29 Mart , 2024, 05:09:06

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

GECE TERÖRÜ NEDİR

Başlatan βαlκιz, 24 Eylül , 2010, 02:37:33

« önceki - sonraki »

βαlκιz

Gece terörü çocuğun uykudan tam uyanmadan, yarı uyanık bir şekilde çığlık, tekmeler, panik, uykuda yürüme, vurma hareketleri veya mırıldanma gibi davranışlar göstermesidir. Çocuğun gözleri açıktır ancak aslında halen uyumaktadır. Gece terörü genellikle çocuk uyuduktan sonraki yaklaşık iki saat içerisinde meydana gelir. Gece terörleri zararsızdır. 6 yaşına kadar normal olarak değerlendirilir.

Gece terörünün özellikleri

Gece terörünü normal uyanmalardan ayıran özellikler şunlardır:

Çocuk korkmuştur ancak uyanamaz veya sakinleştirilemez.

Çocuğun gözleri açıktır ancak sizin yanında olduğunuzu bilmez.

Çocuk odadaki nesne ya da kişilerin korkunç olduğunu düşünebilir.

Gece terörü 10 dakika ile 30 dakika arasında sürer.

Genellikle sabah uyandığında olan bitenleri hatırlamaz.

Gece terörü sırasında çocuğa nasıl yardım edilmeli?

Çocuğunuzun normal uykuya dönmesine yardımcı olmaya çalışın. Çocuğu uyandırmanız çok güçtür, bu nedenle uyandırmaya çalışmayın. Işıkları açarak çocuğun gölgelerden dolayı yaşadığı kaygıları azaltın. Rahatlatıcı şeyler söyleyin. Sarıldığınızda kendini daha iyi hissediyorsa, sarılın. Çocuğu sarsmak ya da bağırmak daha da korkmasına ve öfkelenmesine neden olabilir.

Çocuğunuzu yaralanmalara karşı koruyun. Gece terörü sırasında çocuk merdivenlerden düşebilir, duvara hızla çarpabilir ya da camı kırabilir. Çocuğunuz ayağa kalkmışsa, yumuşak ve sakin bir şekilde yeniden yatağına yöneltin.
Çocuğunuza geceleri sizden başka birilerinin de bakması gerekiyorsa, onlara durumu anlatın. Gece terörünün ne olduğunu ve neler yapmaları gerektiğini açıklayın.

Gece terörlerini önlemeye çalışın. Çocuğunuzun her gün düzenli ve uykusunu almasına yetecek kadar erken bir saatte yatmasına özen gösterin.

Birkaç gün boyunca çocuğunuzun uykuya dalmasından ne kadar süre sonra gece terörünün başladığına dikkat edin. Gece terörünün başlaması muhtemel saatte her 15 dakikada bir çocuğunuzu uyandırın ve 5 dakika boyunca tam uyanık vaziyette ve yatağın dışında tutun.

Bu şekilde bir hafta boyunca çocuğunuzu uyandırmaya devam edin. Çocuğunuzu uyandırmayı bıraktıktan sonra gece terörü yine devam ediyorsa, doktorunuza başvurun.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Gece terörleri çoğunlukla zararsızdır. Ancak aşağıdakilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda, doktorunuza başvurun:

Çocukta salyalanma, sarsılma ve katılma varsa,

Yedi gece boyunca çocuğu uyandırdığınız halde gece terörleri devam ediyorsa,

Gece terörü 30 dakikadan daha uzun sürüyorsa,

Çocuk gece terörü sırasında tehlikeli bir şey yapmışsa,

Gece terörü gecenin ikinci yarısından sonra meydana geliyorsa,

Çocuk gündüz de normal faaliyetlerini etkileyecek ölçüde korkular yaşıyorsa,

Ailede yaşanan bir stresin etkili olduğunu düşünüyorsanız,
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

βαlκιz

canım anlamadın mı
:ehi:

bebek gece durduk yere çığlık çığllıga aglıyosa yani uyuyo ama aglıyo gece tetörüymüş

bizimkilerde oldu bikaç kere ama çok şideetli değildi uyuyolar ama aglamaya başlıyolar yarı uyanıklar
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

fıstık

ya benim kızımda da oluyo çığlık çığlığa ağlamaya başlıyo uyandırmaya çalışıyorum kucağıma alıyorum hemen ışığı açıyorum annecim ben yanındayım korkma

diyorum sonra sakinleşiyo doktorumuza söyleyeyim bakalım o ne tavsiyelerde bulunacak ben diş ağrısından oluyo zannediyordum demek gece terörüymüş

βαlκιz

bi müddet sonra kendilinden geçiyormuş bizde olmuyor artık bizde korktuklarını yada çiş kaka ypamadıklarını düşünürdük hep   :-\

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

eflinde de oluyo bu gece uykuda çığlık çığlğa aglıyo ben uyandırmıyorum
dua okuyoeum besmele cekıyorum sarılıyorum sonra susuyo

fıstık

Alıntı yapılan: ♥♦•NURAY♥♦• - 28 Eylül , 2010, 00:09:44
eflinde de oluyo bu gece uykuda çığlık çığlğa aglıyo ben uyandırmıyorum
dua okuyoeum besmele cekıyorum sarılıyorum sonra susuyo

bende dua okuyorum canım başının altında kuran da var ama uyandırmadan sakinleşemiyor beni görüyo ondan sonra sakinleşiyo

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

hıım ben eflinin yanına gittimmi susuyo
korkma annem dıyorum ben burdayım anlıyo heralde

fıstık

acaba yanımda mı yatırsam belki olmaz odasında uyuyo çünki

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

yaa odalarınız ayrı mı  ::) ::)
ben daha cesaret edemıyorum
yanımızda beşiğinde yatıyor eflin

fıstık

evet canım ışıl 9 aylık olduğunda ayırmıştım yani 8 aydır odasında yatıyo

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

maşallah ışıla  :nazar: :nazar:
bı yandan ıyı yapmıısın buyudugunde ayırmak daha zor olur

fıstık

evet canım sonradan alıştırmak zor olur diye düşündüm

SiRiNe

ayy rumeysam devamli oluyo buuuu simdi okudum esime anlattimda diyoki kiz kardesinden korkmustur gunduzleri sumeyye bagirdiginda rumeysa agliyor ;D

ama rumeysa böyle aglayarak uyandiginda genellikle emzigini dusurmus oluyo emzigini geri agzina verince hemen uyuyor :icon_scratch: bu simdi gece terörumu oluyor ?

fıstık

hayır canım bu öyle bişi değil öyle çok ağlıyoki hiçbi şekilde susturamıyor ve sakinleştiremiyosun yani uzun sürüyor