18 Nisan , 2024, 18:05:08

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Çocuklar neden geç konuşur?

Başlatan βαlκιz, 23 Eylül , 2010, 06:36:30

« önceki - sonraki »

aşkitom

Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 28 Eylül , 2010, 13:06:30
Alıntı yapılan: aşkitom - 28 Eylül , 2010, 10:18:44
Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 27 Eylül , 2010, 17:57:31
askitom sen yeni uyemisin canim

hayır canım uzun süredir üyeyim ama fazla giremiyorum...2 cadının yüzünden :)
halimi anlıyorsundur..ee sende ikiz annesisin ya  :)
evet canim benimde iki kizim var

Allah bagislasin yavrularini size

ben su an baya bir girebiliyorum gunduzleri uyuyorlar geceleride erken uyuyorlar :)
biraz buyuduklerinde firsatim olmaz herhalde

büyüyünce fırsatın olmayacak evet..her an peşinde olacaklar :)

NEFES ALDIĞIM SÜRECE SİZİNLEYİM CANIM KIZLARIM

SiRiNe

Alıntı yapılan: aşkitom - 28 Eylül , 2010, 13:40:16
Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 28 Eylül , 2010, 13:06:30
Alıntı yapılan: aşkitom - 28 Eylül , 2010, 10:18:44
Alıntı yapılan: ★ikiz AnneSi★ - 27 Eylül , 2010, 17:57:31
askitom sen yeni uyemisin canim

hayır canım uzun süredir üyeyim ama fazla giremiyorum...2 cadının yüzünden :)
halimi anlıyorsundur..ee sende ikiz annesisin ya  :)
evet canim benimde iki kizim var

Allah bagislasin yavrularini size

ben su an baya bir girebiliyorum gunduzleri uyuyorlar geceleride erken uyuyorlar :)
biraz buyuduklerinde firsatim olmaz herhalde

büyüyünce fırsatın olmayacak evet..her an peşinde olacaklar :)

Insaallah  Rabbim o gunleri gösterir  :amin:

SiRiNe

ÇOCUĞUM BÜYÜYOR AMA KONUŞMUYOR!

Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Doç. Dr. Yezdan Fırat, çocuklarda gecikmiş konuşma hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.
Gecikmiş konuşma bir çocuğun yaşıtlarıyla benzer konuşma becerilerini sağlayamaması olarak tanımlanabilir. Bir çocuk yaşıyla uyumlu beklenen konuşmayı sağlayamıyorsa bu bir "konuşma bozukluğu" olabilir, veya "gelişimsel dil gecikmesi" olabilir. Herhangi bir organa bağlı olarak konuşmada bozukluk olmasına "organik konuşma bozukluğu", herhangi bir organda bozukluk olmadan ortaya çıkan duruma "işlevsel konuşma bozukluğu" denir.

KONUŞMA BOZUKLUĞU KULAK BURUN BOĞAZ KAYNAKLI OLABİLİR
Bir çocukta konuşmanın olabilmesi için dil (lisan) becerisi gelişmiş olmalı, ses üretimi yapılabiliyor olmalı ve konuşma işlevini yerine getirecek organlarda bozukluk olmamalıdır. Bu durumda zekâ, işitme, görme, ağız boşluğu, üst hava yolları, akciğerler ve bunları besleyen sinir sistemi ve kas sisteminin doğal olması gerekir. Bu nedenle gecikmiş konuşması olan bir çocukta konuşma bozukluğu varlığının belirlenmesi için göz, kulak burun boğaz, beyin, sinir sistemi ve kas- iskelet sistemi problemleri araştırılmalıdır.
Konuşmada gecikmenin en önemli nedenlerinden biri işitme azlığı olmasıdır. İşitme azlığı doğumsal olabileceği gibi sonradan kazanılmış da olabilir. Çocuk daha önceden duyarken yeni başlayan bir işitme azlığı olabilir. Çocuğun yüksek sesleri duyması, bazı sesleri (sadece pes sesler, sadece tiz sesler) duyması o çocukta işitme kaybı olmadığını göstermez ancak konuşmanın başlamamasına neden olabilir. Bu nedenle konuşmasında gecikmeden şüphelendiğimiz çocukta detaylı bir işitme değerlendirmesi yapmak esastır. Edinsel (sonradan olma) işitme kaybının en sık nedeni sık üst solunum yolu geçiren çocuklarda orta kulak havalanmasının bozulmasıyla ortaya çıkan durumlardır. Bunun yanında fark edilmeyen bir (submukozal) damak yarığı, dil bağı varlığı gibi ağız içi problemleri de geç konuşma veya konuşma bozukluğu yapabilir.
KBB, çocuk nörolojisi ve çocuk psikiyatrisi, bu çocuklardaki patolojiyi ortaya koymak için birlikte çalışır. Organik bozuklukların olmadığı saptanan çocukta problem işlevseldir. Sorun işlevsel konuşma bozukluğu olabilir veya gelişimsel dil gecikmesi olabilir. İşlevsel (fonksiyonel) konuşma bozukluğunda ise herhangi bir organik neden yoktur. Bu durumda da en çok psikiyatrik rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

ÇOCUK "BEKLE-GÖR" YÖNTEMİ İLE TAKİP EDİLEBİLİR
Konuşma için tüm bireyler içinde bulunduğu topluma ait olan dili (lisan) kullanır. Çocukta dil gelişiminin tamamlanabilmesi için öncelikle dili anlamalı, sonra dili kullanabilmelidir. Biz bunlara "alıcı dil" ve " ifade edici dil" diyoruz. Henüz konuşamayan bir çocukta dili anlamanın gelişmiş olmasını bekleriz. Eğer alıcı dil becerisi gelişmişse kabaca beyin ve sinir sistemi açısından bir sorun olmadığı düşünülebilir. Böyle bir çocuk henüz konuşmamaktadır ancak "bana topu getir", "oyuncağını dolaba koy" gibi komutları yerine getirebilmektedir. Alıcı dili gelişen ancak ifade edici dili henüz oluşmamış 18-20 aylık çocuklarda gelişimsel dil gecikmesi olabilir. Bu durumda çocuk "bekle-gör" yöntemiyle izlenebilir ancak bu arada diğer patolojiler araştırılarak dışlanmalıdır. Bu çocuklarda genelde ailede geç konuşan ana, baba veya kardeş öyküsü mevcuttur.

GECİKMİŞ KONUŞMADAN ŞÜPHELENİLECEK DURUMLAR:
-Her bebek 3-6 aylık oluncaya kadar anlamsız sesler çıkarabilir ve bu o çocukta işitme kaybı olmadığını göstermez. Sağlıklı doğan her bebekte mutlaka işitme taraması yapılmalıdır.
-6-12 aylık bebek "ba ba ba", "ma ma ma" gibi anlamlı sesler çıkarmaya başlamalıdır.
-12 aylık bebek "evet", "hayır" gibi komutları anlamalı, ismiyle çağırıldığında bakmalıdır.
-12-16 ay arasında "dede", "baba" gibi anlamlı 1-2 kelimesi olmalıdır.
-24. ay tamamlandığında 5-10 kelimeli bir kelime dağarcığı gelişmiş olmalıdır.
-24-36 ay arasında "bu ne?", "top nerede?", "ben kimim?" gibi soruları anlıyor ve anlamlı cevap veriyor olmalıdır.
-24-36 ay arasında 2 veya 3 kelimeli cümleler kurabiliyor olmalıdır.
-36. aydan sonra kullandığı kelimeler yabancılar tarafından anlaşılıyor olmalıdır.
-4-5 yaşında basit bir olayı anlatabiliyor olmalıdır.
-7 yaşında karmaşık bir olayı anlatabiliyor olmalıdır.

GECİKMİŞ KONUŞMANIN NEDENİ ARAŞTIRILMALIDIR
Çocuğun işitmesine ve konuşmasına engel oluşturan patolojiler araştırılmalıdır. Psikolojik bir engel varlığı sorgulanmalıdır. Daha sonra yaşıyla uyumlu gelişim testi, zeka testi değerlendirmeleri yapılmalıdır. Ayrıca kas ve sinir sistemini etkileyebilecek rahatsızlıklar araştırılmalıdır. Tüm bunlar normalse konuşmada gecikmeye neden olabilecek çevresel faktörler irdelenmelidir.

GECİKMİŞ KONUŞMAYA NEDEN OLAN DURUMLAR
- Ailesel dil gecikmesi
- Gelişimsel dil gecikmesi
- Prematüre doğum veya büyüme gelişme geriliği
- İki dil konuşulması, sağ el- sol el kullanılması gibi çatışma yaratan durumlar
- İşitme kayıpları, işitmenin algılanması bozuklukları.

- Dil bağı, yarık damak-dudak gibi ağız içi problemleri
- Otizm, zekâ geriliği yapan hastalıklar
- Psikososyal uyaran eksikliği
-"Üzerine titrenen çocuk"; çocuğa konuşma fırsatının verilmemesi

DİL EĞİTİMİ TÜM GÜNÜ KAPLAMALIDIR
Bir çocuğun geç konuşmaya başlamasının nedeni dil yetisinden yeterince yararlanamamasındandır. Bu nedenle bu çocukların aynı zamanda olabildiğince erken saptanması büyük önem taşımaktadır.
Olası nedenler araştırılıp ortaya konduktan sonra nedene yönelik tedavi yapılır. Hiçbir organik rahatsızlığı olmayan, ailede geç konuşma öyküsü olan yakını bulunan çocuk "bekle-gör" yöntemi ile takip edilebilir. Erkek çocukların kız çocuklarına göre gelişimsel dil gecikmesine daha yatkın olduğu bilinmektedir. Bu süreç içerisinde çocuğun dil eğitimine katkıda bulunmaları için ana-baba'lara eğitim önerilir. Çocuklarla yeterli ve etkin iletişim kurulmalı, konuşmaları için fırsat verilmelidir. Çocuğun istediği bir şey için önce bunu sözel olarak ifade etmesi beklenmeli, sonra istediği şey gerçekleştirilmelidir. Günlük iletişim çocuğa soru yöneltilerek ve cevaplaması için zaman ayrılarak sürdürülmeli, çocuğun kısa öyküler oluşturma çabası sağlanmalıdır. Çocuğun yakın çevresindeki tüm bireyler çocukla birlikte oldukları her anı eğitim olarak düşünüp doğru konuşma örneği vermeli ve çocuğun konuşması için fırsat sağlamalıdırlar.

βαlκιz

ya böyle yazıları görüncede korkuyorum işte
daha 5-10 kelime söylemiyolar henüz 24 ayı doldurmadılar ama az kaldı 21 aylıklar
herkez bekle konuşur diyo eşim başta olmak üzere ama ya sorun varsa allah korusun yani bi çocuk herşeyi anlıyo yapıyo ama neden konuşmazki
duymada problem olucanı sanmıyorum benim dediklerimi yapıyolar demekki duyuyolar çok şükür of bilmiyorum kafaya takmıyorum ama böyle konular okudukca takıyorum  :sad1:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Lă_Tăhzen!

boşver canım takılma sen kımı cocouk geç konusur benim babam 6 yasında konusmus erkek kardesim 4 5 yaslarında konusmaya basladı  :k06: erkek cocoukları bıraz daha gec konusur derler eltımın kızı var 3 yasına gırcek anne baba dede mama gel gıt ten baska bisey bilmiyor konusamıyor elbet konusacaklardır  :icon_thumright:  gec olsun guc olmasın

βαlκιz

canım hiç düşünmüyorum niye konuşmuyolar demiyorum
ama böyle yazılar görünce acaba sorunmu var diye düşünmeye başlıyorum bu defa :-\
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Lă_Tăhzen!

illaki senın coocuklarda burdakılere uyacak degıl yaa kimisi erken konusur kımısı gec mesela ailenize bak esinin ailesine falan gec konusan varmı ama gercekten takılacak bı durum degıl daha 2 yaslarını doldurmamaıslar bi arkadasım söylemisti onun oglanda gec konusmus ben zaman ayıramıyodum ama kardesim özellikle alır karsına buyuk bır ınsan gıbı konusuyodu 15 20 dakıka sonra cocouk konusmaya basladı dıyor kıtap oku onlara konus devamlı 

βαlκιz

devamlı konuşuyoruz bütün gün evdeyiz çok konuşuyorum valla
ama demek zamanı var daha 2 yasını doldursunlarda ondan sonra bakarız

--elif--

çok takip edilmesi gerekir normal bir bebek 3 aylıkken bile çıkardığın seslere dönebiliyor
eğer çocukların duyduğuna eminseniz bence konuşması için acele etmeyin
eşimin abisinin çocuğu var ben nişanlıyken 6 aylıktı şu anda 3 yaşında
çocuk tanıştığımız günden beri hiç bir sese dönüp bakmazdı ve konuşmazdı hiç
ben hep derdim bu çocuğu dr a götürün hiç konuşmuyor diye
konuşur daha derlerdi
sonra baktılar konuşmuyor kendisinden sonra doğanlar konuşuyor
dra götürdüler ve çocuğun doğuştan işitme özürlü olduğunu öğrendiler
meğer çocuk hiç bir zman duymamış
dr kızmış hiçmi farketmediniz demiş
olacağı varmış demekki dikkatli olmak lazım
ve çocuk şu anda ameliyat oldu kulak arkasına kıl kadar bir metal koydular
dışardanda bir cihaz mıknatıslı bişey o çıktığı andahiç bir şey duymuyor
ve o kulağındaykende çok fazla bir tepki vermiyor
inş. konuşur,duyar hayırlısıyla
RABBİM kimselerin başına vermesin  :amin:
çok zor bişey hem maddi hem manevi okadar pahalıki o cihaz 40 milyar bir defaya mahsusu devlet veriyor bozulması durumunda 1 lira dahi vermiyor
ve kesinlikle düşmeyecek kafasını bi yere çarpmayacak nemlenmeyecek cihazı çokkk zorr anlayacağınız

--elif--

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 05 Ekim , 2010, 08:09:31
ya böyle yazıları görüncede korkuyorum işte
daha 5-10 kelime söylemiyolar henüz 24 ayı doldurmadılar ama az kaldı 21 aylıklar
herkez bekle konuşur diyo eşim başta olmak üzere ama ya sorun varsa allah korusun yani bi çocuk herşeyi anlıyo yapıyo ama neden konuşmazki
duymada problem olucanı sanmıyorum benim dediklerimi yapıyolar demekki duyuyolar çok şükür of bilmiyorum kafaya takmıyorum ama böyle konular okudukca takıyorum  :sad1:

canım eğer dediklerini yapıyorlarsa ve azda olsa bikaç kelime söylüyorlarsa kesinlikle takılma geç dillenecekler demekki
hani seslendiğinde dönüp bakmama gibi bi durum yok çünkü
hani bazende duymak istemez çocuk gibisi  :k06:
zaten daha çokta büyük değillerki
benmde yiğenim var 1,5 yaşında erkek oda inan daha sadece baba diyo başka hiç bir şey demiyor ama oda duyduğuna işaret değilmidir
çok takılma cnm hayırlısıyla konuşurlarda kafanıda şişirirler  :k06:
ve bir problemi olan bariz belli oluyor ihmal edilmediği sürece emin ol  :icon_thumright:

SiRiNe

gulsah canimmm korkma her bebegin farkli biliyorsun gelisimi endiseni anliyorum cok normal....

Komsumun oglu 2 bucuk yasinda konustu ve bir arkadasimin kizi 3 yasina girecek hala bir kac kelime söyluyor doktorlar konusur sabredin diyorlar.

Yurume konusma vs gibi seylere ne kadar tesvik etsende sonucta cocuklar karar veriyorlar

βαlκιz

evet şimdilik sorun yok gibi
bekliycez sorun etmiyorum ama duyma problemi dışında belki başka bişey vardır
yukardada yazıyo yaa ondan korktum bide ikizlerde böyle durumlar daha fazla görülüyo  :dontknow:

SiRiNe

Evet canim ikizlerde daha fazla mesela rumeysa dogdugunda bizi odamiza aldiklarinda muane icin doktor gelmisti muane ederken demistiki rumeysanin bacagina bakarak
sanki biraz egri gibi geldi bana dedi bizde korktuk ne gibi egri dedik normal tek karinda yattiklari icin rumeysayi kardesi biraz SIKISTIRMIS dedi ayni kesede yatmamalarina ragmen rumeysa SIKISMIs :k06:
sonra demisti ama bu duzelir yeni dogdugu icin demisti sukur duzeldi 
hemsiremde bana ikizlerin biraz daha vakite ihtiyaclari var konusma yurume emekleme vs acisindan demisti ama hala anlayamadim sebebini bir daha gittigimde sorarim :icon_thumright:

βαlκιz

benim uğurunda kafası yamuktu kız bitarafı ezilmiş gibiydi
umut üstüne oturmuş karnımdayken  :ehi: :ehi: aman allah korusun boğmamış allahtan
sonra düzeldi alaha şükür doktor oluyo böyle şeyler diyodu  :k06: :k06:

SiRiNe

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 05 Ekim , 2010, 14:38:15
benim uğurunda kafası yamuktu kız bitarafı ezilmiş gibiydi
umut üstüne oturmuş karnımdayken  :ehi: :ehi: aman allah korusun boğmamış allahtan
sonra düzeldi alaha şükür doktor oluyo böyle şeyler diyodu  :k06: :k06:
evettt ya kolaymi paylasamiyrlardi bizim cocuklar karnimizi :toothy10: ya ama sumeyye baya bir SIKISTIRMIS kizi cunki sumeyye daha babayigit rumeysadan anasina cekmis :toothy10:

rumeysada babasina uzun zayif :toothy10: