19 Nisan , 2024, 03:43:56

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Emziren Anne Ayda En Fazla 2 Kilo Vermeli

Başlatan hüzünden_gelme, 23 Eylül , 2010, 18:00:02

« önceki - sonraki »

hüzünden_gelme

Anne sütü doğadaki en değerli besindir. İlk altı ay süresince bebeği her ağladığında emzirmek ve ona anne sütünden başka besin vermemek etkin süt verme şeklidir. Anne sütünün verimi bebek için çok önemlidir. Sadece anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olur ve bu sayede birçok hastalığa karşı korunurlar.

Anne kilo vermek uğruna sütünü tehlikeye atmamalıdır. Emzirme döneminde her gün yaklaşık 6 - 7 çay bardağı yani 600 - 700 mililitre süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise her gün için 500 - 700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı bir saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımıyla bitirdiyse altı ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur.

Bebeğini anne sütüyle besleyen annenin emzirme dönemi süresince vücut ağırlığındaki değişiklikler konusunda bilgilenmesi önemlidir.

İki kişilik yemeye gerek yok!

Emziren annelerin ayda iki kilonun üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Emziren annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesiannenin sağlığını bozar süt verimini düşürür. Bebeğini emziren anne ne iki kişilik yemeli ne de hızla kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır.

Emzirme sırasında normal kalori ihtiyacınıza ek olarak 300 - 500 kalori daha fazla beslenmeniz yeterlidir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere ek olarak bir su bardağı süt bir yumurta veya bir köfte kadar et bir ince dilim ekmek ve bir adet meyve eklemeniz yeterlidir.

Emziren annenin aldığı bazı besinler bebeği olumsuz etkileyebilir. Eğer bir besin grubundan şüphelenirseniz bir hafta süreyle bu besinlerden kaçınmalısınız. Daha sonra az miktarlarda alıp bebeği gözlemlemelisiniz.

Özellikle inek sütü fıstık lahana çikolata portakal çilek ve domates anne sütünden geçerek bebeği rahatsız edebilecek alerjen besinlerdir.

Emzirme sırasında fazla sıvı ihtiyacınız olacaktır. Her emzirme seansında bir bardak yani 200 - 250 mililitre su için. Günde 2.5 - 3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin.

Emzirme döneminde aklınızda bulunsun!

Vücudunuz 1 mililitre süt salınımı için yaklaşık yedi kalori harcar.

Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık haftada en az iki kez tüketilmelidir.

B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. En iyi kaynağı ise yağsız kırmızı et ve yumurtadır.

Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri bol yemek gerekir.

B vitamini tüketimi de yeterli olmalıdır. Bunun için tam buğday bulgur ve kurubaklagiller tercih edilebilir.

Magnezyum ve çinko her kadın için yaşamın her döneminde önemlidir. En iyi kaynaklarından biri ise fındıktır.

D vitamini anne sütünde yeterli değildir. Bebeğe yapılan takviyeye rağmen güneşli havalarda her gün 15 - 20 dakika açık havaya çıkarmak bu vitaminin sentezi için faydalı olur.

Demir eksikliğiniz varsa meyve sularına pekmez veya kuru üzüm ekleyebilirsiniz.

Tatlı yemek isterseniz gaz yapmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Bilimselliği kanıtlanmasa da soğan ısırgan otu çayı ve malt süt salınımına genelde pozitif etki yapmaktadır.

Kompostolar şekersiz hazırlanabilir. Bunun için meyvelerin doğal şekeri yeterlidir.

burcu_göktuğ

ben hamileliğimde oldukça fazla kilo aldım. 27 kilo kadar  :'( ama şükürler olsunki;hepsini verdim doğumdan sonra. şu an oğlum 8 aylık. 2. ayda rezene çayı içmeye başladım ve gözle görülür derecede sütümde müthiş bi artış oldu. zayıflamamda bilimsel bi kanıt yok ;ama rezeneyi içmeye başladıktan sonra hızla kilo vermeye başladım. emziren annelere tavsiye ederim.

мiŁenα.

ahanda bütün forum rezeneye hücum edecek ..patlama olacak rezene satımında :k06:

bende var içim bari bende sağol tatlım :k06:

:love9: :love7: :love9:

gökse

ya ben aylardır uğraşıyorum kilo vermek için bi türlü veremedim .bendede var bende şimdi içim bitane bari :k06:

SiRiNe

Bu cok dogruuu benim sutum cokken ilk zamanlar rumeysamda böyle inatci degilken o zamalar dahada cok emerdi cokkk kg gitttiii
hala su an bile her seyi yesem almiyorum cunki vucut 1 ml sut yapmasi icin 2 kalori eritiyor gidiyor :occasion14:

Lă_Tăhzen!

SUPER BILGILER BENIM KILOLAR EMZIREREK GITTI  EMZIREN BIR ANNE GUNDE 500 İLE 700 ARASI KALORI HARCARMIS

SiRiNe

Ama bu ayda 2 kg verecek annenin saglikli beslenmesi sart
eger emzirirde bebegide full olarak sut alirsa ve sut uretirse
ve kendiside yagsiz sekersiz cok guzel beslenirse vede ara ara yururse
supperrrrrrrrrr kilo verir :icon_thumright:

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 27 Eylül , 2010, 17:32:16
Ama bu ayda 2 kg verecek annenin saglikli beslenmesi sart
eger emzirirde bebegide full olarak sut alirsa ve sut uretirse
ve kendiside yagsiz sekersiz cok guzel beslenirse vede ara ara yururse
supperrrrrrrrrr kilo verir :icon_thumright:

EVET HAKLISIN CANIM ŞAHSEN BEN DEVAMLI EVDE OLDUGUM ICIN KENDIME OYLE YAGLI TATLI SEYLER YAPMIYORUM NASIL BESLENDIGIMINDE FARKINDA DEGILIM ACIKCASI GUN COK CABUK GECIYOR VE DUZENSIZ BESLENIYORUM :(  KEŞKE KIZLA ÇIKSAMDA YURUSEM DOKTORUMUZ MUTLAKA GUNLUK 1 2 SAAT DISARDA DURCAN GEZDIRCEN DIYOR AMA USENIYORUM BEL AGRISI BASLADI BENDE AGIRLASTIKCA ARABASIYLADA CIKMAK ZOR OLUYOR  :'(  EV KUŞU OLDUM MARKETE BILE INIP EKMEK ALMAYA USENIYORUM :)

SiRiNe

Aynen canim bende öyle yaa cocuklar ufak cok fazla gezemeyizki mesela en fazla 2 saat durdurdular beni disarda sonra aglamaya basladilar
biraz buyuyunce rahatlariz insaallah
bende kizlar stres yapinca sekere saldiriyorum stresimi bastiriyo :toothy10:
Hayirlisi  saglikli olalimda bebeklerimizde saglikli  sukur
Birde bebegi olan anneler varsa insan beraber cikmak istiyor ama cevremde  öyle yok annemle cikiyorum bazen esimle

❤ÜmmÜ♥EyMeN❤

benimde doguma 15 gü kaldı..toplam 14 kilo aldım inş eski kiloma  dönerim.. neyseki eşim takıntılı deil öyle kiloya ama olsun ben kendim için wericem..rezene çayı hem annede hem bebekte gazı hemen kesiyo..yararı çok sadece kilo için deil..

SiRiNe

Alıntı yapılan: B.ü.Ş.r.A - 27 Eylül , 2010, 17:42:00
benimde doguma 15 gü kaldı..toplam 14 kilo aldım inş eski kiloma  dönerim.. neyseki eşim takıntılı deil öyle kiloya ama olsun ben kendim için wericem..rezene çayı hem annede hem bebekte gazı hemen kesiyo..yararı çok sadece kilo için deil..
dönersin canimm insaallah :opucuk: dert etme  insaaallah oglusuu sagliklica kucagina alirsin gerisi kolay

Lă_Tăhzen!

VERİRSİN CANIM ZATEN 10 KİLO DOGUMLA BIRLIKTE GIDIYOR GERIYE 4 KILON KALIYOR :D

EVET DUYGUCUM BENDE OYLE YANIMA ARKADAS OLURSA CIKARIM PARKA FALAN  AMA 1 SAATTEN FAZLA DURAMMA BENIM KIZ HEMEN AGLAMAYA BASLAR OYLE ULU ORTA YERDE DE EMZIRILMIYOR

SiRiNe

Alıntı yapılan: ASEL&NUR - 27 Eylül , 2010, 17:47:18
VERİRSİN CANIM ZATEN 10 KİLO DOGUMLA BIRLIKTE GIDIYOR GERIYE 4 KILON KALIYOR :D

EVET DUYGUCUM BENDE OYLE YANIMA ARKADAS OLURSA CIKARIM PARKA FALAN  AMA 1 SAATTEN FAZLA DURAMMA BENIM KIZ HEMEN AGLAMAYA BASLAR OYLE ULU ORTA YERDE DE EMZIRILMIYOR

ya siz isvece gelin yaaa bana turk arkadas lazim :toothy10: aynuruda buraya cekmeey calisiyom :toothy10:

Lă_Tăhzen!

SiRiNe

Alıntı yapılan: ASEL&NUR - 27 Eylül , 2010, 17:54:40
TAMAM İŞ BULUN EŞİME GELELIM  :k06:

erhehehehhehe ahhh  ;D bulsam burasida göcmennn dolduu is ariyor herkezzz ya
gelen bir pisman gelmeyen bir pismannn