18 Nisan , 2024, 09:55:43

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir ?

Başlatan βαlκιz, 19 Şubat , 2010, 01:35:11

« önceki - sonraki »

βαlκιz

Süt, özellikle çocukluk çağında, gelişim açısından oldukça faydalı ve gerekli bir besindir. Uygun Şartlarda hazırlanan ve saklama koşullarına uyularak tüketilen süt, gerçek bir sağlık hazinesi olarak karşımıza çıkıyor. Keçi sütü, son dönemlerde, çok fazla anlatılan bir süt çeşiti. Biz de bu yazımızda, keçi sütünün faydalarından bahsetmek istiyoruz.
* Keçi sütü, diğer sütlere göre, üstün özelliktedir.
* Özellikle yenidoğan bebekler için, anne sütüne eş değerde bir süttür.  Çünkü, sütünün içerisinde bulunan protein, süt yağı, vitaminler ve mineral maddeler gibi temel besin öğeleri bebeğin büyümesini sağlarken, doğada sadece sütte bulunan 'laktoz' denilen süt şekeri de bebeğin beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesine, tam ve mükemmel oluşmasına katkıda bulunur.
* Keçi sütünün etkili olarak soğutulmasıyla, 3-4 gün tazeliğini korur.
* Keçi sütündeki bakteri miktarı, diğer hayvanlardan daha az olduğundan dolayı, keçilerden, hijyenik şartlarda elde edilen sütlerde, tüberküloz ve brusellos gibi, patojenler görülmez. Bu nedenele,  birçok batı ülkesinde sağılan keçi sütleri, üreticilerince, doğrudan içilerek tüketilmekte, hatta bebeklere ısıtılmadan doğrudan içirilmektedir. (Ama siz eğer keçi sütü kullanacaksanız, gereken tüketme koşullarını sağlayın deriz. Yani, kaynatın ve uygun şartlarda saklayın.)
* Keçi sütü, astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, bazı cilt hastalıkları, bebek egzamaları, varisle ilgili rahatsızlıklar, tanımlanamamış virütik apseler, iştahsızlıkla beraber, geceleri gelen öksürük nöbetleri gibi, çok çeşitli şikayetlerle gelen birçok hastalığın tedavisi, ilaçlarla başarılamamış fakat keçi sütü ve ürün kürleri uygulandığında başarılı olunmuştur.
* Özellikle kalsiyum açısından mükemmel bir besin kaynağı olan keçi sütünün yağı, organizmada iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan, yağ asitlerini içermektedir.
Anne sütüne en yakın süt`` olan keçi sütünün yeni doğan bebeklerin beslenmesinin yanı sıra bir çok hastalığın tedavisine de yardımcı olduğu bildirildi. 

``Anne sütüne en yakın süt`` olan keçi sütünün yeni doğan bebeklerin beslenmesinin yanı sıra bir çok hastalığın tedavisine de yardımcı olduğu bildirildi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celalettin Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, laktoz oranı bakımından yüksek proteinlere sahip olan keçi sütünün değerli besin ögelerini içerdiğini söyledi.

Keçi sütündeki yağ asitlerinin bazı rahatsızlıklara iyi geldiğini ifade eden Prof. Dr. Koçak, bu sütün organizmada iltihaplanmayı önlediği gibi diş ve kemik gelişimi için de iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu kaydetti.

Doğal homojenize olan sütün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından anne sütüne en yakın süt olduğunu bildiren Prof. Dr. Koçak, şöyle devam etti:

``100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır. Keçi sütündeki bakteri miktarı ve yağ oranı diğer hayvanlardan daha azdır.

Laktoz oranı bakımından yüksek proteinlerine sahip olması nedeniyle keçi sütü değerli besin ögelerini içeriyor. Yeni doğan bebekler, anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini en iyi keçi sütünden alabilir.``

Keçi sütünden yapılmış ürünlerin Avrupa`da ``özel sağlık marketlerinde`` özel fiyatlarla satıldığını ve bebeklere anne sütünün alternatifi olarak verilebileceğini bildiren Prof. Dr. Koçak, ``Ancak bazı kişiler tat anlamında sevmeyebilir, onlara ağır gelebilir. Örneğin koyun sütü ya da peyniri de tat ve koku anlamında herkes tarafından tercih edilmeyebilir`` dedi.

:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

βαlκιz

gerçekten çok yararlı ben ilkzamanlar bebeklere vermedim nolur nolmaz diyee..sonra araştırdım yazın devamlı verdim..komşumuz sagolsun :D ama ramazandan beri vermedim..hayvanlar şimdi hep içerde yaz gelsin çıksınlar dışarı yesinler çayır çimen başlarım yine almaya paşalarım içerr  :D
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

soyle bi baktimda ilk dogan cocuga kecimiydi inekmiydi sutu agri geliyormus zararli diye biliyodum ama  :dontknow:

Demet_dk

inet sütü ağır gelir

tadı nasıl gülşah güzelmi bende merak ediyorum  :k06:

Balböceği

βαlκιz

tadı güzel kokusu inek sütünden farklı bende en son ramazanda veriyodum daha almadım..
hayvanlar köyemi ne gitmiş ahırlarına ..havalar ısınınca geliyolar yine alıcam yazın..

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

alerjı yapmıyomus dıye duydum 1 yasında once de verılıyomus bende alayım dıyorum eflıne marketlerde de satılıyo kutularda

βαlκιz

evet satılıyoo ..ve hemen bozulmuyoo..
istanbulda madoda falan varmışş
anne sütüne yakın süt hemde ne gzell

Demet_dk

çarşamba aylık kontolümüz var bende bi sorayım doktora
doruk devam sütlerinden hiç birini içmedi bütün markalarıda denedim hemen hemen
belki keçi sütünü içer anne sütü gibiyse

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

aklıma bı olay geldı ben evlenmeden once markette calısıyodum o sıralar da aptamıl sutlerı yenı cıkmıstı anne sutune bı adım daha yakın yazıyodu ustunde bı arkadas ta utanmasalar anne sutu dıyecekler dedı cok gulmustum bırden o geldı aklıma sımdı :ehi:

Demet_dk

Alıntı yapılan: ●●єŦlเภเ๓●● - 22 Şubat , 2010, 00:53:34
aklıma bı olay geldı ben evlenmeden once markette calısıyodum o sıralar da aptamıl sutlerı yenı cıkmıstı anne sutune bı adım daha yakın yazıyodu ustunde bı arkadas ta utanmasalar anne sutu dıyecekler dedı cok gulmustum bırden o geldı aklıma sımdı :ehi:

bence hiçte öyle değil çok kötü aptamilin tadı  :igrenc: :igrenc:

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

canım sen zaten emmzırmıyomusun bebegını en ıyısı o sen bol bol emzır boyle seylerle ugrasma hıc

βαlκιz

Alıntı yapılan: ●●єŦlเภเ๓●● - 22 Şubat , 2010, 00:53:34
:k06: :k06: :ehi: :ehi: :ehi:

Demet_dk

Alıntı yapılan: ●●єŦlเภเ๓●● - 22 Şubat , 2010, 00:56:08
canım sen zaten emmzırmıyomusun bebegını en ıyısı o sen bol bol emzır boyle seylerle ugrasma hıc

eskisi gibi sütüm olmuyo ki yetmiyo
boş çekiyo bazen kızıyo oğlum  :k06:

βαlκιz

demin ben gögsümü açtım yani kaşınıyodu bakim dedim ucu kaşınıyodu
umut yanımdaydı gördü elliyo sıkıyo
sonra azını açtıı mememi tuttu ısırdı bıraktıı  :ehi: :ehi: :ehi: sıkınca hala süt geliyo ama boşuna geliyoo  :ehi: :ehi: :ehi:
pompam bile var ama ugraşıp sagmadım hiç  :k06: