gebelikte kan pıhtılaşması(faktör V Leiden mutasyon)

Başlatan naftalin, 04 Ekim , 2010, 16:03:27

« önceki - sonraki »

naftalin

Gebelik
Gebelik de benzer şekilde kendisi kanın pıhtılaşma riskini arttıran bir durumdur. Eldeki verilen Faktör V Leiden mutasyonunun gebelik ve lohusalık döneminde tromboembolik riskte 7-16 kat artışa neden olduğunu göstermektedir. Gebelikleri sırasında DVT geçiren kadınların yaklaşık %60'ında aktie protein C rezistansı saptanmakatdır. Homozigot olanlarda risk 40-100 kat artmaktadır.

Risk bu kadar artmakla birlikte gebelikte DVT görülme sıklığı son derece düşüktür. Yapılan bir araştırmada heterozigot Faktör V Leiden mutasyonu olduğu bilinen kadınlar gebelikleri süresince izlenmiş ve trombotik komplikasyonların görülme sıklığı sadaca %1.1 olarak bulunmuştur. Başka çalışmalarda ise DVT görülme sıklığı 400-500 gebelikte 1 olarak bildirilmektedir.

Gebelikteki en önemli riskin venöz tromboz olduğu bilinmekle birlikte son yapılan çalışmalarda Faktör V Leiden Mutasyonu açısından heterozigot olanlarda diğer bazı komplikasyonlara da daha fazla rastlandığı saptanmıştır. Bu komplikasyonlardan birisi özellikle gebeligin ilk trimesterından sonra görülen tekrarlayan gebelik kayıplarıdır. Bu kadınlarda Faktör V Leiden mutasyonu görülme sıklığı %30'a kadar çıkmaktadır. Benzer şekilde bu hasta grubunda ölü doğum riski de 2 kat artmaktadır. 2000 yılında yapılan bir araştırmada mutasyona sahip kadınlarda düşük oranının %11 olduğu buna karşılık mutasyon taşımayanlarda bu oranın %4.2 olduğu gösterilmiştir.

Preeklempsi, rahim içi gelişme geriliği ve plasentanın erken ayrılmasının plasenta kanlanması ile ilgili olduğu düşünülse de bu komplikasyonlar ile Faktör V Leiden Mutasyonu ile aralarındaki ilişki açık değildir. Konu ile ilgili değişik çalışmalarda farklı sonuçlar bulunmuştur. Örneğin bir çalışmada yukarıdaki komplikasyonların görüldüğü kadınların %20-26'sında mutasyona rastlanırken başka çalışmalarda bu tür bir ilişki gösterilememiştir. Daha yeni çalışmalarda ise Faktör V Leiden mutasyonunun preeklempsi riskinde bir artışa neden olmadığı sonucuna varılmıştır.

Eldeki veriler riskte bir artış olmakla birlikte Faktör V Leiden mutasyonuna sahip kadınların çok büyük bir kısmında bu ciddi komplikasyonların ortaya çıkmadığını ve sorunsuz bir gebelik dönemi geçirdiklerini göstermektedir.

Tanı

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

:amin:"Lα iℓαнє iℓℓα єηтє ѕüвнαηєкє iηηi кüηтü мiηєz zαℓiмiуη"  
мαşαℓℓαн A.E.OLUN.               [/url

rusta

slm kevsercm yani ne demek canm o? zararı hiç arastrmadım da benm arastırılıyo ya düşüklerin sebebi bakalm ne cıkcak

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

canım valla kan pıhtılasması deniyo onun içinde dr bana aspirin verdi günde 1tane içiyorum kimiside hamileliği boyunca iğne vuruluyo  :dontknow:

rusta

hm tamm canım  onu duymustum iğneyi duymustum da aspirini yeni yeni duyuyorum

sibel28

canım corasprin ufak bir aspirin kanı sulandırıyor...genelde tüp bebek tedavilerinde kullandırılıyor...sağlık ocagında kan pıhtılaşmasını yaptırabilirsin..parmagını ufacık kesiyorlar ve kanı damlatıyor 1-2 damla sonra kronometre tutuyor ..kan pıhtılaştıgı zaman kronometresine bakıyor uygun saatlerde ise  problem yok...genelde düşük yapanlarda yapılıyor bu araştırma..ama evde biryerin kanadıgında sende gözlemleyebilirsin elin kanadıgı zaman en geç 1-2 dakika içinde  trombosit pıhtısı oluşması gerekiyor...

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

aysun benim elim kesildiği zaman hemen pıhtı olusuyo  :dontknow: :dontknow:

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

DR BANA CORASPRİN BİDE PROGESTON VERDİ ONLARI GEBELİĞİN BASINDAN BERİ KULLANIYORUM

şipidik şipidik yüzen balik

kızlar ben de de kan pıhtılaşması var ve 3 bebeğimi de bu yüzden kaybetmişim ama bunun araştırılması zaman alıyor kan veriyorsun ünivesite hastaneleri yapıyoröncelikle  12 mutasyon taranıyorve sonuçların 1 aya çıkıyorr  ben de 3 tane heteezigot mutasyon saptandı bunun için hegün ecopirin folbiol ve fraxipaine 0.6 ml iğne kullanıyoum paşam 13+2 oldu iğneler genelde göbekten ben kendim yapıyuorum dr. bana gebelikte kan pıhtılaşması tedaviyle %99 sonuç alındığını söyledi lütfen ihmal etmeyin bunları öpüyorummm hepiniziii

"<<<ZEHRA>>>

ben de 3 tane bebek kaybettim benim de araştırılıyor şimdi.nisanın sonun da çıkacak sonuçlar İnşallah bir şey çıkar da tedavisine bakarız yoksa böle çok zor oluyor.

şipidik şipidik yüzen balik

Alıntı yapılan: "<<<ZEHRA>>> - 06 Nisan , 2011, 19:47:51
ben de 3 tane bebek kaybettim benim de araştırılıyor şimdi.nisanın sonun da çıkacak sonuçlar İnşallah bir şey çıkar da tedavisine bakarız yoksa böle çok zor oluyor.
zehracım umarım bu testlerde çıkar tedavisi en kolay ve sonuç alıcı sorun bunlar dr. öle demişti inşallah sorun bir an önce bulunur ve tedavisine bakılır hayatım içini feah tut

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

DR SORDUM BEN İĞNEYE GEREK VARMI DİYE YOK DEDİ CORASASPRİN YETERLİ DEDİ  :icon_pale: :icon_pale: ALLAH IM NE OLUR YARABBİM BİŞEY OLMAZ İNŞALLAH  :amin: :amin:

"<<<ZEHRA>>>

Alıntı yapılan: ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ - 06 Nisan , 2011, 22:14:37
DR SORDUM BEN İĞNEYE GEREK VARMI DİYE YOK DEDİ CORASASPRİN YETERLİ DEDİ  :icon_pale: :icon_pale: ALLAH IM NE OLUR YARABBİM BİŞEY OLMAZ İNŞALLAH  :amin: :amin:
İnşallah canım içini ferah tut Rabbime sığın Allah sağlıkla kucağına aldırsın :opucuk:

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

Alıntı yapılan: "<<<ZEHRA>>> - 06 Nisan , 2011, 23:19:07
Alıntı yapılan: ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ - 06 Nisan , 2011, 22:14:37
İnşallah canım içini ferah tut Rabbime sığın Allah sağlıkla kucağına aldırsın :opucuk:
:amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: