19 Mart , 2024, 11:53:54

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

ÇALIŞAN ANNE OLMANIN AVANTAJLARI-DEZAVANTAJLARI

Başlatan ponçik, 17 Mart , 2008, 11:15:48

« önceki - sonraki »

ponçik

ARKADAŞLAR ÇALIŞAN ANNE OLARAK ÇOCUKLARINIZLA NASIL ZAMAN GEÇİRİYORSUNUZ?
SİZCE KALİTELİ ZAMAN NASIL OLMALI ?
ÇOCUKLARIN BAKICILARI ANNEANNE/BABAANNE/DADI  SİZE KARŞI YAKLAŞIMLARI NASIL ?
ÇALIŞMAKLA KENDİNİZDE SUÇLULUK DUYUYORMUSUNUZ , YANİ ÇALIŞMAYIP DAHA ÇOK VAKİT GEÇİRMEK Mİ , ÇALIŞARAK KISITILI AMA DOLU DOLU VAKİT GEÇİRMEK Mİ DAHA ÖNEMLİ ???

Ben bu günlerde inanılmaz doluyum ve kızım büyüdükçe hergeçen gün daha çok beklentisi oluyor, bizimle daha çok vakit geçirmek istiyor, ve sanıyorum bize olan düşkünlüğü babanneyi biraz kıskandırıyor , naapacağımı şaşırmış durumdayım
biryanda iş bir yandan çocuk bir yandan eş , sosyal hayat sıfırn altında gibi birşey zaten
bunalımdamıyım bilmiyorum  :sad1:
maddi olarak zorlanmayacağımı bilsem hiç dşünmeden işten çıkarım ama o da çok zor şu an için , fena bunaldım , kaçıp gitmek istiyorum ama nereye  :(

ఇ-Oº°‘¨selin¨‘°ºO-ఇ

BENDE BİR ÇALIŞAN ANNE OLARAK ;

BEBEĞİMİ BIRAKIP İŞE GİTTİĞİM ZAMAN NAZ HENÜZ 2 AYLIKTI
İŞ YERİNDE ONCA KALABALIĞIN İÇİNDE AĞLAMAMAK  İÇİN KENDİMİ ÇOK SIKMAKTAN YÜREĞİMDE BİR YUMRUK OLMUŞTU....
ZAMANLA ALIŞTIM, TEK TESELLİM EV İLE İŞİN BİRBİRİNE YAKIN OLMASIYDI GÜNDE 2 KERE KIZIMA GİDİYORUM.. TABİ BU ARALAR 1 E DÜŞÜRDÜM ÇÜNKÜ SÜT VERMİYORUM ARTIK...
AVANTAJLARI.....
EVDEKİ İŞLER HİÇ BİR ZAMAN BİTMEZ YAP YIKA PİŞİR TOPLA EV KADININ İŞİ BENCE İŞE GİDENDEN DAHA ZORDUR..
BU ZORLUKLARDAN UZAKLAŞIYORUMM DİYE AVANTAJ OLARAK GÖRÜYORUM...  ;D TABİ BENDE İŞ YAPIYORUM AMA ÖLE FAZLA YORUCU OLMUYOR AKŞAMDAN AKŞAMA... HE BİR AVANTAJDA HAFTANIN NASIL GEÇTİĞİNİ ANLAMIYORUM BİR BAKIYORUM PAZARTESİ BİDE BAKMIŞIMKİ CUMA OLMUŞ....YANİ ÇALIŞIRKEN VAKİT ÇABUK GEÇİYOR..
DEZAVANTAJLARI İSE......
BEBEĞİMİ ÇOK ÖZLÜYORUM, YAPTIĞI YENİ HAREKETLERİNİ SESLERİNİ BENDEN ÖNCE ANANESİ DUYUYOR VE GÖRÜYOR..
BU ARALAR BİRDE ANLAMAYA BAŞLADI BEN İŞE GİDERKEN ARKAMDAN AĞLIYOR...

ÇALIŞMALIYIM YANİ EN AZINDAN 5 YIL DAHA ÇALIŞMAM LAZIM, ÇÜNKÜ 5 YILLIK BİR BORCUMUZ VAR ALLAHIN İZNİYLE BİTTİKTEN SONRA ELVEDAAA İİŞŞŞŞ.....   :wave:

En büyük varığım NAZ'ım
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ وَوَصَّيْنَا ال

ponçik

evet bende bazen , daha doğrusu çoğu zaman işe gelip dinlendiğimi hissediyorum
evet beynim yoruluyor ama en azından vücudum dinleniyor
tabi ikisini aynı oranda ne zaman dinlendiririm   :dontknow:
sanırım kızım reşit olunca  :D

sevda

Ben çalışan bir anne değilim fakat evde çalışan bir anneyim yaklaşık 13 sene kadar çalışma hayatım oldu ardından evlendim ve hemn çocuk yapmak isteğimden dolayı çalışmak istemedim şimdi arhanı büyütmek için evde mücadele veriyorum hem fiziksel hemde beyinsel olarak benim şu avantajım var kendim ilgileniyorum herşeyiyle eğitimini ben sağlıyorum terbiyesini ben veriyorum ama aynı zamanda evlede ilgilenmem gerektiği için ev içinde ayrıca bölünüyorum bazen arhancımla oyun oynayamıyorum buda dezavantajım bence...

Benim komşum çalışıyor hatta 3 tanesi desem daha doğru onlarda gördüğüm gözlemlerim şu...

Öncelikle karşı komşum bankada çalışıyor ve ablası bakıyor bebeğine 6 aylıktan bu yana onu ağlatmamak için elinden geleni yapıyor her dediğine evet demek zorunda kalıyor çoğu zaman ve annesi eve geldiğinde yapma dediği anda kızı yapıyor ve şimdi diyorki sevdacım hiç söz dinlemiyorr..

Diğer komşum öğretmen ve 1 yaşından itibaren kreşe verdiler çünkü bakacak kimseleri yoktu eşide kendiside öğretmen onlarda bir sıkıntı göremiyorum kızımızın mızmızlıklarına karşın otoriteyi elden bırakmayan bir anne ve tebrik ediyorum onu...

Son olarakta yine öğretmen yine öğretmen olan ve 2 çocuklu bir komşum daha var ve onun kızı sorunlu mızmız ve sürekli ağlıyor istekleri olmayınca buda şımartılmasından kaynaklanıyor çünkü 2 ci çocuğa zarar vermesin diye başlatılan bir durum bakıcıyla evde bakılmasını karar verdiler ama sürekli sabit bir bakıcıları masef daha olamadı çünkü hep aksiliklerden ötürü değişiklik yapılmak zorunda kalındı o nedenle diğer küçük olan bebeği yani 1,5 yaşındaki oğluşuma olanlar oldu oda ayrı bir sıkıntı tabii...

İşin özü evde de kalmak yada işde de çalışmak her halukarda annler çok özveriyle bebeklerini büyütüyorlarr allah hepimize sabır versin... :amin:

ponçik

hmmm işleri çok zormuş o söz dinlemeyen kızları olan komşunun

gerçekten de Allah hepimize sabır versin
zaman çok değişti , bizim annelerimizin bizi büyüttüğü gibi değil zaman
ben hatırlıyorum da arkadaşlarımız eve gelirdi
saatlerce oturup evcilik oynardık
şimdiki çocukları değil saatlerce beraber oynatmak , yanyana getirsen ne olacağını düşünür hale geldik  :icon_scratch:

jbdun

goncacım şimdi gördüm bu başlığı, ben de çalışan bir anne olarak ilk önceleri çok kötü oluyordum ama ondan sonra cumartesi pazar ecrin hanımla olunca ne kadar da yorulduğumuanladım ve okulun benim için dinlenebildiğim yer olduğunu anladım :suclu: haftasonu geldi mi hemen ptesi olsun da okula gidip kafamı dinliyim diyorum :D yavrum tabi babaannede pek dışarı çıkamıyor, ben ecrini aldığımda bi tansaş yapıyoruz ve haftasonu da zaten sadece ecrin için hava alsın, değişik bişeyler görsün diye hep dışarda geçiyor, malum geçen haftaki piknik sefasından sonra hala ateşim düşmedi :sad1:
haftasonu (ve okuldan sonra tabi) evde olduğumuz zaman ecrin hep ilgi bekliyor doğal olarak, hep paçamda, hep geliyo bacaklarımı öpüyor, oturuyosam yanaklarımdan öpüyo, annnneeee annnnneeeeee diyip duruyor. Bana iş yaptırtmıyor, bu yüzden de ev işini iyice boşlamış durumdayım, ev işine hiç ama hiç yetişemiyorum :sad1:
yaklaşımlarını sormuşsun, babaannemiz sağolsun çok iyi, yaklaşımı hem bana karşı hem ecrinekarşı çok olumlu, allaha şükür hiç bi sorunumuz yok :amin: inşallah da böyle devam eder :amin:
çalışmakla suçluluk duymuyorum , çalışmaya alışmış biri olarak ecrin 10aylık olana kadar evdeydim ve çok sıkıldım, çalışınca değişik insanlar görüyosun, ne biliyim muhabbet falan, ortam farklı olabiliyor bazen. Ama öbür türlü evde olmak ne biliyim, yani ben iyi ki çalışıyorum ;)

emosum

SEVDACIM yazdıklarını okudum ve gercekten sana katılıyorum bende cevremde hep böyle durumlardla karsılasıyorum ..  bende 2 yıldır calısıyorum yani daha 21 yasındayım.ama bebegim olunca bende onu kendim büyütmek istiyorum yani okula baslayana kadar artık bakalım durum neyi gösterirse. ama aslında annem bakar yani esimin annesi yani buna eminim ama nolursa olsun sunu diyorum cocuguma benim bakma imkanım varken neden baskalarına vereyim.onun yanında sürekli olmassam onun sorunlarını onun büyüdüğüyle ben ilgilenemeseem zaten ben kendi fikrimce derim yani benim bu cocukta emegim gecmedi sonuncta annem büyüttü ama bilmiyorum yani mayıs ayından işi bırakmayı düşünüyorum ve agustosta bebişim geliyor ve ondan sonraki hayatımı işe değilde bebişime adayacagım   senin gibi
:flowers:

mavili

yazdıklarınız beni hem çok düşündürdü hemde biraz ürküttü bebek bakmak onun sorumlulugu egitimi terbiyesi mızmızlıkları uykusuzlugu gazı ateşi bilmemneyi gerçekten zor ama sevdiriyor ve baktırıyorlar kendilerine ben de çalışan biriyim 21 yaşındayım ama benim işi bırakmam söz konusu bile degil olamazda ben acil hemşiresiyim ve iş için okadar okuyup ugraştıktan sonra bırakamam galiba üstelik işimde uzakta ben samsun merkezde oturuyorum ve iş için 45 dk mesafeli ilçeye gidiyorum üstüne ben birde nöbetli çalışıyorum ve 24 saat  dogumdan sonra en çok endişelendigimde bu geceleri neyaparım onsuz o da bensiz 24 saat boyunca bakacak kimse de yok şuanda kendi annemde başka bir ilçede oturuyor ve 7 yaşın da kardeşim var okula gidiyor kayınvalidem alt katta oturuyor ama kendine baksın bişey istemiyorum yaşlı ve hasta. bakıcı tek çözüm artık kayınvalidem de arasıra göz kulak olur Allahtan baba nöbet tutmuyor geceleri o evde olur bakar artık ne yapalım çalışanın işi zor evde olanın da başka yönde işi zor kısaca galiba hayat zor  ;D

berild

BENDE ÇALIŞAN BİR ANNEYİM. İŞE BAŞLAYALI 1 HAFTA OLDU AMA HALA ALIŞMIŞ DEĞİLİM  OĞLUM BU HAFTA 4.AYINI DOLDURUYOR. ŞU AN BABAANNESİ BAKIYOR VE İYİDE BAKIYOR.İŞTEN ÇIKMA GİBİ BİR LÜKSÜMDE YOK UZUN VADELİ EV BORCUM VAR OYÜZDEN BİR MUCİZE OLMASINI BEKLİYORUM. ANCAK OZAMAN İŞTEN ÇIKIP OĞLUMA KAVUŞABİLİRİM. EĞER İMKANLAR EL VERSEYDİ MUTLAKA OĞLUMA BEN BAKMAK VE HER AN YANINDA OLMAK İSTERDİM. :crybaby2: 

mavili

evet bizimde uzun vadede ev borcumuz var üstelik ödemeler yeni başladı işi bırakmam sözkonusu dahil olamaz ama işten kalan vaktimin çogunu kızıma ayırarak telafi edebilirim belki bunu tabi herzaman yanında olmak gibi olamaz ama elimden gelenin en iyisini onun için yapabilirim

berild

MAVİLİ İKİMİZDE AYNI DURUMDAYIZ ANLAŞILAN DEDİĞİN GİBİ İŞ DIŞINDA KALAN VAKİTLERİMİZİ BEBEKLERİMİZE AYIRACAĞIZ 

mavili

evet ne yapalım idare edecekler  ;D
artık kendime vakit ayırmayıp ona ayıracagım zamanımı gerekirse yapmayacagım işleri onunla  ilgilenecegim kızım bir dogsunda onu gezdirecegim anne kız gezip alışveriş yapacagız babayı çıldırtacagız :toothy10: :toothy10: :toothy10:

emosum

bende 16 mayısta işi bırakıyorum   ??? bakalım evde kalmak nasıl bir duygu

mavili

şanslısın ne güzel ben doguma son 3 hafta kalana dek çalışmayı düşünüyorum tabi herhangi bir problem olmasa  :amin:

emosum