarlarmışşş hani bir tabir vardırya tuzsuz diyeee :ehi:demekki burdan cıkmaaa annemderdiki tuzlanmayan cocuklarr büyüyüncee terleri cok kokar diyeeee nebilirse eskiler bilirrr valaaa ama ölcüyü kaçırmamak şartıylaaa o bebegi yıkayann kişilerr demekki bu işi bilmiyorrrr
ALLAHIMMM MELEGİMİZİ KORU YARABBİM "Lα iℓαнє iℓℓα єηтє ѕüвнαηєкє iηηi кüηтü мiηєz zαℓiмiNMake a pregnancy ticker:nazar: :nazar: :amin::amin:

izemsevi

canım çocuk tuzla yıkanır kokmasın diye ama sonuçta bu çocuk turşu değilki turşu basar gibi demekki çocuğu tuzlamışlar garibim yavrum benim nasıl yanmışdır allahım yardım et yavrucağa.

Aytii

Alıntı yapılan: izemsevi - 08 Nisan , 2011, 14:01:22
canım çocuk tuzla yıkanır kokmasın diye ama sonuçta bu çocuk turşu değilki turşu basar gibi demekki çocuğu tuzlamışlar garibim yavrum benim nasıl yanmışdır allahım yardım et yavrucağa.

:ehi: :ehi:

Demet_dk

EVET ESKİDEN YAPARLARMIŞ
YANİ TUZLA YIKARLARMIŞ AMATUZA BASMAK BİRAZ ABARTI OLMUŞ YANİ

BEN YAPMADIM YAPTIRMAMDA :icon_thumright:

AyNi

benim kayınvalidem de benden gizli ilk yıkama suyuna atmış, bir tutam tuz... bilseydim bende kesinlikle attırmazdım, hatta bal, şeker ve tuzla ovalayacağım dedi, kesinlikle olmaz dedim, onu yapamadı...  :k06:

bencede çok tehlikeli... yapılmaması lazım...

Aytii

Alıntı yapılan: -Joکєpнiиє- - 08 Nisan , 2011, 13:09:39
:-ooo

Ben yapmadım böle birşey

Sadece bir tutam tuz attı bir kova suya kayınvalidem.

Aman Allah korusun :amin:

Teşekkürler :flowers:

zaten biraz atarsın içine Sevalin dediği gibi turşu basmıyosun yani  :ehi:

derbeder

Alıntı yapılan: tulayysl - 08 Nisan , 2011, 13:04:54
arkadaslar çoğu yerde yapıldıgı üzere ki en cok anadoluda yapılan bebek tuzlmya dikkat. ben bir yenidoğan yoğun bakım hemşiresiyim. gecen hafta gordugumuz bir vaka herkesi şaşkınlığa uğrattı. yenidğmus henuz 2 gunluk bebeği tuzla yıkayıp ardından tuzu ince bir tabaka seklinde bebeğe süren aile kızarık şikayeti ile bebeği hastaneye getiriyor. bebek tuzdan yanmış ve sonrasında böbrek yetmezliğine girdi. bilgilerinize sunuyorum. siz siz olun aynı hataya sakın düşmeyin
bu gene iyiymis. bizim bi tanidigin onca zaman cocugu olmamis (esinde varikosel oldugu icin) sonradan esi ameliyat olunca bir bebegi olmus. bunuda kayinvalidesigil tuzla yikamis ve cocuk olmus.

simdi ayni kadinin 3-4 cocugu var. eminim sonradan cok pisman olmustur buna izin verdigi icin. ama eskiden ve gunumuzde cogu yerde hala durum ayni..insanlarin cocuklari uzerinde bile birsey soylemeye haklari yok, sonuc husran...
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

DER!N

Tövbe estağfirullah

Salamura mı bu  :caca:

Benim haberim yoktu kızımın banyo suyuna katmış annemler görmedim ama bir fiske dediler, amaç ne bilmiyorum adet yerini buldu işte.

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

oha bunlar cocugun tursusunu kurmuslar resmen yazik ya  :sad1:
benim esimde bir tasa tuz dokup kizi zorla tuzladi  :ehi: :ehi: hemende yikadik hicbisey olmadi sukur  :amin: hersey dozunda guzel  :icon_thumright:

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

tulayysl

Alıntı yapılan: bebeğimbenim(şerife) - 08 Nisan , 2011, 13:44:25
hatırladıgım kadarıylaa annemden eskiden yeni dogan bebekleri tuzla yıkarlarmışşş hani bir tabir vardırya tuzsuz diyeee :ehi:demekki burdan cıkmaaa annemderdiki tuzlanmayan cocuklarr büyüyüncee terleri cok kokar diyeeee nebilirse eskiler bilirrr valaaa ama ölcüyü kaçırmamak şartıylaaa o bebegi yıkayann kişilerr demekki bu işi bilmiyorrrr
ne yani şimdi tuzlanan hiç bir bebek kokmuyor mu öyle bi sacmalık mı olur ..

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

bizim ev biraz sıcak
sabaha kadar kızım terliyo ve sabah boynu ekşi ekşi kokuyo  :k06:
tabi o koku benm için muhteşem   :icon_thumright:
ama annem herzaman  bak izin vermedin tuzlayalım
ozaman bebeğin kokmazdı diyo  :ehi: :ehi:
ne alaka ya  :dontknow:
:love9: KUZUM 4 YAŞINDA  :love9:

♥ღвüşяαღ♥

Alıntı yapılan: ❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤ - 09 Nisan , 2011, 20:25:20
bizim ev biraz sıcak
sabaha kadar kızım terliyo ve sabah boynu ekşi ekşi kokuyo  :k06:
tabi o koku benm için muhteşem   :icon_thumright:
ama annem herzaman  bak izin vermedin tuzlayalım
ozaman bebeğin kokmazdı diyo  :ehi: :ehi:
ne alaka ya  :dontknow:
ay ne güldüm gülom ya :ehi:

AyNi

benim kayınvalidemde ben hamileyken beni ikna etmeye çalışıyodu, işte tuzlamazsak kızın terlerse kokar filan... bende dedim sen oğlunu tuzladınmı? evet dedi, dedimki ama terleyince yinede kokuyo, ben tuzlanmadığım halde hiç koktuğumu hatırlamam :ehi: :ehi: sustu kaldı, eşim biraz bozuldu ama napim :D gerçekleri söylemek zorundaydım  :tongue3: