19 Nisan , 2024, 14:21:38

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Çocuklar neden geç konuşur?

Başlatan βαlκιz, 23 Eylül , 2010, 06:36:30

« önceki - sonraki »

βαlκιz

Önce anne mi yoksa baba mı diyecek sohbetleri yapılır.Bebeğin ilk sözcüğü heyecanla beklenir.Ancak bu bekleme süresi uzadıkça anne babalar telaşlanır.Yoksa konuşamayacak mı?İşte bu sorunun cevabını sizler için araştırdık
Çocuğum henüz konuşmuyor
4 yaşına geldi ama tıpkı bebek gibi konuşuyor....
Benim kızım da geç konuştu.Bekleyin konuşur...Okula başlayınca düzelir...
Konuşurken duraklıyor bazen nefesi daralıyor...
Konuşması hiç anlaşılmıyor,yalnızca ben annesi olduğum için anlıyorum

...
Ne zaman çocukların konuşmasından söz açılsa sık sık bu tip konuşmalara tanık olursunuz.Eğer sizin de böyle bir sorununuz varsa eş dost sohbetinden önce lütfen yazımızı dikkatle okuyun.Bu bilgiler ışığında ne yapmanız gerektiğine karar verin.
Her insan yavrusu için konuşmak doğuştan gelen bir yetenek.Ancak bu yetenek tek başına yeterli değil.Bir bebeğin konuşması için öncelikle çevresinde bazı sesleri ve konuşmaları duyması gerekir.İşte yeni doğan bir bebeğin de doğal olarak ilk duyacağı annesinin dilidir.Bebekler doğdukları andan itibaren ana dilini oluşturacak sesleri duyar,anlamlandırır ve çok geçmeden isteklerini kendilerince ifade etmeye başlarlar.Yemeğini gördüğünde mama diye bağırır,suya kendince isim verir;(bu),(du).Teyze (titi) olur,kapı (tapı) olur.
Bebeğin doğru bir dil gelişimi için anne babaların doğumdan itibaren bebeklerine özen göstermeleri ve özel olarak ilgilenmesi gerekir.Çocuklar dil gelişimlerini yaşamın ilk 3 yılı içinde büyük ölçüde tamamlarlar.Özellikle 0-6 yaş gelişim için kritik bir dönem olduğundan bu yaşlardaki çocuklarda öğrenim hızı önemlidir.Anne babalar çocuklarıyla konuşarak,konuşmayı eğlenceli hale getirerek çocuklarının konuşmasına yardımcı olmaları gerekir.Neden mi?Çünkü çocukla konuşmak onun sesleri daha kolay ve daha kısa zamanda algılamasına ,taklit etmesine,düşündüklerini doğru gramerle telaffuz etmesine neden olur.Ancak bazen bu eğlenceli uğraş sekteye uğrar ve çocuğun konuşması gecikir.Anne babalar bu gecikme ya da olağandan farklı bir durum karşısında endişeye kapılır.Oysa bu her zaman endişeye kapılacak bir durum değildir.Bazı çocuklar konuşmaya yaşıtlarına göre daha geç başlarlar.Konuşmaya geç başlayan çocukların pek çoğu belli bir zaman diliminde yaşıtlarının dil düzeyine erişirler.Bazı çocuklar ise yaşıtlarının dil düzeyine erişseler bile konuşma ile ilgili sorunlar yakalarını bırakmaz.Uzmanların karşısına gecikmiş dil ve konuşma,erken ifade edici dil gelişiminde gecikme ile çıkarlar.Bazılarında ise bu şansı yakalamak bile zordur.
Şimdilerde " özgün dil bozukluğu" olarak tanımlanan belirli dil yetersizlikleri,dil öğrenme güçlüğü,gelişimsel disfazi gibi terimlerle anılan olgularla yaşamlarını sürdürmek zorunda kalırlar.Sonuç olarak anne babaların gecikmiş konuşma olgusunun oldukça değişken bir tablo olduğunu akıldan çıkarmamaları gerekiyor.

βαlκιz

Konuşmayı öğrenme çocuktan çocuğa değişir
Çocuklarda dil kazanımı çocuktan çocuğa farklılık gösterir.Bu durum çevresel ve sosyal faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.Diğer bir deyişle,ailenin çocuğa sunduğu yaşantılar,çocukla etkileşim biçimleri,dilsel ortam ve bireyin kendi geliştirdiği öğrenme stratejileri bu farklılığı meydana getirebilir.Bunun dışında kalan farkların çoğu tıbbi nedenlere dayalı olarak gözlenir.Sonuçta ,çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı çocuklar dili daha yavaş öğreniyorlar.Öğrenirken zorluk çekiyorlar.Kimi çocuklarda ise sözcük dağarcığı oldukça sınırlı.İki yaşına geldiği halde 3-4 sözcükten fazla kullanamıyor.Kimi çocukların ise sözcük dağarcıkları yeterli gibi görünse de,konuşurken sözcük bulma zorlukları ortaya çıkıyor.Bazen sözcüklere gereken ekleri yerleştiremiyor ya da uygun cümleler halinde sıralayamıyorlar.Kimi çocukların konuşmalarını ise anne babaları dışında kimse anlayamıyor
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

βαlκιz

Gecikmiş dil ve konuşma
Çocuğun konuşması yaşından beklenilenden çok geri veya yavaş ise bu olgu gecikmiş konuşma olarak tanımlanabilir.Gecikmiş dil ve konuşma olgusunun birçok nedeni var.Konuşmanın gerçekleşmesi için öncelikle konuşmanın bazı organlar (dil,dudak,çene,vb....)sinir ve kas sisteminin eşgüdüm içinde çalışmasıyla üretildiğini bilmemiz gerekiyor.Eğer bu organlarımızda bir sorun varsa konuşmada bazı eksiklikler meydana geliyor.Yani,yapısal ya da işlevsel anomalilere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.Örneğin dudak damak yarığı olan çocuklarda dil gelişimi normal sürecini sürdürse de konuşmaya geç başlarlar.
Ayrıca,işitme özrü,zihinsel özür,otizm gibi belirgin özürlere bağlı olarak gecikmiş konuşma gözlendiğini bilmelisiniz.Böyle durumlarda nedenler belirlidir.Ve uzmanlar alınacak önlemler konusunda aileleri yönlendirir.Ne var ki gecikmiş konuşma çoğu durumda herhangi bir engel sonucunda ortaya çıkmaz ve çoğu zaman nedeni de bilinmez.İşte aileleri en çok endişelendiren durum da budur.
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

βαlκιz

Hangi çocuklar risk altındadır?
Gecikmiş konuşma üzerine başka ülkelerde yapılan araştırmalar bize,3 yaş altı çocuklarda yaygınlık oranının her on çocuktan biri olduğunu söylüyor ki,bu da oldukça yüksek bir rakam.Yine başka araştırmalarda bazı çocukların risk altında olduğu ortaya çıkmış.Bunlar prematüre doğan,gelişim geriliği bulunan,ağır metallere,alkol ve diğer zehirleyici maddelere maruz kalan,ototoksik ilaç alan ,hamileliğin ilk 3 ayında ve doğum sürecinde enfeksiyon alan,oksijen yetersizliği ve kafa içi kanamaları geçiren,yüksek bilirubin seviyesi yaşanan çocuklar risk altında kabul ediliyor.
Gecikmiş konuşmada bebeğin ve çocuğun büyüdüğü çevre ve sosyal alan da oldukça önemli.Çünkü beslenme bozukluğu olan,anne çocuk etkileşimi sorunu yaşayan,kendisiyle çok az konuşulan,ağır ihmale uğrayan vb. çocuklarda da konuşma gecikmesi sorunları yaşanıyor.

βαlκιz

erken tanı
Konuşma gecikmesi şüphesi için çocuğumuzun 3 yaşının altında olması gerekir.Eğer çocuğunuz 3 yaşından küçükse ve konuşma zorluğu çekiyorsa,konuşmaktansa sık jest kullanıyorsa bir uzmana başvurmanızda yarar var.Çünkü erken tanı çocuğunuzun akranlarıyla arasını hızla kapatmasına neden olacaktır.Konuşması geciken çocukların 36 aylık oldukları halde hiç konuşmuyor olmaları,yaşıtları ile arayı kapatamama yönünde risk taşımakta olduklarının göstergesi olabilir.Bu durumdaki çocukların iki gruba ayrıldığını bilmelisiniz.
Birinci gruptaki çocuklar zaman içerisinde özellikle 3 yaş civarında akranlarıyla arayı kapatırlar.Bu çocukların konuşma zorluğu çekmeleri nedeniyle sık sık jest kullandıkları gözlenir.Sözcük dağarcıkları sınırlıdır.İletişimi başlatma konusunda daha çekingendirler fakat başkasının başlattığı iletişimi de sürdürürler.
İkinci grupta yer alan çocuklar ise arayı kapatmayıp ileriye yönelik özgün dil bozukluğu riski taşıyanlardır.Bu çocuklar 0-3 yaş döneminde daha az jest kullanırlar.Sözcük dağarcıkları oldukça sınırlıdır,ya da hiç konuşmazlar.İletişimi başlatmada ve sürdürmede çekingendirler,hatta hiç başlatmazlar.Bu evreleri atlatan çocuklar konuşmaya başladıktan sonra da gramer hataları ile karşımıza çıkarlar.
Her iki grupta da dikkat eksikliği,hırçınlık,istenmeyen davranışlar gözlenebilir.

мiŁenα.

birşey diyeceğim..

eymen sürekli ınne diye etrafta dolanıyor zaten..

geçen sabah yürüteçte yanımda bende yatajta yatıyom mızırdanıyor ..neyse kafamı çevirdim ne oldu anneciğim dedim..

gözümün içine baka baka ınnee dedi bir kaç kez alana kadar eşimde oğlum bi baba demedin dedi :k06:

şimdi de ınne diyor sizce bilinçlimi :k06:

:love9: :love7: :love9:

βαlκιz

valla bilinçlide olabilir olmayabilirde

benimkiler de ınne diyo bana  :k06:

ama benimkilerde ozamanlarda baba diyolardı ama bilinçli degil herşeye ba ba derlerdi

yaşları büyüdükçe babayı görünce bilinçli demeye başladılar

мiŁenα.

hımmmm gözümün içine bakarak dedi aklım karıştı şimdi az birşeyde ınnnee diyor etrafta öle dolanıyor :k06:

elif cemre

arkadaslar bebekler dünya ile ilgili ilk kelimeleri dogmadan önce ruhani hayatta vede anne karninda yasadiklarini tamamen unuttuklari zaman söyleyebilirlermis.bazen biz yetiskinlerdede olurya bi an vardir yasanir ama daha öncede yasamisiz gibi gelir iste ahiret hayatinda yasanmistir ve animsanirmis.insanin kendi caninin parcasindan ilk defa anneyi yada babayi duymak kimbilir nekadar güzel duygudur.MEVLAM herkese hayirlisiyla yasatsin   :amin:
Ey affetmeyi seven RABBIM;sil gözyaslarimi...SEN teselli et beni,serinlik sun su bagrima.Vardir bundada bir hayir,hayirli kederlerimi SEN sevdir bana.SEN yolum ol...SEN sonum ol...

мiŁenα.

Demet_dk

DORUK 2 AYLIKTI BELKİ DAHA DA KÜÇÜKTÜ INNEE DİYE AĞLARDI
BİLİNÇLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

BİİZM KONUŞMA SORUNUMUZ YOK ŞİMDİLİK  :nazar:
KELİME HAFIZASI GÜZEL PAŞAMIN
DEMET BİLE DEMEYE BAŞLADI  :k06:

мiŁenα.

eymende o aylarda ınne diye ağlıyordu ama o bilinçsiz şimdi beni görünce ınne diye ağlıyor ;D

neyse artık annemmmmm desin bana :ehi:

βαlκιz

bizimkilerin fazla bişey konuştugu yok
3 gündür umut tütah demeye başladı gülşah mı diyo acaba biz öyle düşünüyoruz  :ehi: :ehi:
"

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

AYNEN BİZDE DEMETÇİM GİBİYİZ
KONUŞMAYA ERKEN BAŞLADI EFLİN :nazar: :nazar:
ŞİMDİDEN BAYA KELİME KONUSUYOR
AMA BEN SÜREKLİ OMUNLA KONUSUYORUM HERŞEYİ ANLATIYORUM BİŞEY İSTEDIGI ZAMAN İSMİNİ SÖYLUYORUM
BEBEKLERINIZLE KONUSUN ARKADASLAR
DAHA ERKEN KONUŞMALARINA YARDIMCI OLUR :icon_thumright:

βαlκιz

valla konuşunca erken konuşur lafına inanmıyorum
çünkü genetik bişey konuşma yürüme falan

bizde konuşuyoruz ama konuşmuyolar fazla

he şuda var ikizler ondan olabilir ama herşeyide ikizler ondan diyip kestirip atmak istemiyoırum da :-\  acele etmiyorum yürümeleri için acele ettim de noldu sonunda yürüdüler
sonunda konuşcaklar allahın izniyle

ama  bişey ögrendim benden daha tecrübeli ikiz annelerinden

şimdi onlar beni ben onları çok iyi anlıyoruz ne isteseler anlatabiliyolar sorunlarını
bana dedilerki onları anlama anladımız için konuşmuyolar  bende öyle yapıyorum

mesela su istiyosa kolumdan çekip beni mutfaga götürüyo suyu gösteriyo

ama gitmezsem anneee buu diyoo  :laughing7:  başka zaman ınne diyo çok numaracalılar yaa işlerine hangisi kolay geliyosa öyle davranıyolar  :ehi: