şişşşştt....amca kızıyor!!

Başlatan --elif--, 25 Ekim , 2010, 22:25:40

« önceki - sonraki »

--elif--

Şiiştt... Amca Kızıyor!..

Ülkemizde amcalar, teyzeler, ablalar hiç bitmez... her yerde vardırlar... sürekli de kızarlar zaten...

Çünkü bir çocuk ne zaman yaramazlık yapsa, annesi veya babası, o kaçınılmaz cümleyi söyler:

"Şişşştttt... Dur yapma kızım... Bak amca kızıyor..."

Amcanın kızması bir şey değil de, keşke her şey sadece amcanın kızmasıyla sınırlı kalsa!..

Amca kızar... çocuk bildiğini okur...

Teyze kızar... çocuk bildiğini okur...

Abi kızar... çocuk yine bildiğini okur...'

Peki bu kadar çok kızan insana rağmen, niçin çocukları­mız bir türlü istediğimiz gibi davranmaz?

Davranmaz tabii ki... niye davransın?..

Anne-babalar, çocuklarıyla baş etmek için üretmiş aslında bu yöntemi... ama tamamen yanlış bir uygulama...

Bir anne, çocuğuyla yolda yürürken, alışveriş yaparken, parkta oyun oynatırken, yapılan yanlışlığı durdurmak için, çevredeki insanlardan yardım almaya kalkınca, işler yolunda gitmiyor.

Sanki çevredeki herkes öcü... milletin işi gücü yok çocu­ğu azarlıyor... her önüne gelen kendisine bir şey söylüyor... nasıl bir hayat bu...

Çocuklarımızın kafasını karıştırıyoruz farkında olmadan sevgili anne ve babalar...

Misafirliğe gittiğimizde, oğlumuz koltuğa çıktığında: "Şişşşt yapma yavrum... bak Fatma teyze kızar şimdi sana..." dediğinizde, aslında oğlunuza ne demiş oluyorsu­nuz biliyor musunuz?..

Duyduğu bu cümleden, oğlunuzun ulaştığı sonuç aynen şudur sevgili dostlar.

"Bak yavrum, koltuğa bastığında Fatma teyzen kızıyor... Fatma teyze yanımızdayken koltuğa basma... odadan çıktığın­da veya onun görmeyeceği yerlerde korluğa basabilirsin..."

Evet... aynen böyle anlıyor hem de...

Çocuğu vazgeçirtmek için söylediğimiz bu cümlenin so­nuçlarını tek tek gözden geçirelim isterseniz...

Öncelikle bu cümle, çocuğun "otokontrol" mekanizması­nı alt üst eder. Hani şu halk arasındaki söylemimizle "İrade" dediğimiz mekanizma. Çünkü çocuğa, Ayşe Teyze, Ahmet Amca gibi kişiler işaret edildiğinde, ister istemez kişilere gö­re hareket etmeye başlayacaktır.

Ahmet Amca kızıyor... koltuğa çıkmayayım...

Fikret Amca kızmıyor... Ooohhh yaşadık... koltukların tepesinden inmeyeyim...

Fatma Teyze mutfağa gitti... o gelinceye kadar bastığım kârdır...

Özdenetim, otokontrol, irade, kendini tutma...vb. gibi çeşitli isimlerle adlandırdığımız sistem çöküyor böylece... hatta adı ne olursa olsun fark etmez aslında... önemli olan çocuğun kişiye odaklı davranmayı huy edinmesidir.

Çocuk kişiye odaklı davranmayı huy edinince, büyüdü­ğünde "Nabza göre şerbet veren..." diye nitelendirdiğimiz, iki yüzlü bir kişilik geliştirme yolunda hızla ilerleyecektir de...

Doğrusu ne peki?..

Doğrusu... eşya ve nesne kullanımını işaret eden uyarılardır... yani:

"Hiii... benim tatlı oğlum... koltuğa basılmaz... koltukta oturulur... yerde yürünür... hadi hemen in aşağıya koltuğa zarar vermeyelim oldu mu... aferin benim yakışık­lı oğluma..." gibi bir ifade kullanmak...

Markettesiniz... yiyeceklere saldırıyor...

"Şişşttt... yapma kızım... bak görevli amca kızıyor... do­kunma bakayım onlara..." değil...

"Tatlı kızım... dokunursan raftakiler dökülür... bak ne kadar güzel sıralamışlar... hem de bizim için... biz güzel görelim diye... şimdi dokunup dökersek üzülürler... yazık olur... uzaktan bakalım oldu mu? Merak ettiklerini söyle, ben sana veririm... " vb. gibi duruma uygun bir ifade ile...

Böylece evladımızın zihinsel süreçlerine önemli bir katkı­da bulunmuş oluruz. Kişiye göre değil, nesneye göre hareket etmeyi öğretmiş oluruz. Muhakeme yeteneklerinin gelişme­sini sağlamış oluruz. Benzer durumlarda, benzer sonuçlar çı­kararak, kendiliklerinden zarar vermemeyi öğrenmelerine vesile olmuş oluruz.

Ayrıca.... Bence en önemlisi... BİZE GÜVENMEYİ ÖĞ­RENMİŞ olur çocuğumuz...

Siz sürekli amca kızar, teyze kızar dedikçe, kızınızın ve oğlunuzun size olan güvenini yitirdiğini biliyor muydu­nuz....?

Hemen şöyle düşünmeye başlıyorlar:

"Sen ne biçim bir annesin ki, senin yanında olduğum jje herkes bana kızıyor... beni hiç korumuyorsun... kendimi yalnız ve korumasız hissediyorum..."

...ve böylece ya saldırgan bir yapı geliştiriyorlar... ya da .kapanık bir yapı...

Şimdilik bu kadar diyelim... özellikle size olan güven kıs­mı önemli olduğu için, ön hatırlatma yapıp bırakayım...

Siz ilk kısmı içinize sindiredurun... devamını yazmaya devam edeyim ben de...İNŞAALLAH...

Yazar: Mehtap Kayaoğlu

--------------------

мiŁenα.

mükemmel bir yazı sağol canım...

evet bizim toplumumuzda vardır amca kızıyor teyze kızıyor yapma falan filan..

Çok yanlış olduğunu biliyordum ;ve onaylamış oldum.

Asla oğluma bu tarz şeyler sölemem :icon_thumright:

:love9: :love7: :love9:

nesrin_beyza&berrin

çok güzel bir yazı. Sağol canım

Lă_Tăhzen!

bunlara istinaden Allah taş yapar gibi cumlelerde cok kullanır saolsun buyuklerimiz veya bilinçsiz anne babalar

Mehtap Kayaogluna bayılıyorum fikirlerine dusuncelerine insanları yönlendirmesine gercekten super bi psikolog çok guzel bir yazı tesekkurler canım

мiŁenα.

öcü gelir yer.

öcülü böcülü şeylerdende bahsederler.
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

:love9: :love7: :love9:

SiRiNe

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

emeğine saqğlık canım
çok faydalı yazı bilinçlendirmek amaçlı çok güzel

AککORTįє

--elif--

rica ederim kızlar zevkti benim için çok seviyorum bu tarz yazıları beğenmenize sevindim  :opucuk:  :opucuk:  :opucuk:
bide ALLah ateşinde yakar lafını çok kullanır bazı bilinçsiz anneler onlarada çok kızarım  :cussing:  :cussing:  :cussing:
güya günahı anlatacak namaz kılan birinin önünden geçen çocuğuna kesinlikle bu sözü söyler çok yanlışş herşeyin bir adabı vardır onun anlayacağı zamanda ve anlayacağı cümleler seçmeliyizki yanlış şeyler öğrenmesin demi

βαlκιz

çok güzel çok dogru
güzel paylaşım teşekkür ederim
eşim geçen gün çocuklara dedi aynı  lafı
şii amca kızar şii hala kızar  :caca:
bende öyle deme zaten anlamaz ve korkmaz demiştim
akşam eşimede okutcam bu yazıyııı  :icon_thumright:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

ponçik

biz çocuklarımızı ne kadar bilinçli yetiştirmeye çalışsak da , babalar, babaanneler, anneanneler, dedeler, teyzeler vs... biliumum aile eşrafı bizim onaylamadığımız herşeyi yapıyor , merak etmeyin  :icon_thumright: sonra günah keçisi biz oluyoruz  :laughing7:

--elif--

Alıntı yapılan: g10ca - 26 Ekim , 2010, 11:01:05
biz çocuklarımızı ne kadar bilinçli yetiştirmeye çalışsak da , babalar, babaanneler, anneanneler, dedeler, teyzeler vs... biliumum aile eşrafı bizim onaylamadığımız herşeyi yapıyor , merak etmeyin  :icon_thumright: sonra günah keçisi biz oluyoruz  :laughing7:
:icon_thumright:  :icon_thumright:  :'(

derbeder

26 Ekim , 2010, 11:09:51 #12 Son düzenlenme: 26 Ekim , 2010, 11:11:29 angel81
sanki bize evde hic boyle denmedi yaa  :laughing7: yani koltugun tepesine cikmamamiz gerektigini biliyorduk, cunku bastan beri oyle yetistik biz.
haricinde bir misafirlige gittigimizde filan bu sekilde tehditlere kesinlikle gerek kalmazdi. Allahim ne kadar olgun bir cocukluk gecirmisim  :laughing7:  :laughing7:

kuzenlerim var mesela..bir yere misafirlige gidildiginde ortaya meyve gelir diyelim. cocugun elini meyve tabagina uzatmasiyla cekmesi bir olurdu, halamin bir bakisiyla. yani yaptigin yanlis demek isteniyor ve anneden cok korkuyordu bu cocuklar. ne gerek varki boyle seylere? gel birlikte soyup yiyelim meyvemizi denebilir. sonucta yenmek icin geliyor ortaya yaneh. bu tabii en kucuk bir ornek.
bize ise en ufak birseyde komsu teyzeler filan derlerdi. "bak sana igne vururum" filan  ;D hahaha ne komediydi yaa.
komik buluyorum travmalara filan girmedim yani bu yuzden  :laughing7:

cocuklari arada bir korkutmak iyidir, bunda bir zarar gormuyorum. tabii soylenenden soylenene fark var.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

ponçik

bu konuda biz eşimle çok fazla çatışma yaşıyoruz , ben çok sabırlı sakin ve olgunlukla yaklaşırken, eşim sabırsız, sinirli ve cezalandırıcı yaklaşıyor
%85 çatışıyorsak %15 ortak paydada buluşuyoruz  ::)

--elif--

ortak yönünüz pek az olsada çocuğun babadan korkması güzel bişey gonca hanım
tabi dozunda olmalı yani çocuk babasının kucağına gidip oturmaya çekinecek kadar değil