çocuklara cinsel eğitim ne zaman verilmeli ????

Başlatan **fatoş**, 18 Haziran , 2010, 23:04:29

« önceki - sonraki »

**fatoş**

arkadaşlar 5 yaşında oğlum var ve artık bir çok şeyin farkında örneğin neden babamla birlikte yatıyorsunuz neden

sarılıyorsunuz öpüyorsunuz vs gibi sorular ve son zamanlardada hamile olduğum için bebeğe takmış durumda bebek

karnına nasıl girdi diyor ve nasıl çıkıcak diyor ne desem kar etmiyor bi türlü ikna olmuyor ve oğluşumun bebeğin doğumu

hakkında komik bi yorumu da var annecim diyor : karnımı açarak bebişimiz göbeğinden pıt diye çıkıcak önce ayaklarını

sonrada başını pıt diye çıkarıcak dimi diyor .. ona yalan söylemek yada kafasını karıştırmadan doğru düzgün bişeyler

anlatmak istiyorum aslında bi uzmana danışmak en iyisi ben yinede sizlerin fikirlerini almak istedimm .. şimdiden

tşkler hepinizee..

✿گสЯเ_ќĮż✿

ÇOCUKLARDA CİNSEL EĞİTİM NE ZAMAN VERİLMELİDİR?
Küçük çocuklar, kendi bedenleriyle çok ilgilidirler. Okul öncesi çocuk, çevredeki dünya kadar, kendi hakkında da bilgi sahibi olmaya güçlü bir istek duyar. 2 ya da 3 yaşındaki çocuklar, bakma ve dokunmayla birçok şey öğrenirler ve ancak 5 yaş dolaylarına kadar yalnızca en yalın sözlü açıklamaları anlayabilirler.Bebekler (ben merkezci) yaratıklardır. Kendi duygu ve gereksinimlerine karşı son derece duyarlı oldukları halde, başkalarınınkine değildirler.Yaşamın en başında beri bedenler onlar için en büyük öneme sahiptir.Bebeğini kucağında tutan annenin sıcaklığı ,rahatlığı ve gücü çocuğa güven ve haz duyguları verir. Annenin yüzünün ifadesi, sesinin tonu , teninin dokusu,bebeği tutuşu, tüm bunlar açlık,üşüme ve yalnızlık gibi hoş olmayan, acı verici duyguların anında ortadan kalkmasıyla bağlantılıdır.Yıkanma ve altının değiştirilmesi, bebeğin hoşlandığı şeylerdir;kucakta sallanmanın ya da arabada götürülmenin yarattığı ritmik duyumsamalar (sensation) da bebeğin hoşuna gider. Bebeklerde emme yoğun bir gereksinmedir ve yalnızca biberonlu şişe ya da annenin göğsü bu ihtiyacı uygun bir biçimdi karşılayabilir.
Bebeğe,ana ve babasının ilettiği en önemli etkenler sıcaklık, rahatlık ve yakınlıktır.Doğumdan sonraki birinci yılda bebeğin ilk cinsel duyguları, yıkanma ve altının değiştirilmesi sırasında ortaya çıkar.Bebek bezinin genital bölgedeki baskı ve hareketi,bebeğin hoşlandığı haz verici duyumsamalardır.Bebek el ve kol hareketlerini daha iyi kontrol edebilecek kadar, biraz daha büyüyünce, kazara cinsel organlarına dokunabilir ve haz verici bir duygunun yeniden yaşanmasını istemek çok doğal ve insana özgü olduğundan, bebek yeniden cinsel organlarına dokunmaya çalışır.
Erkek bebekler penislerini çekiştirirler; fakat kız bebekler cinsel organlarının gizli olması nedeniyle dokunmakta daha güçlük çekerler, bu nedenle kız bebeklerde cinsel organlarına dokunma daha az görülür. Bazı ana babalar bu erken cinsel ilgiden rahatsız olur ve bunun anormal olduğundan endişelenirler.
Oysa bebeklerin bu davranışı tümüyle doğal, normal ve sağlıklıdır.Cinsel eğitim bu noktada başlar. Ana babaların akıldan çıkarmamaları gereken nokta şudur: Sizin tarafınızdan çocuğu şaşırtıcı ve korkutucu olabilecek öfkeli bir tepkinin gelmesi, duygusal gelişim açısından zararlıdır ve henüz ortaya çıkmamış mastürbasyon için de engelleyici değildir.

TUVALET EĞİTİMİ VE CİNSEL DUYGULAR
18. aydan 2,5 yaşına kadar uygulanan tuvalet eğitimi, hem çocuğun, hem de annenin ilgisini yeniden cinsel organlara yöneliktir. Bebek, altının ıslak olmaması gerektiğini öğrenirken,mesanesinin dolu olduğunu ve onun yakınındaki organlarda bir tür cinsel duygular uyanmasına neden olan baskıyı fark etmeye başlar.
Tuvalet eğitimi sırasında bebek, bezi çıkartılıp oturağa ya da tuvalet yerine oturtulan çocuk, bebek bezi tarafından yalıtılmadığından, baskı ve dokunmayı daha iyi hissedecektir. Şimdi bebek, çişinin idrar yolundan geçişine daha çok dikkat edecek ve bundan hoşlanacaktır.

Erkek çocukların akışı kontrol etmek için çiş ederlerken penislerini tutmak hoşlarına gidecektir. Tuvalet kağıdıyla silinmek, özellikle idrar yolu çıkışının çok duyarlı olan klitoris ve vajinanın hemen yanında bulunması nedeniyle, kız çocukları için hoşa giden yeni bir duyumsama olacaktır. Küçük erkek çocuklar tuvalet eğitimi sırasında, soğuk oturağa oturduklarında husyelerini örten derinin (skrotum) büzülmesi ve husyelerinin refleks olarak yukarı çekilmesinin verdiği garip duyumsama nedeniyle, bu organlarını daha çok farkına
varacaklardır. Eğer küçük oğlunuz oturağa oturmak istemiyorsa, bu durumu göz önüne alarak kendisine her şeyin yolunda olduğunu, endişe edilecek bir şey bulunmadığını anlatmalısınız. Daha ayrıntılı açıklamaya gerek yoktur, çünkü o yaştaki çocuk daha bedenini içiyle dışını tam ayrıt edememektedir. Tüm iyi niyetinize karşın, onun aklını karıştırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır bu açıklama . Aynı şekilde çocukların cinsel konulardaki sorunlarına yaşlarına göre anlama yetenekleri göz önünde bulundurularak yanıt verilmelidir.

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

мiŁenα.

Canım çok temkinli yaklaşmak lazım.
Bence kesinlikle uzmandan yardım alıp anlatmalısın.
Aklı karışma döneminde ,Çocuga en doğru şeklide yaklaşıp bilgi verilmeli. :icon_thumright:

:love9: :love7: :love9:

**fatoş**

Alıntı yapılan: ♥..ŞeKeRiiM..♥ - 19 Haziran , 2010, 09:21:45
Canım çok temkinli yaklaşmak lazım.
Bence kesinlikle uzmandan yardım alıp anlatmalısın.
Aklı karışma döneminde ,Çocuga en doğru şeklide yaklaşıp bilgi verilmeli. :icon_thumright:

valla şimdilik pekte aydınlatıcı olmayan yanıtlar veriyorum ama bakalım doktora danışıcam ayy ne zaman büyüyüpte böyle sorular sorar oldular anlamam :D :icon_scratch:

Lă_Tăhzen!

bir arkadasımda hamıleyken oglu aynen sizinki gibi anne karnındakı bebek nasıl gırdı ıcerıye nasıl ordan cıkacak gıbı sorular soruyomus yası kucuk 3 4 yaslarında onun anlayacagı dılden anlatmıs ben bır kapsul yuttum o içerde patladı zamanla elleri ayakları olustu v.s gibisinden sonra o orda tam buyuyunce hastane gidecegiz ordan alacaklar kardesini v.s tatmin oldugunu soylemisti ama her cocugun algılama anlama kapasıtesi farklıdır kımı coocuk bunun gıbı bıseyle tatmın olurken dıgerı olmayabılır benımde cok kafamı karıstıran bı konu cınsellık cocouga nasıl anlatılmalı 7 yasındakı kardesim sormustu oylece kala kalmıstım uzman bır doktordan bu tarz konularda yardım alınmalı gercekten

**fatoş**

yok valla benim oğlum kapsüle filan inanmaz ço kzek ibi çocuk ve çocukça bişey söyleyince beni utandırıacak cevaplar geliyor  o yüzden ona çocuk gibi değil bi yetişkin gibi anlatıyorum hrşeyi benim anladığım herşeyi çoğu zaman benden daha iyi anlıyor  :k06: bi uzmana danışıcaz ben ne desem tatmin olmayacak çünki oturupta gerçekleride anlatamam o yüzden en iyisi bir bilene danışmak  ;)

Lă_Tăhzen!

şimdiki cocoukların masallahı var zaten tam teknoloji çagı cocoukları  buyuklere  taş çıkartıyorlar  :suclu:

**fatoş**

Alıntı yapılan: aselsare - 19 Haziran , 2010, 17:52:16
şimdiki cocoukların masallahı var zaten tam teknoloji çagı cocoukları  buyuklere  taş çıkartıyorlar  :suclu:

valla öyle ben bunları bilmem kaç yaşında öğrenmiştim bu nerden biliyor diyorum kendi kenedime ama işte tv bilgisayar vs hepsinden haberi var çocukların yetişemiyoruz

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

anaokuluna ılk okula baslayınca senın anlatamana erek kalmıyo valla benım kuzenınkı okula baslamısdı 3 gun herseyden haberı var  bu zamanın cocukları cok zekı cok :k06: :k06:
                                »-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

**fatoş**

Alıntı yapılan: ★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★ - 19 Haziran , 2010, 18:01:31
anaokuluna ılk okula baslayınca senın anlatamana erek kalmıyo valla benım kuzenınkı okula baslamısdı 3 gun herseyden haberı var  bu zamanın cocukları cok zekı cok :k06: :k06:

anam valla benim oğlan bi canavar napcan bebeği filan otur yerinde  :toothy10: deli yaw iş bulamıyor oyna oyuncaklarınla işine bak kim sana ne diyor  :laughing7: :toothy10:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Alıntı yapılan: KaRa_CicEGiM - 19 Haziran , 2010, 18:09:06
Alıntı yapılan: ★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★ - 19 Haziran , 2010, 18:01:31

anam valla benim oğlan bi canavar napcan bebeği filan otur yerinde  :toothy10: deli yaw iş bulamıyor oyna oyuncaklarınla işine bak kim sana ne diyor  :laughing7: :toothy10:
:k06: :k06: :k06: :k06: :k06: :k06:
                                »-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

βαlκιz

fazla geç kalmadan uzmandan yardım almak en iyisi  :icon_thumright:
ah bu çocuklar varyaa
benimkilerde sorucak dimee ikisi birden anaa
bebek nasıl oldu
ikiz nasıl oluyo falan derler  :ehi: :ehi: :ehi:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

**fatoş**

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 21 Haziran , 2010, 18:36:35
fazla geç kalmadan uzmandan yardım almak en iyisi  :icon_thumright:
ah bu çocuklar varyaa
benimkilerde sorucak dimee ikisi birden anaa
bebek nasıl oldu
ikiz nasıl oluyo falan derler  :ehi: :ehi: :ehi:

hadi bi tanesinin yapılışını anlatırsında iki taneside zor olur biraz  :toothy10: :toothy10:

βαlκιz

:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

balkıs sen daha deneyımlısın ben ılerlıyen zamanlarda senden yardım alım sen nası soleyeceksen  :k06: :k06: :k06: :k06: :k06: