28 Mart , 2024, 23:05:28

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

21 MART BAHAR BAYRAMI NEVROZ

Başlatan இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ, 18 Mart , 2011, 04:58:53

« önceki - sonraki »

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

18 Mart , 2011, 04:58:53 Son düzenlenme: 18 Mart , 2011, 05:04:21 இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ
Nevruz Bayramı Nevruz günü baharın gelişini kutlamak için kırlarda yapılan bayram. Newroz sözcüğü
Nevruz, İranlılar, Türkler, Kürtler, Azeriler, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikistanlılar, Özbekler, Kırgızlar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da başka bir değişle doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır

Farsça new (yeni) ve roz (gün) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup yeni gün anlamına gelmektedir. Eski
Kökü itibarıyla dünyanın en eski dilleri arasında yer alan Farsça, milattan yediyüz yıl öncesine ait açık tarihi ve bin yıllık yazılı eserleriyle İran'ın köklü ve sağlam kültürünü komşu ülkelere kadar tanıtmıştır.

İran takvimine göre yılın ilk günüdür ve güneşin
İran İslam Cumhuriyeti Asya'nın batısında yer alan bir devlet. Kuzeyinde Ermenistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Hazar Denizi, doğusunda Afganistan ve Pakistan, batısında Türkiye ve Irak, güneyinde Basra ve Umman körfezleri bulunur.

Koç burcuna girdiği ilkbaharın başlangıcı sayılan bir gündür.

Güneş

21 Mart'a kadar güney yarımküreye daha çok ışık ve ısı verirken, 21 Mart tarihinden itibaren kuzey yarımküreye daha çok ısı vermeye başlar. Bu nedenle kuzey yarımkürede yaşayan bazı halklar için 21 Mart günü uyanış ve yaradılışın sembolü olarak kutlanmaya değer bir gün anlamı taşımaktadır.

21 Mart Gregorian Takvimine göre yılın 80. günüdür. Sonraki sene için 285 gün var (Artık yıllarda 286).

İran mitolojisine göre Tanrı dünyayı, insanı ve güneşi bu günde yaratmıştır. İran'ın efsanevi padişahı Kiyumers tahta oturarak bugünü bayram ilan etmiştir. İran'da ihtişamın sembolü olan Cemşid de aynı gün tahta oturmuştur. Ayrıca
bkz. Pers mitolojisi

Hz. Adem'in 7. torunu olan Cem 21 Mart günü
İlk insan, ilk peygamber, insanlığın babası. Allah'u Teâlâ Hz. Âdem'i topraktan (turâbtan) yarattı. (Hûd, 11/61; Tâha, 20/55; Nuh, 71/18) Yüce Allah yeryüzünde bir halife yaratacağını meleklerine bildirdiği zaman; ilim, irade ve kudret sıfatlarıyla donatacağı bu varlığın yeryüzüne uyum sağlaması için maddesinin de yeryüzü elementlerinden olmasını dilemiştir

Azerbaycan'a gelmiş ve bugünü bayram ilan etmiştir.

Anadolu'da Newroz-i Sultan, Sultan Newroz, Navrız, Mart dokuzu gibi adlar verilen Newroz, farklı yörelerde değişik biçimlerde kutlanır. Tarımsal uğraşın yoğun olduğu yörelerde bir tür bolluk ve bereket töreni olma özelliği de taşımaktadır. Alevi-Bektaşi topluluklarda ise inanca dayalı bir anlam da ifade etmektedir.

Alevi-Bektaşi topluluklarda Newroz, Hz. Ali'nin doğum günüdür, Hz. Ali ile
Azerbaycan Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği'nin dağılması üzerine Kafkas Dağları'nın Hazar Denizine bakan güneydoğu eteklerinde kurulan ülkelerden biri. Batısında Ermenistan, kuzeybatısında Gürcistan, güneyinde İran, doğusunda Hazar Denizi yer alır
Tarihi
Azerbaycan, tarih sahnesinde M.Ö. 6. asırdan itibaren görülmeye başlar. Jeopolitik durumu itibariyle, devamlı istilalara uğramış ve çeşitli devletlerin hakimiyeti altında kalmıştır.

Hz. Fatma'nın evlendikleri gündür, Hz. Muhammed'in veda haccı dönüşü Hz. Ali'yi kendine halife tayin ettiği gün olması özelliğini de taşımaktadır. Bu günün sabahı mürşidin okuduğu duadan sonra süt içilir, Newroziye adı verilen şiirler, nefesler ve Hz. Ali'nin Mevlidi okunur. Newrozda önceden hazırlanmış olan çöreklerle mezarlık ziyaretine gidilir, ölüler ziyaret edildikten sonra orada çörekler yenilir.

Hz. Muhammed, Mekke'nin soylu Haşimoğulları ailesinden gelir. 571 yılında Mekke'de doğmuştur. Annesinin adı Amine, babasının adı Abdullah' tır. Hz. Muhammed daha doğmadan babası öldü. Yetiştirilmesini dedesi Abdülmuttalip üzerine aldı ve torununa o zamana kadar kimseye verilmemiş olan Muhammed adını verdi.

Osmanlı Devleti zamanında Newroz gününe özel bir önem verilmiştir. Padişahlara Newroz günleri "Newroziye" adı verilen kasideler sunulurdu. Bu kasidelerde ağaçların yeşermesi, çiçeklerin açması, havanın ısınması gibi konulara yer verilirdi. Newroz günü Adem'in yaratıldığı, Nuh'un gemisinin karayı bulduğu, Hz. Ali'nin doğduğu, halife olduğu anlatılırdı. Newroz gecesi bütün yaratıkların Tanrı'ya secde ettiği, dileklerin yerine getirildiği belirtilirdi. Newroz günlerinde müneccimbaşı, yeni takvimi padişaha sunar, bahşişini de alırdı. Buna da "Newroziye bahşişi" adı verilirdi. Saray hekim başıları tarafından hazırlanan ve Newroziye denen çeşitli baharatlardan yapılmış macunlar, padişah ailelerine ve büyüklere sunulurdu. Bugün için yapılmış macunlar, porselen kapaklı kaseler içinde sunulur ve günün hangi saatinde yenmesi gerektiğini yazan bir kağıt da kaselere iliştirilirdi.

Doğu Anadolu halkı için sadece Newroz günü değil, Newroz gecesi de kutsallık taşımaktadır. Bu gece canlı cansız bütün varlıkların Tanrı'ya secde ettiğine inanılır. O gün herkesin bir yıllık kısmeti ve geleceği belirlenir. Herkes güzel ve yeni elbiseler giyerek yeni yıla hazırlanır. Evlerde yemekler yapılır, karşılıklı ziyaretlerde bulunulur.

Mart ayı içerisinde Anadolu'nun bazı yörelerinde görülen bir diğer gelenek de "kara Çarşamba" geleneğidir. Mart ayının ilk çarşambası olan bu günde çeşitli törenler yapılır, çeşitli yiyecekler hazırlanarak birlikte yenir. Gençler bir dilek tutarak komşuların kapısını dinlerler.

Giresun'da uygulanmakta olan "Mart bozumu" adı verilen gelenek de Newrozla ilgili önemli geleneklerden biridir. Mart bozumunda akarsulardan alınıp getirilen su evlere serpilir. Ayağı uğurlu bir misafirin gelmesi ve "martınızı bozuyorum" demesi beklenir.

Newroz İç Anadolu Bölgesi'nde "Mart dokuzu" olarak bilinmektedir. 21 Mart günü sabah erken kalkılır, mezarlık ziyareti yapılır, niyet tutulur. Niyetlenecek kişi mezarlardan birer taş alarak kırka tamamlar. Bir torbaya doldurup evinin duvarına asar ve bu arada bir niyet tutar. Bir yıl sonra torbaya baktığında taşlar kırk bir olmuşsa niyetinin gerçekleşeceğine inanır. Bir daha ki Mart Dokuzunda taşlar iade edilir.

Newroz günü ziyaretler esnasında çeşitli yemeklerden oluşan sofralar hazırlanır, oyunlar oynanır, eğlenceler düzenlenir, boyalı yumurtalar yenir ve büyük ateşler yakılır.

Her toplumun kendine özgü nedenlerle kutladığı Newroz, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda geleneksel kutlamalarla canlılığını günümüzde de sürdürmektedİR

ALINTIDIR

Lă_Tăhzen!

TESEKKURLER SİBEL'CİM AZERİLERDE NEVROZ BAYRAMINI ÇOK ŞAŞALI KUTLUYORLAR  BU YIL BENDE TANIKLIK EDİCEM BU KUTLAMAYA AZERİ BİR ARKADASIM TARAFINDAN DAVETLİYİM  :basardim:

Aytii

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

nevrozzzzzzzzz  :hieyt: :hieyt: kizimin gobek adi  ;D kizim 21 martta dogdu  :occasion14: :occasion14: babam onu nevruz diye cagiriyo azrayi soyleyemiyor  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:

herkesin nevruzu kutlu olsun  :muzz: :muzz: :muzz: :muzz:

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

SiRiNe

BEN HIC KUTLAMADIM NEVROZU SEBEBINI BILMIYORUM  :dontknow: AILE KULTURUMUZDE VERILMEDI ÖGRETILMEDI ÖYLEDE GITTI

BAHARIN GELMESI COK GUZELL  8)

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 18 Mart , 2011, 09:04:17
TESEKKURLER SİBEL'CİM AZERİLERDE NEVROZ BAYRAMINI ÇOK ŞAŞALI KUTLUYORLAR  BU YIL BENDE TANIKLIK EDİCEM BU KUTLAMAYA AZERİ BİR ARKADASIM TARAFINDAN DAVETLİYİM  :basardim:
:hieyt: OHHH NE GUZELLL BAKALIM AZERILERIN KUTLAMASI NASIL ANLATIRSIN SONRA BIZE  :k06:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: °♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥° - 19 Mart , 2011, 21:06:41
nevrozzzzzzzzz  :hieyt: :hieyt: kizimin gobek adi  ;D kizim 21 martta dogdu  :occasion14: :occasion14: babam onu nevruz diye cagiriyo azrayi soyleyemiyor  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:

:muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz:

:hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt:

OYYYYYYYYYYYYYYY MASALLLAHHH YEGENIME BAHARIN MUJDELEYEREK GELDI  :opucuk: :opucuk: :opucuk:

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ - 19 Mart , 2011, 21:19:05
Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 18 Mart , 2011, 09:04:17
:hieyt: OHHH NE GUZELLL BAKALIM AZERILERIN KUTLAMASI NASIL ANLATIRSIN SONRA BIZE  :k06:

ya planda degişiklik oldu arkadas bakuye gidiyor sevinmedim de degil yani hoşlanmam bu tarz seylerden  :k06:

SiRiNe

KIZ SIBEL SENMISIN YA BENDE DIYORUM  BU KIMM

ALLAH SENI NICINI OKUYAMADIMMMM

NASILSIN CANIMMMMMMMM :opucuk: :opucuk: :opucuk:

°♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥°

Alıntı yapılan: இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ - 19 Mart , 2011, 21:20:49
Alıntı yapılan: °♥°k@rd€L€ñ¬@zr@°♥° - 19 Mart , 2011, 21:06:41

:muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz:

:hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt: :hieyt:

OYYYYYYYYYYYYYYY MASALLLAHHH YEGENIME BAHARIN MUJDELEYEREK GELDI  :opucuk: :opucuk: :opucuk:

evettttttttttt  :hello2: :hello2: :hello2: :hello2: :hello2: :hello2: :hello2:

:love9: KUZUCUKLARIM RABBIM SIZI KORUSUN :love9:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: ♥ ιкιz αηηєѕι ♥ - 19 Mart , 2011, 21:26:03
KIZ SIBEL SENMISIN YA BENDE DIYORUM  BU KIMM

ALLAH SENI NICINI OKUYAMADIMMMM

NASILSIN CANIMMMMMMMM :opucuk: :opucuk: :opucuk:
evet duygucum benım nerdeyse 3 aydır bu nıckı kullanıyorum canım  :k06:
ıyıyım tatlım ozelden yazmıştım sana kaç kere belkı tanımadın yada okuyamadın mesajımı
sen nasılsın kızlarda buymuş masallahhhh  :nazar: :nazar: :nazar: çok çok opuyorummmm prenseslerımı  :opucuk: :opucuk:

♥♥♥gülbeşeker♥♥♥

ben nefret ediyorum bu nevruzdan
çünkü her nevruzda eşim 4-5 gün çalışıyo
kimi üstü başı batmış gözleri kanlı kimi taş yemiş geliyo  :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: